יום ראשון, 21 באפריל 2019, ט"ז ניסן ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

נקודת הזינוק של אביחי שטרן

אחרי פרישתו של יעקב בן ציון (בנצי) מהמרוץ לראשות עיריית קרית שמונה, צריך חבר מועצת העיר, אביחי שטרן, לקבל החלטה מהירה, האם בגיל 32 הוא הולך על כל הקופה, ומתמודד לראשות העיר. זה מזכיר עוד בחור צעיר ונמרץ שבשנות השלושים של חייו התמודד על ראשות עיריית באר שבע, זכה בבחירות, והזניק קדימה את בירת הנגב

פורסם בתאריך:


השבוע נכנס המרוץ לראשות עיריית קרית שמונה לישורת האחרונה. התיק נגד ניסים מלכה נסגר, בנצי החליט לפרוש, והעיניים מופנות כעת אל אביחי שטרן. הוא צריך להחליט, ומהר.

נשארו רק חודשיים עד לבחירות. אם שטרן רוצה להתמודד הוא יצטרך להכניס את עצמו למרוץ מטורף נגד הזמן כדי לגייס משאבים, לארגן פעילים, להתחיל להפגין נוכחות ולנסות לסגור את הפער מול מתמודדים שהחלו את הקמפיין לפניו.

שטרן הוא בן 32 בסך הכל. זה כמובן מציב את השאלה האם הוא בשל לתפקיד. האם הוא צבר מספיק ניסיון כדי למלא את תפקיד ראש העיר בהצלחה.

האמת היא שלשאלה הזו אין תשובה אחת. זה תלוי מאוד מי הוא המועמד. יש אנשים שזקוקים ליותר זמן כדי להיות בשלים לתפקיד בכיר, ויש כאלה שפחות. רוביק דנילוביץ, ראש עיריית באר שבע, הוא דוגמא לאיש ציבור שהגיע לתפקיד ראש העיר של באר שבע בגיל צעיר יחסית, 37 בסך הכל.

הוא היה קצת יותר מנוסה משטרן, כשהגיע לתפקיד. מצד שני באר שבע היא עיר גדולה בהרבה מקרית שמונה. דנילוביץ הפך את באר שבע לעיר מצליחה. הוא שדרג אותה בכל התחומים, והוא נחשב לאחד מראשי הערים המוצלחים ביותר במדינה.

האם שטרן יכול לעשות בקרית שמונה, את מה שדנילוביץ עשה בבאר שבע? האם יש ברזומה של שטרן את הסימנים לכך, שלמרות גילו הצעיר, יש בו את התכונות המתאימות כדי להיות ראש עיר מצליח?

את דרכו הציבורית החל שטרן, כאשר הקים יחד עם עוד כמה בני קרית שמונה את תנועת צ.ל.ע (צעירים למען עירנו). שטרן היה הדמות המרכזית בהתארגנות הזאת, והוא יזם כמה קמפיינים תקשורתיים, שהעלו למודעות הציבורית את המצב בו נתונה קרית שמונה. כך היה למשל, במאבק נגד סגירת המתנ"ס, ומאבקים ציבוריים נוספים.

תוך כדי כך, החל שטרן בלימודי משפטים, וסיים אותם בהצלחה. בבחירות הקודמות בשנת 2013, שטרן התמודד כמספר 3 ברשימה של בנצי. מספר 2 היתה יפעת שאשא ביטון. הסיעה קיבלה 2 מנדטים במועצת העיר. שטרן לא הפך לחבר במועצת העיר, כפי שקיווה.

הוא לא בזבז את הזמן, והחל בלימודי תואר שני במסלול של מנהל ציבורי וביקורת פנימית וציבורית באוניברסיטת חיפה. הוא תכנן בתום לימודיו להתמנות לתפקיד מבקר ברשות מקומית, וכך לצבור ניסיון והיכרות בתחום המוניציפאלי.

במקביל ללימודיו שטרן מילא שורה של תפקידים באגודת הסטודנטים, ובסופו של דבר התמנה לתפקיד  מנכ"ל יוזמה - החברה הכלכלית של אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת חיפה המתמחה בשיווק, הפקות וניהול פרויקטים בעולם הסטודנטים.

בעמדה שהוא נמצא באותו שלב, שטרן יכול היה להמשיך לקריירה הרחק מקרית שמונה. נדמה היה שמסלול חייו מוליך אותו אל מחוץ לעיר שבה נולד וגדל.

ואז, השתנה הכל בבת אחת. יפעת שאשא ביטון הודיעה שהיא פורשת ממועצת העיר, ומצטרפת כמועמדת במפלגת "כולנו" של משה כחלון.

שטרן עשה אז צעד שהמחיש עד כמה הוא מחויב לקרית שמונה, ועד כמה העיר חשובה לו. הוא עזב הכל וחזר לקרית שמונה. מכיוון שהוא הפך להיות חבר מועצת עיר, הוא לא יכול היה להתמנות למבקר פנים, לא רק בעיריית קרית שמונה, אלא בכל הרשויות באזור, שיש להן זיקה כל שהיא לקרית שמונה, דרך אשכול הרשויות, או בדרך אחרת. שטרן החליט לשנות כיוון. הוא פתח משרד עורכי דין, והחל בפרקטיקה פרטית.

במקביל הוא העלה הילוך בפעילות הציבורית שלו. כחבר מועצה הוא בלט כבר מהרגע הראשון. לישיבות הוא הגיע תמיד מוכן, בקי בכל הפרטים, יודע מה לשאול, ולא חושש להתעמת עם ראש העיר, ועם חברי הקואליציה.

במקביל שטרן הפך לכתובת לתושבים בעיר שנתקלו בבעיות מול העירייה. ההשכלה המשפטית, והידע בתחום המנהלי סייעה לו לתת לתושבים תשובות מוסמכות. לא תמיד הוא יכול היה לעזור, אבל הוא תמיד ידע להסביר לתושבים מהן המשמעויות של המצב שבו הם נמצאים, ומהם האפשרויות העומדות בפניהם.

לשטרן נותרו כאמור בסך הכל חודשיים עד הבחירות. אבל במובן מסויים אפשר לומר שהוא התחיל את הקמפיין עוד הרבה לפני. הוא התחיל אותו כאשר החל לכהן כחבר מועצה. הוא פעל באינטנסיביות במישור הציבורי, וזה יצר בולטות. התושבים כיום יודעים מיהו אביחי שטרן, הוא לא מתחיל מאפס.

שטרן עוד לא הכריז רשמית שהוא מתמודד, אבל יש אינדיקציות שהוא כבר החל לפעול בכיוון. מה שנותר אפוא זה רק להמתין ולראות, האם הוא אכן לוקח את האתגר הזה על עצמו, ומציב את עצמו בעמדת הזינוק.

 

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
3
מעריך אנשים כאלה
אלי בן אור | 23:59   02.09.18
2
רשי
גורגט | 14:44   02.09.18
1
אם אביחי רץ אני והמשפחה שלי
שרלי בן יאיר | 11:36   02.09.18