יום חמישי, 27 ביוני 2019, כ"ד סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

עו"ד יורם ביטון נבחר לתפקיד מנכ"ל עיריית קריית שמונה

מנכ"ל העירייה החדש של עיריית קרית שמונה הוא עורך דין יורם ביטון. ביטון ניהל בשנים האחרונות פרקטיקה כעורך דין, לפני כן הוא עסק בניהול כספי של גופים שונים. הוא היה חבר התנועה לאיכות השלטון, וניהל מאבקים לשמירה על טוהר המידות בעיריית קרית שמונה

פורסם בתאריך:


זה היה באוויר בתקופה האחרונה, ועכשיו זה רשמי. עו"ד יורם ביטון נבחר לתפקיד מנכ"ל העירייה. בעקבות בחירתו אמר עו''ד יורם ביטון: "אני מודה לראש העיר ולחברי וועדת המכרזים על האמון בי. אני מתכוון להשקיע את כל כולי כדי לסייע לראש העיר ולהנהלת העיר החדשה להבריא את העירייה ולהעניק לתושבים את השירות המיטבי לו הם זכאים".

בראש וועדת המכרזים למינוי עובדים בכירים עמד סגן ומ"מ ראש העיר אופיר יחזקאלי וחברים בה היו חברי מועצת העיר אלכס קראצ'ון וניסים מלכה ונציגת משרד הפנים הגב' לילך גבע שמשמשת מנכ"לית מועצת קצרין.

הבחירה הזו, חשוב להדגיש, היא בחירה אישית של ראש העיר, אביחי שטרן, מכיוון שמדובר במשרת אמון. אבל מכיוון שישנם בכל זאת תנאי סף לתפקיד הזה, הוא עובר במסלול של ועדת המכרזים.

תנאי הסף הם: השכלה אקדמית, וניסיון תעסוקתי מצטבר בתחומים כמו ניהול כללי, ניהול כוח אדם ומשאבי אנוש, רכש, קניינות, ונושאים מוניציפאליים.

עו''ד ביטון הינו משפטן, איש כספים וביקורת. הוא היה בעבר מנהל הכספים של החברה הכלכלית של עיריית קרית שמונה, של צוק מנרה, ושל איגוד ערים לפסולת מוצקה גליל מזרחי וגולן. בהמשך השלים לימודי משפטים ופתח פרקטיקה כעורך דין.

ראש העיר, אביחי שטרן, אמר לאחר הבחירה: "אני שמח על הבחירה הראויה והנכונה. המשימות בפנינו רבות, ועו''ד יורם ביטון הוא בעל יכולות לסייע לעירייה להצליח לשפר את השירות לתושבים. אני מאחל לו הצלחה בתפקיד החשוב והמאתגר".

הבחירה של עו"ד ביטון מפתיעה מצד אחד, ולא מפתיעה מצד אחר. היא מפתיעה משום שביטון מנהל משרד עורכי דין מצליח. כעת הוא יצטרך לוותר על הפרקטיקה הזו, וזה ויתור לא קטן.

מצד שני הבחירה של ביטון לא מפתיעה משום שביטון היה תמיד מעורב בענייני הציבור, ולמרות שלא היה חבר מועצת עיר, היתה לו לא מעט השפעה על העניינים הפוליטיים בקרית שמונה.

עוד סיבה שבגללה המהלך לא מפתיע היא משום שבשנים האחרונות ראש העיר, אביחי שטרן, ועו"ד ביטון, היו שותפים מלאים למאבקים הפוליטיים. כששטרן פתח משרד עורכי דין, הוא שכר חדר במשרד של עו"ד ביטון, והשניים היו מתייעצים ביניהם על בסיס יום יומי, הן בתחום המקצועי והן בעניינים הציבוריים והפוליטיים.

ביטון ניהל במשך לא מעט שנים מאבק לשמירה על טוהר המידות בעיריית קרית שמונה. הוא הגיש עתירות כנגד העירייה, וכנגד ראש העיר הקודם, ניסים מלכה, בכל פעם שהעירייה ניסתה למנוע גישה למסמכים הקשורים לפעילותה, או שלא פרסמה כמתחייב בחוק פרוטוקולים של ישיבות מועצת העיר והוועדות של העירייה.

ביטון היה שותף עם שטרן גם למאבק משפטי לקיום פריימריז בסניף הליכוד. הוא ייצג את אביחי שטרן, שרצה להתמודד לראשות העירייה במסגרת הליכוד, ועוד שני חברי סניף, רמי רחמים ואבי שטרית. העתירה הזו נדחתה על ידי בית הדין של תנועת הליכוד, ובעקבות זאת שטרן החליט להתמודד ברשימה עצמאית על ראשות העיר.

ביטון כאמור הפך להיות עורך דין בשלב מאוחר יחסית, וקודם לכן היה איש כספים וביקורת. השילוב בין ההשכלה והניסיון בתחום הכלכלי ובתחום המשפטי יכול לסייע לו מאוד בתפקידו החדש כמנכ"ל העירייה.

אחד המיזמים המשותפים של ביטון ושטרן היה דף הפייסבוק "אנשים טובים לשמירה על איכות השלטון בקרית שמונה". לדף הזה היו כעשרת אלפים עוקבים, והיתה לו השפעה על הלכי הרוח בעיר.

במקרים רבים הדף קבע את סדר היום הציבורי בקרית שמונה בעקבות חשיפות של מהלכים שראש העיר הקודם, ניסים מלכה, ניסה מאוד להסתיר. עו"ד ביטון אמר שהוא יזם את הקמת הדף הזה מכיוון שהגיע להכרה שהעיתונות המודפסת בקרית שמונה נמנעת מלמתוח ביקורת על העירייה משיקולים כלכליים ופוליטיים.

המשימה המרכזית שביטון יעסוק בה בתקופה הקרובה תהיה שיקום מצבה הכספי של העירייה. זו תהיה גם המשימה של ראש העיר, אביחי שטרן. כמקובל ברשויות מקומיות, שטרן ישים את הדגש על גיוס מקורות מימון, וביטון על ההתייעלות הפנימית והניהול השוטף.

ביטון כבר הוכיח בעבר שהוא יודע איך מחלצים גוף כושל ממצב כספי קשה. כאשר בית הקשיש נקלע לקשיים כספיים, ביטון לקח על עצמו בהתנדבות לשקם את המוסד הזה, ועשה זאת בהצלחה רבה.

לשקם עירייה שנמצאת בגירעון כבד זו משימה גדולה בהרבה. ביטון לא לבד במשימה הזו, יש ראש עיר, יש גזבר, יש גם חשב מלווה, יועץ משפטי ומנהלי אגפים, אבל אין ספק שתפקיד המנכ"ל הוא קריטי בתוך המארג הזה, ולכן בחירתו של ביטון לתפקיד היא בעלת משמעות כה רבה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
אשכול שוקרון המושחת הביתה. (ל"ת)
אבי | 01:14   05.01.19
1
מינוי מנכ"ל עיריה
שמעון כהן | 10:10   26.12.18