יום ראשון, 21 באפריל 2019, ט"ז ניסן ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

פוליטיקה חדשה בלי מרכאות

הקואליציה החדשה שאביחי שטרן הצליח להקים לקראת הסיבוב השני מתנהלת באווירה שלא היתה מוכרת עד היום, ומבוססת, כך מספרים השותפים, על שיח פתוח ואמון הדדי. אם חברי הקואליציה ישיגו את הניצחון ביום שלישי הקרוב, הם יעמדו בפני המבחן האמיתי, ליישם פוליטיקה חדשה בלי מרכאות

פורסם בתאריך:


תוצאות הסיבוב הראשון של הבחירות בקרית שמונה המחישו שהציבור מעוניין בשינוי. לא רק שינוי פרסונאלי, אלא גם שינוי בנורמות, בהתנהלות ובאווירה. הציבור רוצה שנבחריו יפעלו מתוך תחושת שליחות, שיתנהלו ביושר ובהגינות.

כעת, לאחר שהתגבשה קואליציה בת תשעה חברים, שתומכת באביחי שטרן, נדמה שמתחילים לראות שינוי בדרך שבה מתנהלים העניינים. אמנם הקואליציה הזו היא עדיין חדשה לגמרי, חובת ההוכחה עדיין עליה, אבל מעדויותיהם של השותפים, נראה שמשהו בכל זאת משתנה.

"אינני יכולה להתנבא לגבי העתיד", אומרת אביבה זריהן וייצמן. "אני יכולה להעיד רק לגבי מה שהיה עד עכשיו, ואני חשה שהתגבשה פה חבורה של אנשים שבאמת רוצים לתרום ככל יכולתם למען העיר ותושביה. השיח הוא מאוד פתוח וישיר. יושבים יחד, דנים על מה שעומד על הפרק, ומגיעים להחלטות. מה שהיה עד כה נותן לי תחושה אופטימית לגבי העתיד".

אביחי שטרן דיבר על פוליטיקה מסוג אחר שהוא רוצה להנהיג בקרית שמונה. זה נראה בהתחלה כמשאת נפש שיהיה קשה מאוד להגשים אותה. במשך שנים רבות המערכת הפוליטית בקרית שמונה התנהלה באופן בעייתי. אינטרסים אישיים קדמו לשליחות הציבורית, שמירה על החוק היתה בגדר המלצה, על שקיפות בכלל אי אפשר היה לדבר.

עכשיו נדמה ששטרן עשה צעד חשוב כדי להגשים את היעד הזה. כשבוחנים את הרקורד של השותפים בקואליציה שהתגבשה, אפשר להיות אופטימיים. החברים בקואליציה הזו הוכיחו, כל אחד בדרכו, שהם לא מוכנים לוותר על היושרה והערכים המנחים אותם.

יורם ממן עבר לאופוזיציה בגלל שלא היה מוכן להשלים עם הגדלת שכר לסגני ראש העיר. יהודה חיים הלך נגד הדי אן איי של המפלגה שאותה הוא מייצג. בש"ס מעדיפים באופן מסורתי להיות בקואליציה. חיים עשה מעשה אמיץ מבחינה פוליטית ועבר לאופוזיציה מכיוון שלא היה מוכן להתפשר על הערכים שלו.  

אביבה זריהן וייצמן סיכנה לא מעט כשהגישה תביעה נגד העירייה, בעקבות הניסיון למנות את אירית אלוני לתפקיד מנהלת אגף הרווחה. היא החליטה להתמודד בבחירות, מכיוון שהבינה שלא ניתן לשנות את המערכת מבפנים.

אופיר יחזקאלי ויתר על תפקיד בכיר בעירייה כדי לרוץ ברשימה עצמאית למועצת העיר. רבים מהדור שלו עזבו את העיר, חלק לקיבוצים בסביבה, וחלק למרכז הארץ. כמי שניהל את הפרויקט של שכונת יובלים, היה ברור לו שכדי שהשכונה הזו תאוכלס וצעירים ירצו לגור בה, צריך שינוי.

אריה אקרמן היה עד לפני מספר שנים חבר קיבוץ שמיר עד שהחליט לחזור בתשובה. הוא עשה ויתור גדול מאוד, ועבר מבחן קשה מבחינה אישית ומשפחתית. גם הוא בא מהמקום הערכי, והוא מביא איתו משהו חדש לסיעת הבית היהודי בקרית שמונה, שהיתה זקוקה לשינוי ודם חדש.

יהודה חיים מאמין שהמינוח קואליציית השינוי אכן מתאים לברית הפוליטית החדשה. "יש בקרב השותפים לקואליציה תחושה שאפשר להתנהל אחרת", הוא אומר. "זה ניכר באופן שבו מלבנים את הדברים העומדים על הפרק, באופן פתוח וענייני. יש כאן חבורת אנשים איכותית ומאוד מחויבת, ואני אופטימי שביחד נוכל לעשות את השינוי".

יורם ממן מצטרף לדברים ואומר: "זה באמת שונה ממה שהכרתי עד היום. התגבשה פה קואליציה רחבה, והיא מבטאת את רצון התושבים. אנחנו מתאמים בינינו את הדברים באווירה טובה ועניינית, ויוצאים למשימות. כך אני מקווה שזה יימשך".

יש לא מעט אנשים שסבורים שפוליטיקה היא דבר מלוכלך, ושהמושג "פוליטיקה חדשה" למעשה תלוש מהמציאות. אותם אנשים צודקים בדבר אחד, נבחרי ציבור, בייחוד אלה שנושאים בתפקידים בכירים, צריכים לעמוד במבחנים לא קלים. הפיתוי תמיד קיים, לעגל פינות, להעלים עין, לסגור דיל מתחת לשולחן.

כל זה עדיין לא אומר שאי אפשר להתנהל ביושר. ראש הרשות המקומית הוא דמות המפתח. כאשר ראש הרשות הוא אדם ישר, המערכת מתיישרת בהתאם לנורמות שהוא פועל על פיהן. כשראש הרשות אינו אדם ישר, מתקבצים סביבו כל האינטרסנטים, והמערכת הופכת להיות מושחתת.

הבחירות האחרונות לרשויות המקומיות המחישו עד כמה הציבור צמא למנהיגות אמיתית. הניצחון של עליזה בלוך בבית שמש, של רונן מרלי בנהריה, ושל אחרים, מבטא מגמה מתחזקת שבה מועמדים מצליחים לזכות גם בלי תמיכה של מפלגת השלטון. אביחי שטרן הוא חלק מתופעה רחבה, וממגמה שהתחזקה בבחירות האחרונות.

מדוע זה קורה? מה הביא לשינוי? הסיבה המרכזית היא שכיום כבר אי אפשר להסתיר כלום. ניסים מלכה אמנם הצליח להביא למצב ששני המקומונים המודפסים בקרית שמונה תמכו בו, אבל בפייסבוק הוא הפסיד. כל מה שהוא ניסה להסתיר יצא החוצה. כיום, כאשר כל שיחה ניתן להקליט, וכל אדם מסוגל לצלם תמונה או סרטון ולהפיץ אותם באופן מידי, אין מנוס אלא להתנהל בשקיפות מלאה. זה השינוי שמתחולל לנגד עינינו, ומי שלא יסתגל למציאות החדשה, ימצא את עצמו בחוץ.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: