יום שבת, 16 בפברואר 2019, י"א אדר א' ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

שלושה מועמדים כבר חתמו על האמנה נגד השחיתות

אביחי שטרן, יעקב בן ציון (בנצי) ויורם מלול, חתמו על אמנה של התנועה לאיכות השלטון, הקוראת למאבק בשחיתות ברשויות המקומיות. ראש העיר, ניסים מלכה, לא חתם עדיין, מעניין למה?

פורסם בתאריך:


התנועה לאיכות השלטון מנסה בדרכים שונות לקדם את האג'נדה שלה במלחמה נגד השחיתות. 50 אחוז מהפעילות של התנועה קשור לרשויות המקומיות. במסגרת הפעילות הזו היא פרסמה אמנה למאבק בשחיתות ברשויות המקומיות.

באמנה הזו היא מזמינה את המועמדים המתחרים בכל הרשויות המקומיות בארץ לחתום על העצומה בה הם מתחייבים לשמור על ניקיון כפיים, ולהילחם בתופעת השחיתות ברשויות המקומיות.

על האמנה הזו חתמו כבר שלושה מועמדים לראשות העיר, אביחי שטרן, יעקב בן ציון (בנצי) ויורם מלול. שלושת המועמדים האלה הספיקו כבר להיות במצבים שבהם מידת המחויבות שלהם לטוהר המידות הועמדה במבחן.

לבנצי למשל הוצע להיות חבר בקואליציה בכמה הזדמנויות והוא סירב. כמובן שניתן לטעון כלפיו שהוא סירב בגלל חישובים פוליטיים כאלה ואחרים, ולא בגלל ההתנגדות שלו להתנהלות של ניסים מלכה, בתחום טוהר המידות, אבל עצם העובדה שהוא לא הצטרף ולא לקח חלק במעשים לא כשרים, עומדת לזכותו.

אביחי שטרן נכנס למועצת העיר בעקבות פרישתה של יפעת שאשא ביטון. מתחילת דרכו כחבר מועצה הוא התגלה כלוחם חריף נגד התופעות הפסולות שהתגלו בעירייה, והוא לא היסס להתעמת עם ראש העיר בכל נושא בו הוא ראה שהדברים לא מתנהלים בהתאם לחוק ולמינהל התקין.

שטרן נמצא כיום בעיצומו של מאבק משפטי כנגד החלטת תנועת הליכוד להעניק שיריון לניסים מלכה כמועמד הליכוד בבחירות הקרובות, וכנגד הכוונה להעניק לו את האפשרות לקבוע מי יהיו המועמדים במקומת 2 – 5 ברשימה. לשטרן חשוב להבהיר עם זאת, שבכל סיטואציה אשר תהיה, הוא לא מתכוון לרוץ באותה רשימה עם ניסים מלכה.

יורם מלול גם הוא הודיע שהוא חותם על האמנה של התנועה לאיכות השלטון. "במשך כל חיי בהיותי מפקד משטרה בכל הרמות, נלחמתי בשחיתות, גם כיום כאשר מתמודד אני לראשות העירייה בקרית שמונה מחוייב אני, ועל כן חתמתי על האמנה , ממליץ לכל מי שעדיין לא חתם להצטרף"

הסיפור של מלול מעניין במיוחד, משום שהוא בשלב מסוים החליט להצטרף לקואליציה, והיה שותף פוליטי של ניסים מלכה למשך תקופה מסוימת. כחבר קואליציה הוא ניצב בפני דילמות שחבר אופוזיציה פטור מהן.

זמן קצר לאחר הצטרפותו של מלול לקואליציה, העלה ניסים מלכה לאישור במועצת העיר למנות את גיסו, אבי פורטל, לתפקיד עוזר אישי בלשכת ראש העיר.  מלול היה בבעיה. מצד אחד הוא לא היה שלם עם המינוי, ומצד שני, הוא לא רצה לשבור את הכלים עם ניסים מלכה בשלב כל כך מוקדם לאחר הצטרפותו.

יפעת שאשא ביטון, שהיתה אז חברת מועצה, תקפה את מלול ואמרה לו: "לפני חודש ישבנו על הסוגיה הזו. מעניין אותי לשמוע אות הדעה שלכ, כי אתה התנגדתה נחרצות. אמרת 'לא יקום ולא יהיה המינוי הזה'".

מלול השיב: "את התפקיד שלך במועצה עשיתי בישיבת הנהלת העיר". מלול, אחרי שכבר החליט לפרוש מהקואליציה אמר לא פעם שבתקופה שהוא היה חלק מהקואליציה, הוא לא פעם מצא את עצמו במצב של אופוזיציה בתוך הקואליציה.

אבל כלפי חוץ, הוא לא יכול היה למתוח ביקורת על ראש העיר, ולכן הוסיף: "היה דיון, שאלתי שאלות נוקבות, שאלות אפילו יותר קשות ממה שאת שואלת, ואני חושב שבעניין זה אנו צריכים לכבד את רצונו של ראש העירייה".

מלול נאלץ לאכול לא מעט צפרדעים במהלך כהונתו כחבר קואליציה, עד שבסוף הוא לא יכול היה יותר. התופעות שהתגלו לו בעקבות העימות של ניסים מלכה עם מהנדס העיר הקודם, חגי קול, הביאו אותו למסקנה, שהוא לא יכול להשלים עם מה שקורה, ולכן הוא פרש מהקואליציה.

מלול הצטרף לקואליציה עם הרבה כוונות טובות. הוא התפקח והבין שאם ימשיך ויישאר בקואליציה, השחיתות שהתגלתה תדבק גם בו, והוא עשה את הצעד הנכון. המקרה שלו ממחיש את הדילמות שניצבות בפני אנשי ציבור. חברי קואליציה נאלצים לעיתים לעגל פינות, כי תמיד נכנסים גם שיקולים נוספים, השאלה היא רק היכן הגבול, ומתי אומרים עד כאן.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: