יום חמישי, 28 במאי 2020, ה' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

ראש פינה בצפונט

ראש פינה

לקבלו יש קבלות על ניקיון כפיו

המועמד לראשות המועצה בראש פינה, ניר קבלו, זכה במהלך שנת 2015 לצו הגנה קבוע מטעם מבקר המדינה על כך שחשף שחיתויות במועצה המקומית זכרון יעקב, שם הוא עבד כמנהל תפעול. אבל בראש פינה יש מי שמפיץ הודעות וואטסאפ עם קטעי עיתונות בהן הושמץ קבלו על ידי מי שניסו למנוע ממנו לחשוף את השחיתויות.

פורסם בתאריך:


הבחירות לראשות המועצה המקומית ראש פינה שונות מאלה שקדמו להן. אביהוד רסקי, שכיהן בתפקיד ראש המועצה מאז שנת 2000 החליט שהוא לא מתמודד שוב, ולכן מערכת הבחירות הנוכחית הפכה להיות יותר מסקרנת.

ארבעה אנשים כבר הודיעו על התמודדותם. שלושה מהם תושבים ותיקים שהיו מעורבים במערכת הפוליטית והמוניציפאלית. אהרון ברנזון, שהיה בעבר ראש מועצה, עמיר ילוז, שמכהן כחבר מועצה, ומוטי חטיאל, שכיהן שנים רבות כמזכיר המועצה.

בנוסף לשלישיית הוותיקים הזו, ישנו מועמד חדש, שלא עבד בעבר במועצה, וגם לא היה חבר מועצה. למועמד הזה קוראים ניר קבלו, והוא תושב ראש פינה מזה 8 שנים. אם השם קבלו נשמע לכם מוכר, יש לכך סיבה. ניר קבלו הוא בנו של פיני קבלו, שכיהן בעבר כראש עיריית בית שאן.

קבלו שירת בשב"כ משנת 1997 ועד 2005 כמפקד ומנהל יחידה מבצעית. לאחר מכן שימש כיועץ פרלמנטרי בכנסת . הוא עבד כמתמחה בפרקליטות המדינה עד להסמכתו כעו"ד.

בשנת 2011 החל קבלו לעבוד כמנהל תפעול במועצה המקומית זכרון יעקב. שם הוא נתקל במציאות קשה של שחיתות במערכת המוניציפאלית. קבלו החליט שהוא לא מוכן לסטות מהחוק ומכללי המינהל התקין, וזה הציב אותו במסלול עימות מול ראש המועצה, אלי אבוטבול.

קבלו פנה יחד עם עוד שלושה עובדים למבקר המדינה. הוא קיבל צו הגנה זמני, שאיפשר לו להמשיך בעבודתו, אם כי לא מנע את המשך ההתנכלויות אליו. ב-27 בדצמבר 2015 קיבל קבלו צו הגנה קבוע ממבקר המדינה.

קבלו המשיך לעבוד במועצה המקומית בזכרון עד פברואר 2016, ואז פרש. לפני כשנה וחצי הוא החל לגלגל את הרעיון של התמודדות על ראשות המועצה המקומית ראש פינה. ההחלטה של אביהוד רסקי לא להתמודד לקדנציה נוספת, שיפרה את הסיכויים של קבלו לנצח בבחירות.

"החלטתי שאני מנהל קמפיין נקי", מבהיר קבלו. "אני עוסק רק במי אני, ומה אני יכול לתרום כראש מועצה. קיוויתי שמערכת הבחירות לא תגלוש לכיוונים של השמצות אישיות, אבל התבדיתי".

בתקופה האחרונה נתקל קבלו בהודעות וואטסאפ שהופצו בראש פינה, ובהם צילומים של קטעי עיתונים מהתקופה שבה הוא עבד בזכרון יעקב. הקטעים האלה קשורים לתקופה שבה קבלו היה בעיצומו של המאבק מול ראש המועצה ותומכיו הפוליטיים.

"כשאתה נמצא בסיטואציה כזו", אומר קבלו, "אתה חוטף אש מצד אנשים שיש להם אינטרס שלא תחשוף מעשים לא תקינים שקשורים אליהם. לאנשים האלה יש כוח והשפעה, וההשפעה הזו נוגעת גם לעיתונות המקומית, לכן זה לא קשה מדי למצוא קטעים שבהם אני מושמץ.

"חשוב היה לי להבהיר לתושבי ראש פינה, שנתקלים בהודעות האלה בוואטסאפ האישי שלהם, מהי בסופו של דבר השורה התחתונה. קיבלתי צו הגנה קבוע ממבקר המדינה. זה לא פשוט בכלל לקבל צו כזה. הבדיקה היתה מאוד מקיפה ומעמיקה, ובסופו של דבר הם הגיעו למסקנה שלא נפל רבב במעשיי".

צו ההגנה הקבוע הוא מסמך המכיל 30 עמודים. בסיכום הדברים כותב המבקר כי החליט להעניק צו הגנה קבוע לקבלו ולשני עובדים נוספים, ומוסיף: "הועיל ושוכנעתי שכוונת המועצה לפטר את מר ניר קבלו ומר שרון אזולאי, והפעולות שנקטה המועצה נגד גב' אושרית שושן, באו כתגובה לחשיפת מעשי שחיתות על ידם,

"הריני מצווה, בתוקף סמכותי לפי סעיף 45ג' לחוק, כדלקמן: יופסקו ההליכים בהם החלה לנקוט המועצה המקומית זכרון יעקב לפיטורי קבל ואזולאי. קבלו ואזולאי ימשיכו למלא את תפקידיהם כפי שהיו ערב הגשות התלונה לנציבות תלונות הציבור, ויועמדו לרשותם כל האמצעים הנדרשים למילוי תפקידם".

קבלו לא מוכן לומר  מי עומד מאחורי הפצת הקטעים האלה בוואטסאפ, ומסביר מדוע. "אין לי עניין להיכנס לזה. הקמפיין שלי היה ויישאר נקי. מבחינתי מספיק שתושבי ראש פינה יידעו את האמת, ויוכלו לבחור את המועמד המתאים מבחינתם, על סמך מידע בדוק, ולא על סמך השמצות חסרות בסיס".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: