יום רביעי, 05 באוגוסט 2020, ט"ו אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

תרבות ופנאי בצפונט

תרבות ופנאי

בחזרה למשמר הירדן

השחקנית והקומיקאית מאיה אב-גיא, יצאה במופע במופע חדש בשם "הסיפור שבי - נוצה ברוח", בו היא מספרת על ילדותה במושב משמר הירדן בשנות ה-70, ובו היא חושפת גם את המשבר הקשה שעברה משפחתה, כשאביה, שהתאהב בנערה בדואית, עזב את הבית

פורסם בתאריך:


"בשנה האחרונה הרגשתי מספיק בשלה לעמוד על הבמה, חשופה לגמרי ללא מסכה, ולהציג את סיפור חיי: ילדה מתבגרת ממושב עולים, אי-שם באמצע שנות ה-70, שכל עולמה חרב עליה בין לילה, על אבא שברח מחשש לנקמת דם ועל אמא שנפלה לדיכאון עמוק, התבגרות ללא משענת בצל הקודר של בושה, עוני ובדידות, וסיפור חיים המשקף את תהפוכות החיים ובבחירה במי שאני".

כך אומרת השחקנית והקומיקאית מאיה אב-גיא, החושפת את סיפור חייה המרתק במופע בשם "הסיפור שבי – נוצה ברוח". במופע מגלה מאיה, בוגרת בית הספר למשחק יורם לווינשטיין, כי אביה עזב את הבית לאחר שהתאהב בבדואית צעירה שגרה עם משפחתה בוואדי שליד משמר הירדן, ונולדו להם שישה ילדים, אחיה הערבים החורגים.

בראיון איתה היא מספרת על ילדותה במושב משמר הירדן למשפחה מרוקאית לא טיפוסית: אבא שגדל בפרברי קזבלנקה שבמרוקו למשפחה קשת יום, למד בחדר וב'ישיבה', עלה ארצה לבדו בגיל 14 והגיע ישירות לקיבוץ והפך לצבר ולסוציאליסט מושבע. אמה, שגדלה בבית מבוסס בלב קזבלנקה ומבוגרת בעשר שנים מבעלה, היתה מלומדת ומשכילה והגיעה לבדה לארץ בסוף שנות ה-50, כשכל משפחתה עברה לקנדה. שניהם נפגשו והכירו בקיבוץ מעוז חיים, עברו למשמר הירדן כדי להפריח את השממה.

אביה גידל ירקות, עבד במטעים והקים דיר כבשים, אותן רעתה מאיה בגיל עשר בלבד. בזמן שרעתה את הכבשים היא חלמה חלומות, שרה שירים, סיפרה סיפורים וחיה בעולם הדמיון. "בהר ממול בשדה המרעה היו מתרוצצים עופרים קטנים ודמיינתי שיש עופר קטן שהוא רק שלי. יצרתי לעצמי עולם פנימי עשיר בכל טוב, כשכל מה שרציתי זה לשחק עם הילדים ברחוב. קינאתי בהם שהם חופשיים וללא כל מחויבות. העצים, החיות והשדות היו עבורי גן שעשועים, והילדים, המשפחות והשכנים היו כל עולמי". 

מאיה אב-גיא בילדותה במשמר הירדן

בגיל 12 התהפך עולמה כאשר באחד הלילות ראתה את אמה בוכה, שבורה ומפורקת ואת אביה מסתובב כמו סהרורי ומנסה לומר שהכל בסדר, בזמן שכל הבית מתפרק. כך, למעשה, היא גילתה שאביה, אז בן 42, ניהל רומן עם נערה בדואית בת 18 שחיה באוהל בוואדי הסמוך יחד עם משפחתה ועם הכבשים.

אביה ברח עם הצעירה הבדואית, מחשש לנקמת דם של קרוביה, והשאיר את משפחתו חסרת כל ועם תחושת בושה גדולה. מאיה: "האבא, שפירנס ולא החסיר מאיתנו דבר ולא פחד לעשות מה שרצה, נטש אותנו והשאיר את אמי מרוסקת ושבורה.

"הוא דגל בשוויון ובקידום נשים ועשה המון דברים שלא היו מקובלים. כך למשל, דאג שבמושב יהיו 'בנות ממשיכות' וגידל כבשים בזמן שכולם גידלו תרנגולות. למדתי ממנו המון, ובעיקר לא לפחד להיות מי שאני. אנשים העריכו אותו מאוד, אבל מכיוון שלא ידעו איך לאכול אותו קראו לו: 'אבגיא המשוגע'.

"מאז אותו לילה לא ראיתי אותו במשך שנים של בדידות, התבגרות בצל הבושה וחיי עוני עם אמא מרוסקת, בוכה ושקועה בדיכאון עמוק. בטלטלה זו גידלתי את עצמי, כשאסור היה להזכיר את שמו, ובטח לא לנסות למצוא אותו. במשך שנים חיינו בצל המשפחה שהקים, הבית התפרק לגמרי והיה קשה לתפקד כמשפחה".

לפני כשנתיים העלתה אב-גיא מופע קומי בשם "מסעודה", ובו באמצעות הדמות הפרועה של 'מסעודה', אישה מרוקאית טיפוסית, היא צוחקת על חייה, כולל על יציאתה מהארון לאחר שהתגרשה והביאה לעולם שני ילדים. 

הקשר עם משמר הירדן נשמר לאורך השנים, ואב-גיא כבר הופיעה במושב בדמותה של מסעודה. כעת היא מתכננת לשוב למחוז ילדותה גם עם המופע החדש, "הסיפור שבי - נוצה ברוח". זה עשוי להיות לגמרי לא פשוט להופיע במושב עם המופע החדש. "ברור לי שאני חושפת כאן שדים מן העבר", היא אומרת. "יש במושב אנשים שוודאי זוכרים את הסיפור. אז באותם ימים מה שאבי עשה היה בלתי נסלח. כיום, ממרחק השנים, אני מאמינה שאפשר לראות את הדברים באור אחר".

צילומים: לילי צ'שנבסקי

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: