יום שבת, 04 ביולי 2020, י"ב תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

תרבות ופנאי בצפונט

תרבות ופנאי

מלכה ונסיכים, לא רק בקלפים

במוצ"ש הקרוב יתקיים בפאב הפטריה בקיבוץ דן מופע של להקת "מלכה והנסיכים". יובל מלכה, הסולן והיוצר של הלהקה, במקור ממושב שאר ישוב, יצא אל העיר הגדולה כדי לטפח את הקריירה המוזיקלית, אבל בהמשך הבין שהמקום הכי טוב בשבילו הוא הגליל העליון

פורסם בתאריך:


בהודעה לעיתונות שפורסמה לקראת המופע של להקת מלכה והנסיכים בפאב הפטריה נכתב: "הנסיך יובל מלכה  נחשב ליוצר צבעוני, פרפורמר ווירטואוז גיטרה, בלי חברת תקליטים מאחוריו ועם הנסיכים ממשיך לגדול ולכבוש מתחת לרדאר למרכז המיינסטרים של המוזיקה הישראלית".

יובל מלכה הוא הלב הפועם של ההרכב שנקרא "מלכה והנסיכים", השירים של הלהקה הם פרי עטו, מילים ולחן, והוא גם הסולן בהרכב הזה. כבר 15 שנים הוא על הבמות עם הגיטרה, ועם חברי הלהקה, שחף כהן על התופים, גידי לפיד גיטרה בס, וארז עופר בקלידים.

הסגנון של הלהקה הזו משלב רוק, מזרחי, לטיני, יווני, היפ הופ, ביצועים מפתיעים ומצחיקים לשירים נוסטלגיים, וגם את השירים המקוריים שהלחין וכתב יובל מלכה.

בגיל 22 הגיע מלכה ממושב שאר ישוב בקצה אצבע הגליל אל לתל אביב כדי להיות בלב הסצנה המוסיקלית במדינה. בהתחלה הוא שילב בין עבודה כברמן, לבין הופעות בכמה מקומות נחשבים כמו מועדון 'הברבי'.

מלכה החליט ללכת בדרך הקשה. הוא בחר לא לעשות קיצורי דרך, ולא התפתה להשתתף בתוכניות ריאליטי מוסיקליות. הוא ניסה פעם אחת, אבל מהר מאוד הבין שהוא נדרש לסטות מהקו המוסיקלי שלו, והחליט לפרוש בשלב מוקדם מאוד.

אחרי כמה שנים בעיר הגדולה מלכה הבין שהוא צריך לחזור לכור מחצבתו בגליל העליון. הוא הבין גם שהוא צריך משענת כלכלית יציבה יותר מההופעות על הבמה. הוא פתח יחד עם אחיו חנות לכלי נגינה בקרית שמונה ובמקביל הוא גם עוסק בהפקה מוסיקלית במרכז קלור למוסיקה בכפר בלום.

ההתפכחות של יובל מלכה מחיי הזוהר התל אביבים באה לידי ביטוי מאוד חד ונוקב בשיר שהוא הקליט בשנה האחרונה, ונקרא "תהילה".  "מה עם תהילה, הייתי כל כך קרוב ולא הגעתי לא הגעתי".

החזרה לגליל העליון באה גם היא לידי ביטוי בשיר: "תמצא מנוחה, תבוא הגאולה, תבוא התהילה", הוא כתב. עכשיו דווקא בשקט הגלילי הוא מוצא מנוחה לנפשו, והתהילה אכן הגיעה. השיר הזה כבר זכה ליותר מ - 80 אלף צפיות ביוטיוב.   

השיר "שושנה", שמלכה הקליט ממש לאחרונה מדגיש את הרגישות החברתית וההזדהות שלו עם סבל אנושי. שושנה היא אישה שבשל מצוקה כלכלית התדרדרה לזנות. המילים קשות ונוקבות: "ובלילה ובלילה/מתפרנסת על המיטות/ בקלילות את עצמה היא תשפיל/ יש פיות בבית שצריך להאכיל"

בראיון איתו סיפר מלכה: "כשגרתי בתל אביב פגשתי כמה וכמה הומלסיות ותמיד זה עשה לי משהו. אני לא מתיימר להיות צדיק או מחנך. רוב הפעמים חלפתי על פניהן כאילו הן אויר אבל מישהי אחת נכנסה לי ללב".

כששומעים את "שושנה" קשה שלא להיזכר בעוד אישה שהגיעה מעפולה אל העיר הגדולה והתדרדרה אל הרחוב והעיסוק בזנות,"שולה", בלהיט של להקת אטרף.

הביקורת החברתית של מלכה באה לידי ביטוי בשיר "אבא יממן". זה לא שיר קודר כמו "שושנה", אלא מבט אירוני על חיי נהנתנות של צעירה בת תפנוקים, שאביה משלם את כל הוצאותיה.  השיר הזה, הן בסגנון המוסיקלי והן בתוכן מזכיר מאוד את השיר: "מה הדאווין שלך", של דני סנדרסון.

כמו שדני סנדרסון כתב: "אני קולט אותך עיוני, מה הדאווין שלך?", כך מלכה: "והיא תקטר על המדינה/ "כמה ערסים יש כאן אני לא מבינה/ את אייל גולן שומעת במסתור/ כי אסור שידעו. היא מעפולה במקור".

הקליפ הסטירי של השיר הזה, מעיד גם על חזרתו של מלכה לגליל העליון. הוא צולם במלון "הגושרים בטבע", אליו מגיעה הצעירה. מלכה מופיע בקליפ בכמה תפקידים. פקיד הקבלה במלון, החדרן, המלצר, ואפילו הגנן עם כובע קש ומזמרה ביד.  

יובל מלכה הוא בהחלט יוצר מקורי, שיש לא אמירה. יחד הם ההרכב המוסיקלי של הנסיכים, הוא מעניק חוויה מיוחדת. כדאי לבוא ולשמוע במוצ"ש בפטריה.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: