יום שישי, 25 בספטמבר 2020, ז' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 058-4337220

תרבות ופנאי בצפונט

תרבות ופנאי

סינמה ק"ש

עיריית קרית שמונה הובילה מהלך לפתיחת בית קולנוע בהיכל התרבות העירוני, בסיוע המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל. עכשיו צריך לראות האם בעידן בו יש מסך טלוויזיה גדול בכל בית, התושבים יעדיפו לצאת לקולנוע

פורסם בתאריך:


אתמול התקיים טקס חגיגי של הסרת הלוט לבית הקולנוע המחודש בקרית שמונה. הטקס התקיים בהיכל התרבות העירוני במעמד מנכ"ל המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל, אריאל משעל. לאחר הטקס הוקרן הסרט "לשבור את הקרח 2".

במהלך הטקס אמר משעל: "אני מקווה שהאולם הזה יהיה מלא, ושיוקרנו כאן סרטים בכל ימות השבוע. זו זכות גדולה לעזור כך לקרית שמונה, ולתת לתושבים ולילדים עוד דבר שהוא מובן מאליו, אולם קולנוע בקרית שמונה".

המנכ"ל נשמע אופטימי והוא סבור שאולם קולנוע פעיל זה עניין שהוא מובן מאליו, אבל זו אמירה שיש בצידה כוכבית. זה לא בהכרח מובן מאליו שיש בית קולנוע, כי הזמנים השתנו. כיום כמעט בכל בית ניתן למצוא מסך טלוויזיה של 50 אינטש, או אפילו יותר. המסכים האלה נותנים חוויה קולנועית דומה מאוד לבית קולנוע, ולכן בתי קולנוע רבים מתקשים לשרוד.

בקרית שמונה הכרטיס לקולנוע יעלה 20 שקלים לכרטיס בודד, שזהו בהחלט מחיר עממי, אבל לא יכול להתחרות במחיר סרט ב- VOD שעולה 19:90 להקרנה בה יכולים לצפות כמה אנשים. אופציה עוד יותר זולה היא מנוי בנטפליקס שעולה 32.90 שקלים בחודש ומאפשר לראות מגוון עצום של סרטים ללא הגבלה.

קרית שמונה אינה העיר היחידה באזור שבה נעשה ניסיון להחיות את בית הקולנוע. גם בקצרין עשו את הניסיון הזה, והוא נכשל בגלל חוסר ביקוש. זאת למרות שהמועצה המקומית והמתנ"ס עשו מאמץ גדול לסייע.

 ישנם שלושה מקומות באזור שבהם ישנם בתי קולנוע פעילים. האחד הוא קיבוץ אלרום. גם בית הקולנוע הזה שורד בקושי, והסיבה העיקרית שבגללה הוא לא נסגר היא משום שהוא משמש גם מטיילים ונופשים שמגיעים לצפות במיצג עוז 77 שמספר על הקרב בעמק הבכא, כחלק מביקור באתר ההנצחה.

סינמה אל-רום

מקום נוסף שמחזיק מעמד יפה הוא הסינמטק בראש פינה. זאת לא מתכונת של בית קולנוע רגיל. מתקיימים שם גם הקרנות של סרטים ישראלים בתוספת מפגש עם יוצרי הסרט. במשך השנים הסינמטק בראש פינה הצליח למתג את עצמו כמוסד תרבותי שמעניק חוויה שהיא מעבר לסרט עצמו.

הסינמטק בראש פינה שוכן במבנה עתיק שהוקם לפני כ- 120 שנה ע"י הברון רוטשילד כמטוויה לייצור חוטי משי כאשר מסעדת ג'עוני הסמוכה שימשה כחדר המכונות של המפעל, ואחר כך כמפעל לייצור טבק. בשנות ה- 80 שופץ המבנה והפך לבית העם של המושבה, ובשנת 2001 אושר לפתוח את האולם כסינמטק.

סינמטק ראש פינה

יש בסינמטק בראש פינה אווירה מיוחדת ששייכת לא רק למוסד עצמו אלא לראש פינה בכלל, לכן הפכה המושבה הוותיקה למרכז הקניות והבילוי של הגליל המזרחי. ועם כל זה עדיין המוסד לא חי רק בזכות הכנסות עצמיות. הוא נתמך על ידי משרד התרבות והמועצה המקומית.

בית קולנוע נוסף שמעניק חוויה מיוחדת הוא בית גבריאל בעמק הירדן. יש בבית גבריאל ניחוח יוקרתי, זה גם המבנה עצמו, וגם המיקום שלו על שפת הכינרת. אפשר לפני או אחרי הסרט, לשוטט בגלריית האמנות ולשבת שם בבית הקפה כחוויה משלימה.

מוקדם עדיין לומר מה יעלה בגורל היוזמה לחדש את בית הקולנוע בקרית שמונה. כדי שהניסוי יצליח צריך משהו נוסף, משהו שמעניק חוויה תרבותית שהיא מעבר לסרט עצמו, שבשבילה כדאי לצאת מהבית וגם לשלם עבור בייבי סיטר.

תמונות: דוברות עיריית קרית שמונה

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
3
מנהל סינימטק הקודם- חיסל את המקום (ל"ת)
בנימין | 14:32   22.02.20
2
בקצרין לקחו על כרטיס מחיר כמו בת"א (ל"ת)
שרה | 14:31   22.02.20
1
הרצל קרית שמונה
פנינה | 08:50   22.02.20