יום שישי, 03 ביולי 2020, י"א תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

ועידת הגליל פרויקט מיוחד בצפונט

סדרת כתבות על ועידת הגליל 2018

השיקולים הכלכליים גוברים

קופות החולים מעדיפות לעיתים לשלוח מטופלים מהצפון לבתי חולים מרוחקים בגלל שיקול כלכלי. המנהלת הרפואית של "שירותי בריאות כללית" בצפון, הודתה בכך בפאנל שהתקיים בוועידת הגליל במכללת תל חי.

פורסם בתאריך:


בתי חולים בפריפריה מתקשים להביא אליהם רופאים מקצועיים בעלי ניסיון ומוניטין. זו מציאות שנדונה בהרחבה בפאנל בריאות שהתקיים בוועידת הגליל במכללת תל חי. זה קשה מכל מיני סיבות, אבל אחת הסיבות היא המדיניות של קופות החולים, ובראש בראשונה של קופת חולים כללית, ש-80 אחוז מתושבי הגליל המזרחי והגולן מבוטחים אצלה.

הנה דברים שאמרה בפאנל הגר מזרחי, שהיא סגנית מנהל בית החולים פוריה: "ברקתי לדוגמא, יושב גסטרו-אנקולוג שעובד גם בבית חולים כרמל בחיפה, והחולים של טבריה, לא פעם, נוסעים לעשות את הניתוחים שלהם בכרמל ולא בפוריה.

"להשיג כוח אדם איכותי זה מצוין, אבל אם אין לנו חולים לטפל בהם זו בעיה. מטופלים חולי לב, איכשהו מופנים לכיוונים אחרים. יש לא מעט קשיים בלהשיג טופס 17 שמופנה אלינו, ובאופן מכוון החולים מופנים לבתי חולים אחרים. אם לא יהיו מטופלים, הרופאים יילכו.

המנהלת הרפואית של "כללית", אפרת הרלב, הדגישה בדבריה שמחלקת ניתוחי לב בפוריה נשענת בעיקר על מבוטחי הכללית, וזה לטענתה מוכיח שברוב המקרים רופאי הכללית מפנים לפוריה, אבל בהמשך היא הודתה שלא תמיד כך הם פני הדברים.

"ניתוחי לב הם זירה מאוד תחרותית", הסבירה הרלב. "בזירה הזאת יש קודם כל איכות רפואית, אחר כך יש זמינות, וגם יש מחיר. קופה צריכה להתנהל באחריות, גם בתחום האיכות וגם בתחום הכלכלה.

"אני מרגישה מספיק אחראית לאפשר למטופלים שירות איכותי וזמין בתחום ניתוחי הלב, לאפשר את זה במסגרת המשחק הכלכלי שיש בכלל המערכת, ואנחנו בהחלט נשמח לשנות אותו, אנחנו מה לעשות צריכים גם לשמור על הכסף".

כפי שהדברים האלה נכונים לגבי בית חולים פוריה, הם נכונים גם לגבי בית החולים זיו בצפת. חולים תושבי קרית שמונה מופנים לעיתים לבתי חולים מרוחקים, כמו בית חולים העמק, או בית חולים בנצרת, ולא לבית החולים זיו בצפת.

 

שתי הדוברות האלה בפאנל, הן מזרחי והן הרלב, הסכימו שהכתובת לפיתרון העיוות הזה היא משרד הבריאות. משרד הבריאות הוא הרגולטור, הוא זה שקובע את כללי המשחק, והוא יכול לקבוע כללים אחרים שיעודדו את קופות החולים לשלוח את מבוטחיהן מהפריפריה לבתי חולים קרובים למקום מגוריהם.

הדבר המצער ביותר בדיון הזה היה, שלא הופיע אף נציג ממשרד הבריאות. מנחה הדיון, לב ארן מעמותת שתיל, שהנחה את הדיון, אמר שהיה סיכום עם מנהלת מחוז צפון במשרד הבריאות, שהיא תופיע בפאנל, אבל ברגע האחרון היא ביטלה את השתתפותה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: