יום שישי, 03 ביולי 2020, י"א תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

ועידת הגליל פרויקט מיוחד בצפונט

סדרת כתבות על ועידת הגליל 2018

מדברים על הגליל, מכוונים לבחירות

לוועידת הגליל שהתקיימה אתמול במכללת תל חי הוזמנו שני חברי כנסת בולטים. יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, וחברת הכנסת אורלי לוי-אבוקסיס. שניהם הדגישו את חשיבות הסיוע לגליל, ותוך כדי גם השתדלו לקדם את האג'נדה הפוליטית שלהם.

פורסם בתאריך:


הבחירות לכנסת עדיין רחוקות, זו תמונת המצב לפחות לפי שעה. אבל ריח הבחירות כבר נישא באוויר, והיה ניתן לחוש אותו בוועידת הגליל שהתקיימה אתמול במכללת תל חי. שני אישים פוליטיים מרכזיים שהוזמנו לנאום בישיבה, היו  יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, וחברת הכנסת אורלי לוי.

שניהם נמצאים כיום בעמדה שבה הם חייבים לבצע זינוק גדול קדימה מבחינה אלקטורלית, כדי להישאר רלוונטים במערכת הפוליטית.

גבאי עדיין מדשדש בסקרים, ואם הוא לא יצליח לגרום לתפנית חיובית, הוא יתחיל להבין מהר מדוע מפלגת העבודה נחשבת למפלגה שאוכלת את מנהיגיה. אורלי לוי-אבוקסיס מקימה עכשיו מפלגה חדשה. היא נהנית מזינוק בסקרים, ואותו היא צריכה למנף להקמה של מפלגה מאפס.

לשניהם אפוא יש אינטרס לנצל כל במה כדי לקדם את האג'נדה שלהם, וזו כנראה הסיבה שהם הגיעו עד לתל חי כדי לדבר בפני באי וועידת הגליל.

גם גבאי וגם  לוי-אבוקסיס הדגישו בדבריהם שהם אנשי פריפריה, גבאי מהפריפריה החברתית, ולוי-אבוקסיס מהפריפריה הגיאוגרפית. גבאי הרחיב בתחילת דבריו על המקום בו הוא צמח וגדל, ובשלב מסוים הסטודנטים שנכחו בקהל, התפרצו ושאלו אותו: "מה זה שייך לעניין הגליל?"

זה לא ממש שייך, אבל זה קריטי מבחינתו של גבאי להוכיח שהוא יכול להביא למפלגת העבודה קהלים חדשים, ולכן הוא מדגיש את זה. אבל גבאי גם אמר כמה דברים חשובים, ואולי החשוב ביותר הוא חיזוק השרות הציבורי.

"הדבר המרכזי, שעולה בכל מקום, זה חיזוק השרות הציבורי", אמר גבאי. "אני באתי לפוליטיקה כדי ליצור שרות ציבורי אחר. כי כשיש שרות ציבורי אחר, הפריפריה בהגדרה נהנית. כשרמת השרות הציבורי לא טובה, מי סובל מזה? המרכז, לא! החזקים, לא! הם לא צריכים שירות ציבורי מצוין.

"מי שצריך את זה זה דווקא הפריפריה והחלשים. זה מה שרוב הפוליטיקאים לא רוצים לעסוק בזה, כי זה לא סקסי, כי צריך לריב עם אנשים. כשאהיה ראש ממשלה בעזרת השם בזה אעסוק, ואז לא נצטרך תוכנית מיוחדת לצפון, כי זה יהיה בילט אין בתוך העסק".

אורלי לוי-אבוקסיס דיברה אחרי גבאי, ושמה דגש על התחום שעליו היא נלחמה כחברת כנסת, ושגרם לה בין השאר לפרוש ממפלגת "ישראל ביתנו", נושא המשכנתאות.

היא גם עקצה את גבאי, ואמרה: "גם גבאי, גם כחלון וגם אלי כהן, אותם ח"כים ושרים שעומדים עכשיו ומנסים למנוע בגופם משכנתא בערבות מדינה, נהנו מאותה משכנתא של 90 או 95 אחוז מערך הדירה, עם סבסוד של המשכנתא למי שגר בפריפריה.

"דו"ח מכון אדווה מעיד על כך ששישה מיליארד שקלים עוברים מהעשירונים התחתונים לעשירונים העליונים בשכירת דירה, ולמה? כי אותם אנשים לא יכולים להעמיד לעצמם הון עצמי של בין 25 ל-30 אחוז מערך הדירה. הם לנצח יהפכו להיות משועבדים של בעלי הבתים".

"פעם דיור ציבורי היה ספינת הדגל של מדינת ישראל, אזרחים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של המדינה, יכלו ליהנות מקורת גג, גם אם הם לא היו נמצאים בקצה הרצף החברתי. זוגות צעירים יכלו לגור בשכירות מסובסדת על ידי המדינה ולצבור הון עצמי ולקנות את הדירה שלהם ב-95 אחוז משכנתא בערבות מדינה".

לוי-אבוקסיס הוכיחה דבר אחד, יש לה כריזמה, יש לה נוכחות, וכשניתנת לה הבמה היא יודעת לסחוף את הקהל. מכל הדוברים היא זכתה להכי הרבה מחיאות כפיים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: