יום שישי, 03 ביולי 2020, י"א תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

ועידת הגליל פרויקט מיוחד בצפונט

סדרת כתבות על ועידת הגליל 2018

מפת הדרכים של הרפואה בגליל

בפאנל בנושא הבריאות שהתקיים בוועידת הגליל במכללת תל חי התברר הפער בין הפריפריה הרחוקה לפריפריה הקרובה. אין דין קרית שמונה וקצרין, כדין צפת, טבריה, מעלות, עפולה או נהריה. טבלה מפורטת של זמני הנסיעה לבתי החולים תעשה לכם סדר

פורסם בתאריך:


כעומק הפריפריה כך עומק הקיפוח בתחום שירותי הבריאות. זאת המסקנה שעלתה מהדיונים שהתקיימו בוועידת הגליל שהתקיימה במכללת תל חי בשבוע שעבר. כמה מהאישים שנשאו דברים בוועידה, שאינם תושבי הגליל, הפגינו חוסר בקיאות, וכרכו את כל הגליל בחבילה אחת.

הסטודנטים של המכללה שנכחו בוועידה, הביעו מידי פעם את מחאתם על כך שהדוברים לא עושים את ההבחנה בין פריפריה רחוקה לפריפריה קרובה

גם חבר מועצת עיריית קרית שמונה, יורם מלול, הדגיש בדבריו שקרית שמונה ואצבע הגליל הם מקרה מיוחד, שלא דומה, לא לצפת, ולא לטבריה, ולא לכל שאר הישובים העירוניים בגליל, למעט אולי קצרין, שנמצאת בגולן.

"זה לא רק שקרית שמונה מרוחקת מבית חולים", אמר מלול, "גם מרפאת קופת חולים כללית בקרית שמונה נחותה ממרפאת רקתי בטבריה, ותושבי קרית שמונה מקבלים לעיתים הפניות למרפאה בטבריה כשצריך להגיע לרופא מומחה".

כדי להבין בדיוק מהם המרחקים מבתי החולים ומה המשמעות שלהם, מופיעה בהמשך כתבה זו טבלה מסודרת של המרחקים. הטבלה מפרטת מרחקים וזמני נסיעה לבתי חולים שניונים, כדוגמת זיו בצפת, הגליל בנהריה, ופוריה בטבריה. ולבית חולים שלישוני, כדוגמת רמב"ם בחיפה.

בטבלה מופיעים גם פרטים על מוקדים רפואיים ודירוג שלהם על פי מדדים של שעות פתיחה ומענה מספק. מענה מספק זה מינימום של רנטגן, גיבוס, ובדיקות מעבדה בסיסיות.

המוקדים הרפואיים חולקו לשלוש דרגות א', ב', ו-ג'. דרגה א' מיוחסת למוקד שנותן מענה מספק, וגם פתוח 24/7.     דרגה ב' מיוחסת למוקד שנותן מענה מספק, אך מוגבל מבחינת שעות הפתיחה.   דרגה ג' מיוחסת למוקד שאינו נותן מענה מספק, וגם מוגבל בשעות הפתיחה.                       

כדי לראות את המספרים בטבלה באופן ברור בנייד, יש להקיש  עליה כמו על כל קובץ תמונה, ואחר כך להגדיל

פרשנות לנתוני הטבלה

צפת, עפולה, טבריה, נהריה, ונצרת עילית, נמצאות בקרבה מיידית לבית חולים. חצור הגלילית, שלומי, ומעלות תרשיחא, נמצאות במרחק של פחות מחצי שעה נסיעה מבית חולים ברכב פרטי.

בכרמיאל, למרות שמדובר בעיר גדולה למדי, אין בית חולים, והיא מרוחקת יחסית מבית החולים הקרוב ביותר הנמצא בנהריה, אך מצד שני היא נמצאת במרחק של כ-45 דקות נסיעה בלבד מבית חולים שלישוני (רמב"ם). זאת לעומת יותר משעה וחצי נסיעה מקרית שמונה לרמב"ם. בנוסף לכך בכרמיאל יש מוקד רפואי בדרגה א' (24/7) ובקרית שמונה המוקד הוא בדרגה ג'.

המצב של קרית שמונה קשה יותר גם מזה של קצרין ובית שאן. גם שני הישובים האלה מרוחקים יחסית מבתי חולים, אך המוקד הרפואי בהם הוא בדרגה ב' ולא ג' כמו בקרית שמונה.

כמובן שצריך לקחת בחשבון שלא לכל האוכלוסיה יש רכב פרטי, ושהנתונים אינם כוללים אוטובוס פנימי בתוך הישוב. תושב קרית שמונה שצריך להגיע לרמב"ם באוטובוס, יבלה יום שלם בדרכים. תושב כרמיאל, יכול להגיע לרמב"ם ברכבת ב-45 דקות. זה הבדל של שמיים וארץ, וזה ממחיש שקרית שמונה היא הפריפריה של הפריפריה.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: