יום שישי, 03 ביולי 2020, י"א תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

ועידת הגליל פרויקט מיוחד בצפונט

סדרת כתבות על ועידת הגליל 2018

רק בוגר אחד נשאר להתמחות בזיו

נשיא מכללת תל חי, פרופ' יוסף מקורי, חשף בוועידת הגליל נתון מדהים. מתוך כ-250 סטודנטים שסיימו את לימודיהם בבית הספר לרפואה בצפת, רק אחד נשאר להתמחות בבית החולים זיו.

פורסם בתאריך:


הקמת בית הספר לרפואה בצפת היתה בההחלט אחד ההישגים המרשימים של המנהיגות הציבורית בגליל העליון. כשהוקם בית הספר הזה, דובר על כך שהוא יהיה מנוף להתפתחות עבור האזור כולו.

עכשיו מתברר שהאפקט של הקמת בית הספר לרפואה היה מוגבל, והוא לא מממש את הייעוד של הבאת אוכלוסיה איכותית לגליל העליון. סטודנטים אמנם מגיעים ללמוד בבית הספר לרפואה בצפת, אבל לאחר מכן הם עוזבים.

מתברר שהם מעדיפים לעשות את שלב ההתמחות בבתי חולים אחרים ברחבי הארץ, ומתוך כמאתיים וחמישים סטודנטים שסיימו בהצלחה את לימודיהם בית הספר לרפואה בצפת, רק אחד נשאר לעשות את ההתמחות בבית החולים זיו.

הנתונים הללו נחשפו בוועידת הגליל במסגרת פאנל שעסק בנושא הרפואה בגליל העליון. את המצב הבעייתי הזה חשף נשיא מכללת תל חי, פרופ' יוסף מקורי. פרופ' מקורי הגיע מתחום הרפואה, ובתפקידו הקודם היה דיקן הפקולטה לרפואה בתל אביב.

"למדינת ישראל קל  יותר מסיבות פוליטיות לפתוח בית ספר לרפואה, מאשר לפתוח מחלקות או להגדיל תקנים בבתי החולים, "אמר פרופ' מקורי. "כדי שיהיה רופא ילדים בקהילה, הוא צריך לעבור התמחות של ארבע וחצי שנים בבית חולים. בכדי לעבור התמחות הוא צריך תקן שיקבל אותו. הבעיה היום אינה שחסר לנו סטודנטים לרפואה, סטודנטים בוגרי פקולטות לרפואה בארץ, יושבים כיום שנה עד שנה וחצי עד שמקבלים מקום להתמחות. זו בעיה קשה בכל הארץ, אני מעריך שזה עוד יותר קשה בפריפריה".

פרופ' מקורי נגע בבעיה נוספת, והיא שגם כאשר יש סוף סוף תקן למתמחה או לרופא מן המניין, קשה לשכנע מועמדים פוטנציאלים להגיע לגליל. "חייבים לספק חבילת קליטה מאוד מרשימה לרופא, שאתה רוצה שיבוא אליך", הסביר מקורי. "אתה צריך להציע לו אופק. האופק הוא לא רק כספי, זה גם אופק של קידום, אפשרות לפעילות מחקרית, קידום אקדמי, צריך סביבה תומכת, ושיתופי פעולה עם קולגות".

פרופ' מקורי סבור שקופות החולים ובית החולים זיו בצפת צריכים לשתף פעולה ביניהם, כדי לתפור לכל מועמד שמוכן להגיע לאזור את אותה חבילת קליטה. אם כל גוף יעבוד לבד, זה לא יילך. רק אם כל הגורמים יעבדו יחד, ניתן יהיה לממש את האפשרות הזו.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: