יום שישי, 03 ביולי 2020, י"א תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

בריאות זה בטבע שלנו בצפונט

כתבות בנושאים בריאותיים

כאבי הגב

כאבי גב הם תסמין נפוץ מאוד, ולמעשה נכון להיום נראה כי כאבי גב תחתון מהווים את הסיבה השנייה בשכיחותה המובילה לפנייה לרופא המשפחה.

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ויקי תפארת

מומחית לרפואה אלטרנטיבית

etgart81@gmail.com

http://www.imba.org.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=1786013

שלום יקיריי. השבוע נדבר קצת על כאבי הגב.

כאבי גב הם תסמין נפוץ מאוד, ולמעשה נכון להיום נראה כי כאבי גב תחתון מהווים את הסיבה השנייה בשכיחותה המובילה לפנייה לרופא המשפחה.

הכאבים יכולים להתפתח כתוצאה מבעיה בשרירי הגב, עצמות הגב, עצבי הגב ומבנים אחרים נוספים בעמוד השדרה. הכאבים יכולים להיות זמניים וחולפים או כרוניים , כשבמקרים מסוימים מדובר על כאבים שמלווים את החולה לאורך שנים.

הכאבים יכולים להיות ממוקדים מאוד ומקומיים אך לא אחת הכאבים מוקרנים לאזורים אחרים בגוף. כך לדוגמא, כאבים שמקורם בגב תחתון יכולים להופיע גם בירכיים, בעכוזים ואפילו בכפות הרגליים. ואילו כאבים שמקורם בגב העליון יכולים להופיע גם בראש, בידיים, בחגורת הכתפיים ועוד. הכאבים יכולים לפגוע בבני אדם בכל גיל.

מהם הגורמים לכאבי הגב?

ישנו מגוון רחב מאוד של גורמים שיכולים להוביל להתפתחות של כאבי גב.

אפרט כמה מהם על קצה המזלג:

 • מתח בשרירי הגב- המקור לכאבים הוא בשרירים תפוסים. השרירים התפוסים או ליתר דיוק מכווצים, הם תוצאה של חשיפה לתנאי אקלים קיצוניים (דגש על מזג האוויר הקר), או תוצאה של פעילות או מאמץ יתר בעקבות הרמת משא כבד, פעילות גופנית מאומצת, ועוד.

 

 • פריצת דיסק או בלט דיסק- גורם שכיח ונפוץ נוסף שמתרחש בעקבות הפעלת עומס רב יתר על המידה על אחד הדיסקים הבין חולייתיים. מצבים אילו יכולים להיות כתוצאה מישיבה ממושכת מול המחשב, הרמת משא כבד, פציעת ספורט, טראומה ועוד.

 

 

 • טראומה לעמוד השדרה- לעיתים מתברר כי המקור לכאבים הוא טראומה שהתרחשה בעקבות תאונת הדרכים, מעשה אלימות, נפילה מגובה רב ועוד.
 • דלקת בגב- דלקת היא גורם מאוד שכיח ונפוץ לכאבי גב. בין היתר מדובר על דלקת בשריר, דלקת בעמוד השדרה, דלקת בשורש העצב בעמוד השדרה ועוד.
 • גידולים- גידול בעמוד השדרה הוא לא מצב נפוץ לכאבי גב, אך בהחלט מדובר על גורם אפשרי, במידה והגידול לוחץ על אחד העצבים בעמוד השדרה.
 • גורמים נוספים- מחלות ראומטיות, עודף משקל והשמנה, התנוונות של המבנים בעמוד השדרה, שברים בעמוד השדרה ועוד....

תסמינים של כאבי הגב:

ישנו מגוון רחב של תסמינים שיכולים להתלוות לכאבי הגב. בין היתר מדובר על שיתוק חלקי או מלא בגפיים העליונות והתחתונות.

מגוון של תסמינים נוירולוגיים כמו היחלשות של שרירי הגפיים, אובדן שליטה על הסוגרים או תחושת צריבה, דגדוג או נימול באיזורים שונים בגוף ועוד.

הכאבים עצמם יכולים להופיע בדרגות חומרה שונות, החל מכאבים קלים וכה בכאבים חמורים ביותר.

במקרים מסויימים הכאבים יהפכו לקלים יותר בזמן מנוחה אך לא אחת דווקא המנוחה תחמיר את הכאבים.

ישנם כאבים שמופיעים רק בזמן שהאדם נמצא בתנוחה מסויימת או רק כאשר הוא מבצע פעולה מסויימת, אך ישנם מקרים שבהם הכאבים נוכחים בכל רגע נתון.

אבחון כאבי הגב:

את המקור לכאבי הגב נהוג לאבחן אצל אורטופד. במהלך הבדיקה האורטופד ישאל את המטופל בנוגע לאופי הכאבים, למצבים שבהם הכאבים מתחזקים, היסטוריה רפואית, סיפור משפחתי של כאבי גב ועוד.

בנוסף, הרופא יבצע בדיקה קלינית שבה ינסה למקם את הכאב בגב באופן מדויק ולהבין באילו מצבים מופיע הכאב. במידת הצורך, יבוצעו בדיקות מעבדה כדי למשל לשלול זיהום/ דלקת, בדיקות לאבחון דלקת מפרקים שגרונית ועוד.

ייתכן ויהיה צורך לבצע צילום גב או בדיקות הדמיה רפואיות כמוCT  או  MRi.

 

כך תתמודדו עם כאבי הגב:

 • ב – 48 השעות הראשונות של הכאב: לאחר פגיעה או מתיחה של הגב ניתן להיעזר בקומפרסים (רטיות) קרים או קרח כדי להוריד נפיחות.
 • לאחר 48 שעות או לאחר שתרד הנפיחות: ניתן להיעזר בקומפרסים חמים. א כרית חימום.
 • לאחר יעוץ רפואי: ניתן לבחון שימוש בחגורת תמיכה לפרקי זמן קצרים, למשל בעת נהיגה או הרמת משאות.
 • מומלץ לבחון את תנוחת השינה שלכם. לרוב ימליצו לכם לישון על הצד עם רגליים מקופלות לבטן. ניתן גם להניח כרית בין שתי הרגליים לנוחות מרבית.
 • להקלה על הכאבים: ימליץ הרופא להשתמש במדבקות מיוחדות לשיכוך כאבים או שייתן לכם מרשם לשלל תרופות נגד כאבים.

        אני אשמח להמליץ על דברים טבעיים נוספים מדהימים לא פחות (כמובן   הכל תלוי מקרה).

* עיסוי לגב- על מנת לשחרר את השרירים המכווצים שגורמים לכאב. להזרים את הלימפה והדם  לאזור הכואב, דבר שגורם להחלמה מהירה יותר למקום הפגוע. העיסוי משלב בתוכו טכניקות מכמה סגנונות עיסוי ומותאם לכל אחד לפי הצורך.

* כוסות רוח – כשאנחנו מקבלים מכה נוצר לנו שטף דם, ואז המוח נותן פקודה לשלוח יותר דם לאיזור הפגוע בכדי לשקמו. עם כוסות הרוח אנחנו יוזמים את שטפי הדם ע"י ואקום לעור ושבירה זמנית של כלי דם קטנים. באותו הרגע המוח נותן פקודה לשקם את האיזור ה"פגוע" ושולח אליו  דם חדש לשיקום.

* מיטת היפוך- שיטה נפלאה לשחרור לחץ שנוצר בין חוליות ובמפרקים. מיטה שבעזרתה כוח המשיכה מושך את כל הגוף למטה וגורם לשחרור הלחץ.

* משחת ארניקה לכאבים- משחה טבעית שאני רוקחת משמנים מחממים ואנטי דלקתיים. משחה מדהימה שמחממת , מרפה את האזור הכואב ומשחררת.

* מתיחות- כחלק מעיסוי נבצע מתיחות שיגרמו להארכת השריר.

* מנורת TDP, מנורת חימום רפואית שהפלטה שלה מורכבת מ 33 מינרלים שחיוניים לגוף. ע"י החימום המינרלים חודרים לגוף. חימום זה מאוד מוסיף לשחרור מכאב.

 

 

בברכת סופ"ש חמים ונעים וכמובן ללא כאבי גב.

מוזמנים ליצור קשר ליעוץ, הכוונה, טיפול או שאלה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: