יום רביעי, 15 ביולי 2020, כ"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חינוך וקהילה בצפונט

חינוך קהילה

מי יגן על מדריכי המוגנות?

הנהלת עיריית קרית שמונה יוצאת כנגד הפסקת התקצוב למדריכי מוגנות בבתי הספר, וקוראת לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, לפעול למציאת מקורות כספיים שיאפשרו את המשך העסקתם

פורסם בתאריך:


אחת מתוכניות הדגל של התכנית הארצית עיר ללא אלימות היא "מדריך מוגנות". תפקידו של מדריך המוגנות הוא לשמש כמבוגר משמעותי הנמצא במרחב הבלתי פורמלי של בית הספר, כלומר באותן הפינות אליהן המורים אינם מגיעים; ליד הקיוסק, ליד הנחל ובכל מקום בו יכולות להיווצר סיטואציות פוגעניות.

בשנים האחרונות התוכנית הופעלה בבתי הספר בקרית שמונה, והיתה שביעות רצון רבה מפעילותם ומתרומתם להקטנה משמעותית של גילויי אלימות בין התלמידים. אבל כעת עלול להיווצר מצב שהעסקתם של מדריכי המוגנות תופסק.

משרד הפנים הודיע, באמצעות החשבת המלווה, כי הוחלט לסיים את עבודתם של מדריכי מוגנות בבתי הספר, החל מיום 28.2.2020, וזאת בהמשך להודעת המשרד לביטחון פנים שלא לתקצב את עובדי המוגנות החל מיום 1.3.2020.

מדריכי המוגנות של קרית שמונה

הנהלת העירייה התכנסה ובהודעה מטעמה נמסר כי אומנם מדובר בהחלטה כללית לכל הרשויות בישראל, אולם בעיריית קריית שמונה החליטו לצאת נגד ההחלטה ולהיאבק למען אותם מדריכי מוגנות שעושים עבודה מצויינת עם תלמידי העיר. גם ועדת החינוך של העירייה שהתכנסה אתמול, נדרשה לסוגיה.

בקריית שמונה עובדים עשרה מדריכי מוגנות בבתי הספר בעיר: דרכא-תיכון, דרכא- חטיבת ביניים, ברנקו וייס, יצחק הנשיא, רמב"ם, קורצ'אק, עוזיאל, המגינים, מצודות ותל חי. בהודעת העירייה נאמר: "מדריכי המוגנות בעיר הינם אנשים איכותיים מקצועיים אשר עושים עבודת קודש בבתי הספר ומהווים דמות משמעותית עבור תלמידי וצוות בית הספר.

"מדריכי המוגנות עוסקים במניעת אלימות, שוטטות, תופעות של חרם, מניעת בריונות ברשת ועוד. בעקבות הקשר הבלתי פורמאלי המצוין המכיל והאוהב שמדריכי המוגנות יצרו עם תלמידי בתי הספר הם מאתרים תופעות קשות מאוד של פגיעות מניות, אלימות במשפחה, פגיעה חברתית קשה.

"הנהלת העיר בדעה שלא ניתן לוותר על עבודתם של מדריכי מוגנות בבתי הספר, דבר שעלול בוודאות קרובה לגרום לנזק בלתי הפיך לתלמידי בתי הספר היסודיים והתיכוניים. מדובר בהוצאה שנתית של כ 550 אלף ש''ח בלבד, והעירייה תדרוש כי הוא ישמר ולא יפגע.

"ככל והמשרד לביטחון פנים לא יבטל גזרה זו, תצא העיר למאבק ציבורי עד כדי השבתת העיר ואנו קוראים לכלל הרשויות בישראל, להצטרף למאבק החשוב ולא לעבור לסדר היום מהחלטה רוחבית זו".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: