יום רביעי, 15 ביולי 2020, כ"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חינוך וקהילה בצפונט

חינוך קהילה

על הפרק: ביטול חטיבות הביניים בקרית שמונה

במועצת העיר עלתה לדיון הצעה לבטל את חטיבות הביניים, ולחזור למתכונת 8 שנתית בבתי הספר היסודיים. הנושא כבר נדון בפורום מנהלי בתי הספר בעיר והם הביעו את תמיכתם במהלך

פורסם בתאריך:


חברת מועצת העיר, אביבה זריהן וייצמן, העלתה בישיבת המועצה שהתקיימה אתמול הצעה לביטול הדרגתי של חטיבות הביניים בעיר. ההצעה היא לחזור למודל שהיה קיים בעיר לפני שנים רבות, שעל פיו בתי הספר היסודיים הם 8 שנתיים, כלומר עד כיתה ח', ואילו בתי הספר התיכוניים הם 4 שנתיים, כלומר מכיתה ט' עד י"ב.

זריהן וייצמן נימקה את הצעתה ואמרה: "אנחנו יודעים ממחקרים שבבתי ספר שאין בהם חטיבת ביניים, הציונים טובים יותר, אבל מעבר לזה, אנחנו מודעים לכך שהמעבר לחטיבה בכיתה ז' הוא משבר עצום, וזה נותן את ביטויו בהתנהגות.

"עובדתית זה משבר קשה, ילדים בני 12 בקרית שמונה נפלו לסמים עקב המעבר הזה. חלילה לי לומר משהו שלילי על בתי הספר בקרית שמונה, זו תופעה כלל ארצית. אנחנו יכולים לשמור על הילדים שלנו בכיתה ח' בתוך החממות של בתי הספר היסודיים. אנחנו צריכים לשאוף לזה.

"אנחנו צריכים להצביע כך. אם נצביע על כך נוכל להתחיל לפעול בכיוון הזה. אם נצביע נגד נשאיר את המצב הקיים, והמצב הוא לא טוב. זהו שיח עקרוני שרוצה את טובת הילדים שלנו".

ראש העיר, אביחי שטרן, השיב ואמר: "אני חושב שהפורום לדיון בנושא הזה הוא ועדת החינוך של העירייה. יושבים שם מנהלי בתי הספר, גם התיכוניים וגם היסודיים. ההמלצות של ועדת החינוך בסופו של תהליך, יגיעו לפורום של מועצת העיר".

סגן ראש העיר והממונה על תיק החינוך, אופיר יחזקאלי, הוסיף בעניין זה: "התקיים דיון ראשון בנושא הזה בחטיבת הביניים, עם מנהלת החטיבה, מנהלת התיכון, ואם מנהלי בתי הספר היסודיים. שאלנו את דעתם, ואגב, כולם בעד. יש לזה כל כך הרבה משמעויות. צריך ללמוד את הנושא, ולראות מה קרה במקומות אחרים".

מהדברים של יחזקאלי ניתן להבין שהעירייה כבר החלה ליזום, או לפחות לבחון את המהלך. העובדה שבעלי התפקידים בבתי הספר בעיר רואים בחיוב את המהלך הזה, יכולה בהחלט להוות תמריץ לעירייה להתחיל לפעול בכיוון.

כמו שיחזקאלי הדגיש, יש עוד הרבה מה ללמוד בנושא. מעבר כזה הוא בעל משמעויות ארגוניות, כלכליות ופדגוגיות. כך למשל צריך לבצע מיפוי של המצב הקיים, ולבדוק האם יש כיום בבתי הספר היסודיים בקרית שמונה מספיק חדרי כיתות כדי להוסיף עוד שתי שכבות גיל, ז' ו- ח'.

בניית כיתות חדשות זה תהליך שייקח זמן. צריך להשיג את התקציבים, לבצע את כל ההליך התכנוני והאישור בוועדות לתכנון ובניה, וצריך גם פרק זמן לבנייה עצמה. סביר להניח שלא ניתן יהיה להתקדם בתהליך בכל בתי הספר בו זמנית, ותידרש גם קביעה של סדרי עדיפויות בלוחות הזמנים.  

במקביל העירייה תצטרך לבחון את ההיבטים החינוכיים של השינוי. חטיבות הביניים הוקמו בזמנו כדי לקדם את נושא האינטגרציה, כלומר שילוב של אוכלוסיות חזקות וחלשות בבתי הספר. ברשויות מקומיות לא מעטות ברחבי הארץ כבר הוחלט על חזרה למודל של בתי ספר יסודיים 8 שנתיים.

פרופ' יזהר אופלטקה, מרצה לחינוך באוניברסיטת תל אביב שחקר את הנושא, אמר בראיון עמו: "היה לי חשוב שהילדים שלי ילמדו בבית ספר 8 שנתי (א'-ח'). האם 1500 תלמידים זו סביבה מתאימה לילד בן 12?"

פרופ' אופלטקה מדגיש שבארה"ב, שם נוסה לראשונה המודל של חטיבות הביניים, יש חזרה למודל א' – ח' . הוא הוסיף כי מחקרים שנעשו בנושא מצביעים על כך שחטיבות הביניים יוצרות אלימות ותוקפנות, וישנו קושי לעצב קשרים רגשיים בין מורה לתלמיד, שהם מפתח לתהליך החינוכי".

באזור הגליל העליון והגולן יש רשויות שהחליטו לעבור למודל א' – ח' ויש כאלה שלא. ברמת הגולן בתי הספר היסודיים פועלים על פי המודל ה- 8 שנתי. זה התחיל עם בתי הספר של המועצה האזורית, וכעבור מספר שנים בוצע המהלך גם בבתי הספר בקצרין.  

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
מחשבה טובה...אך שינקו קודם את העירהכי מל (ל"ת)
מני | 19:32   31.10.19
1
קרית שמונה
סמי מלול | 17:10   30.10.19