יום ראשון, 29 במרץ 2020, ד' ניסן ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חינוך וקהילה בצפונט

חינוך קהילה

רמב"ם עמיד בפני רעידות אדמה

בית הספר רמב"ם בקרית שמונה, נחנך מחדש, לאחר שעבר שיפוץ כולל שעיקרו חיזוק מבני בית הספר מפני רעידות אדמה. זהו צעד חשוב ביותר וצריך לקוות שחיזוק כל בתי הספר בקרית שמונה יושלם לפני שתתרחש, חלילה, רעידת אדמה גדולה

פורסם בתאריך:


השיפוץ שנעשה בבית הספר רמב"ם כדי להפוך אותו לעמיד בפני רעידות אדמה היה פרויקט מורכב בעיקר משום שבית הספר היה צריך להמשיך לתפקד, ולכן היה צריך למצוא מקום חליפי שבו יש כיתות לימוד.

בהתחלה הילדים למדו במקלטים, אבל זה לא היה פיתרון מוצלח, לכן בעירייה עשו מאמץ והשיגו חדרי כיתות באולפנית ובבית וונקובר. בשבוע שעבר הסתיים השיפוץ והתלמידים זכו לחזור לבית הספר המחודש.

בית הספר רמב"ם איננו היחיד שחוזק בקרית שמונה, קדמו לו בתי הספר 'המגינים', 'יצחק הנשיא', 'דנציגר' ועוד. אבל המלאכה לא תמה, וישנם עוד בתי ספר, כמו 'תל חי' למשל, שממתינים לשיפוץ.

 

בית ספר המגינים, עמיד בפני רעידות אדמה

קרית שמונה נמצאת ממש על השבר הסורי-אפריקני, והיא בהחלט מקום מסוכן בהיבט של רעידות אדמה. לכן יש כאן סוג של מרוץ נגד הזמן, להספיק למגן את כל בתי הספר לפני שתגיע רעידת אדמה גדולה.

שיפוץ וחיזוק בתי ספר כנגד רעידות אדמה הוא חלק מתוכנית ממשלתית שהתקבלה בשנת 2008 והוקצו לה 3.5 מיליארד שקלים. התוכנית יועדה לכ-1,600 בתי ספר שהמבנים שלהם לא היו עמידים בפני רעידת אדמה.

ב-2018 התפרסמו כתבות בכלי התקשורת מהן התברר שרק 256 בתי ספר חוזקו. בעקבות הפרסום היו חילופי האשמות בין משרדי החינוך והאוצר מצד אחד, ובין מרכז השלטון המקומי מצד שני.

משרד האוצר טען שיש תקציבים והרשויות המקומיות לא מנצלות אותם. "משרדי החינוך והאוצר העמידו במשותף 60 מיליון שקלים בכל אחת מהשנים 2011-2012 לצורך חיזוק מבנים לרעידות אדמה", אמרו באוצר, "מאחר שלא היה ביקוש לתקציב, הוחלט בשנים 2013-2015 להפחית את התקציב ל-20 מיליון שקלים בכל שנה".

מנגד טען יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס: "עד היום לא הייתה שום תוכנית כוללנית שתכליתה להביא לחיזוק מבני מוסדות חינוך. התקציב שיש היום מאפשר חיזוק עשרה בתי ספר בשנה, במקרה הטוב. מבחינתנו אפשר לצאת לדרך כבר מחר ולסיים את כל הסיפור הזה של חיזוק המבנים בתוך שנתיים".

 

שנתיים עברו מאז שביבס אמר את הדברים, ובפועל ישנם עדיין בתי ספר שלא מוגנו, כולל בקרית שמונה. משרד החינוך מעביר תקציבים לאותן רשויות שיוזמות, שדואגות שהתוכניות יאושרו בוועדות לתכנון ובניה, ומצליחות לעבור את כל המהמורות הבירוקראטיות.

על הרקע הזה יכולים בעיריית קרית שמונה להיות מרוצים מקצב ההתקדמות, ומצד שני לא לנוח על זרי הדפנה, כל עוד ישנם בתי ספר לא ממוגנים.

התלמידים בבית הספר רמב"ם לא רק בטוחים יותר עכשיו, אלא גם נהנים מכך שבית הספר עבר שיפוץ שכלל לא רק חיזוק של המבנה, אלא נעשה חידוש של כל המבנה מבפנים, והוא צויד גם בריהוט חדש. השיפוץ כלל  החלפה של כיסאות, שולחנות, ואבזור חדרי המדעים והספרייה.

ראש העיר, אביחי שטרן, וסגנו, אופיר יחזקאלי, עם תלמידי רמב"ם במבנה המשופץ

התקציב של משרד החינוך לשיפוץ מבנים לא כולל את כל התוספות שנעשו, אבל מעיון ברשימת התודות של העירייה לגופים שסייעו, אפשר להיווכח שנעשה כאן מאמץ של איגום משאבים הן מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל והן ממפעל הפיס.

בהודעת העירייה היתה התייחסות גם למי שאירח את תלמידי בית הספר רמב"ם במהלך תקופת השיפוץ, ונאמר:  "תודה גדולה לנפתלי קראוס מנהל האולפנית, לצוות המורים, התלמידות וההורים באולפנית וכן למנהל רשת המתנ"סים אלעד קוז'יקרו וצוותו, מנהלת יחידת הילדים והנוער נועה ניניו ואב הבית שמעון יעקוביאן על הכנסת האורחים, הסבלנות והדאגה לתלמידי רמב"ם בתקופת השיפוץ. זה לא מובן מאליו".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: