יום רביעי, 26 בפברואר 2020, א' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חינוך וקהילה בצפונט

חינוך קהילה

שבט גונן הכפיל את עצמו

שבט גונן של תנועת הצופים בקרית שמונה החל את הפעילות השנתית שלו בסימן הצטרפות גדולה של חניכים חדשים.

פורסם בתאריך:


שנת הפעילות של תנועת הצופים בקרית שמונה החלה. בשבוע שעבר התקיים טקס פתיחת שנת הפעילות של שבט גונן. 115 חניכים התייצבו למסדר ברחבה שלפני המבנה בו שוכן השבט. מבחינת השבט זהו הישג משמעותי משום שבשנה שעברה מנה השבט בין 60 ל-70 חניכים.

שבט גונן הוקם לפני כ-60 שנים על ידי חברים מקיבוץ גונן, ומכאן שמו. בתקופות הטובות שלו הוא מנה מאות חניכים, אך במשך השנים מספר החניכים הלך והתמעט. עד לפני שלוש שנים היתה בעיה במבנה שבו שוכן השבט, מצבו היה רעוע.

לאחר שהמבנה שופץ, החלה התאוששות של השבט. מספר החניכים החל לעלות. לפני מספר שנים החליט יוסי סוסי, תושב קרית שמונה, להתנדב לתפקיד ראש השבט. מסייעים לו שישה ש"שינים, שהגיעו ממקומות שונים בארץ לשנת התנדבות בקרית שמונה. בבוקר הם מתנדבים בבתי הספר, ואת שעות אחר הצהריים הם מקדישים לתנועת הצופים.

החניכים הצעירים ביותר מצטרפים לשבט בכיתה ד', והשנה נרשמו 30 חניכים בשכבת הגיל הזאת. כיתה ט' היא שלב המעבר ממעמד חניך למעמד מדריך, ובכיתה זו גם עוברים קורס הדרכה.

בשגרה מתקיימות פעולות בשבט פעמיים בשבוע, ובכל חופשה מבית הספר יש טיולים ומסעות, כשהשיא הוא בחופשת הקיץ במחנה הצפונבורי. בצפונבורי מוקם מחנה גדול, והחניכים מהשכבות הבוגרות יוצאים כחלוצים ומקימים את המחנה.  

מי שבעברו היה בסוג כזה של מחנה, בוודאי זוכר את בניית המתקנים מקורות עץ (סנאדות) וחבלים, אבל היום זה מאוד שונה מבעבר. "היום זה יותר קשה", אומר יוסי סוסי. "יש כיום הקפדה רבה בנושא הבטיחות. לכל מבנה שרוצים להקים צריך להגיש תוכנית כתובה שנבדקת על ידי מהנדס בטיחות. לאחר הקמת המבנה הוא נבדק שוב, ורק אם הכל נבנה כראוי ובהתאם לתוכנית, מתקבל אישור הבטיחות".

עוד בשורה חשובה מבחינת השבט היא ההחלטה לממן מרכז בשכר. זה אומר שיש בעל תפקיד שיכול להקדיש את כל זמנו לפעילות בשבט, וזו תוספת כוח משמעותית. "אנחנו חשים שעלינו על המסלול הנכון, ושהשבט יגדל ויתפתח", אומר סוסי. "יש לנו שיתוף פעולה וגיבוי מהעירייה וממערכת החינוך הפורמלית. זה היה מאוד מרגש לראות כמות כזו של חניכים עומדים במסדר".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: