יום רביעי, 08 ביולי 2020, ט"ז תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חינוך וקהילה בצפונט

חינוך קהילה

תודה שהצלת את חיי

מנהלת מועדון נשי אישי בקרית שמונה, שירה ג'רג'י, קיבלה מידע על נערה שנמצאת במקלט, אליו מגיעים בני נוער כדי לעשן סמים. היא אספה את הנערה משם, והנערה פרסמה לאחר מכן פוסט מרגש ששווה לקרוא

פורסם בתאריך:


במהלך סוף השבוע האחרון צלצל הטלפון הנייד של שירה ג'רג'י, מנהלת מועדון נשי אישי בקרית שמונה, העוסקת בקידום נשים ונערות. על הקו היה נער שמכיר את שירה ואת הפעילות החברתית שלה. הוא סיפר לה שבמקלט שבו בני נוער מתאספים כדי לעשן סמים, נמצאת גם נערה שזכתה לסיוע במסגרת מועדון נשי אישי, אותו מנהלת ג'רג'י.

הנערה היא נפגעת תקיפה מינית, ומתמודדת עם קשיים רגשיים וחברתיים לא קלים בכלל. במהלך התקופה בה טופלה הנערה היו לא מעט מעלות ומורדות במצבה. הטלפון שהגיע אל שירה ג'רג'י בישר למעשה שהנערה שוב על סף התדרדרות.

שירה ג'רג'י לא המתינה. היא מיד הגיעה לאותו מקלט, אספה משם את הנערה, ולקחה אותה למועדון נשי אישי ברח' עולי הגרדום. שם הנערה זכתה לסיוע ולחיזוק, שעזר לה להתאפס מחדש ולהבין שהיא צריכה לחזור לתלם.

אותה נערה מצאה לנכון להודות לשירה על ההיחלצות המהירה, ועל הסיוע שהיא קיבלה. בפוסט שהיא העלתה כתבה הנערה: "שירה הצלת את חיי. לא משנה כמה אני אחשוב שאני יכולתי להסתדר לבד. את ממש הצלת אותי.

"באת ואספת אותי מהמקלט, ולא שאלת שאלות. נתת לי אוכל ושתיה, ורק בדקת אם אמא שזה בסדר שאני איתך. אני יודעת שאם לא היית באה הלילה הזה, זה היה נגמר לא טוב בשבילי, ובשביל כל מי שהיתה שם. זה שעשית שכולם ילכו, רק בגלל שאת באת, הצלת גם את כולם".

כששירה ג'רג'י הקימה את מועדון נשי אישי, היא רצתה מאוד לעזור לנערות במצוקה, והסיסמא הראשונה שהיא בחרה היתה "לפחות ילדה אחת". היא אמרה שמספיק שהיא תצליח להציל נערה אחת מהתדרדרות כדי שכל המאמץ יהיה שווה.

אותה נערה, ששירה ג'רג'י סייעה לה בסוף השבוע הזה, היא אחת מתוך 42 נשים ונערות שהותקפו מינית, שזכו וחלקן עדיין זוכות לסיוע במרכז נשי אישי. רבות מהן השתקמו וחזרו למסלול החיים נורמטיבי.

בפוסט שכתבה אותה נערה מסתתר סוד ההצלחה של נשי אישי. הנערה אומרת "באת ואספת אותי מהמקלט ולא שאלת שאלות".

זהו למעשה הרעיון המרכזי מאחורי נשי אישי, לסייע לנשים באשר הן בתחומים רבים ומגוונים, כך שאין כאן מיתוג כלשהו. שירה ג'רג'י, ושאר המתנדבות בנשי אישי, לא שואלת שאלות, לא מדווחת לרווחה, הן רק נותנות מעטפת של סיוע ללא תיוג כלשהו.

"הקושי העיקרי של נשים ונערות למצוא עזרה וסיוע בצינורות המקובלים הוא החשש מהסטיגמה החברתית", מסבירה שירה. "לכן המרכז שלנו הוא מאוד מגוון, ומציע פעילויות בתחומים שונים שיכולים להעצים נשים ולחזק אותן, בלי שתתלווה לכך סטיגמה שיכולה להקשות עליהן.

"כל אישה או נערה, בין אם יש לה קושי כזה או אחר, ובין אם אין, יכולה לבוא ולהשתתף בפעילויות השונות על פי רצונה. הפעילות אינה מתמקדת בקשיים אלא בהעצמה והעשרה, וזה מתאים  לכל אישה או נערה ללא קשר לרקע שלה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: