יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חינוך וקהילה בצפונט

חינוך קהילה

80 וארבע, גרסת קרית שמונה

מפגש מרגש בין ילדי גנים לקשישים בבית המייסדים בקרית שמונה התקיים לרגל שבוע הקשיש. מפגשים בין ילדי גן לקשישים יכולים לתרום המון, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בסדרת הטלוויזיה "80 וארבע", ששודרה בערוץ כאן. ראש העיר רואה בחיוב חיזוק קשר כזה

פורסם בתאריך:


השבוע מציינים בקרית שמונה את  שבוע הקשיש. זו יוזמה של העמותה למען הקשיש בשיתוף עיריית קריית שמונה, המדור לאזרחים ותיקים והמדור הקהילתי, יחד עם חברות הסיעוד תגבור, שי, עמ"ל ומט"ב.

אירועי שבוע הקשיש נחגגים בדגש על הערכה והוקרה לותיקי ומייסדי העיר שתרמו רבות למען פיתוחה של קריית שמונה. במסגרת הזו התקיימה  בבית המייסדים פעילות משותפת של ילדי גן אורנים והגננת אתי שמול, יחד עם הקשישים.

 

גם ראש העיר, אביחי שטרן, נכח בפעילות הזאת. הוא פנה לקשישים ואמר: "אני יכול להיות נכד של כל אחת ואחד מכם. כמו שאתם יודעים אהבה של נכד זו אהבה מסוג אחר, לכן אני מרגיש מחויב לכם יותר, במיוחד בתפקידי כראש העיר של קריית שמונה.

"אני וחברי בעירייה נעשה הכל כדי לחבק אתכם, לתמוך בכם ולאפשר לכם להזדקן בכבוד. אתם האור של קריית שמונה. אתם האור של עם ישראל".

ראש העיר דיבר על כך שאהבה של נכד היא אהבה מסוג אחר, ואכן נכדים תמיד יכולים לשמח סבים וסבתות, אלא שלא תמיד האפשרות הזאת קיימת. מרבית הקשישים שמגיעים לבית המייסדים, הם כבר בגיל כזה שאפילו הנכדים שלהם כבר גדולים.

ישנם לא מעט קשישים בקרית שמונה שילדיהם ונכדיהם כבר לא נמצאים בעיר. האוייב הגדול ביותר שלהם הוא הבדידות. בית המייסדים נותן מענה מסוים, אבל זה מענה חלקי. זאת משום שחסרה במקום הזה אינטראקציה בין גילית ובין דורית.

אינטראקציה כזו היתה קיימת בחברות מסורתיות, שבהן כל המשפחה המורחבת היתה מתגוררת באותו מקום, וכך היה מפגש על בסיס יום יומי בין הזקנים לבין הדור של הבנים והדור של הנכדים.

בעידן המודרני ובאורח החיים העירוני הקשר הזה כבר לא קיים וצריך למצוא לא תחליפים. לכן צריך ליצור מסגרות שבהן הקשישים יוכלו להיפגש לא רק עם בני גילם, אלא גם עם ילדים ואפילו עם בני נוער.

התרומה שיכולה להיות למפגשים כאלה הומחשה עד מאוד בסדרת הטלוויזיה "80 וארבע", ששודרה לאחרונה בערוץ כאן. התוכנית עקבה אחר מפגשים שנערכו בין ילדי גן לבין קשישים בבית הדיור המוגן "בית בכפר" שבביתן אהרון.

התוכנית הזו הופקה על בסיס פורמט שכבר שודר בטלוויזיה הבריטית. קל לחשוד בתוכנית הזאת, שהיא עוד תוכנית ריאליטי שפועלת על הצופים כמסחטה רגשית, אולם מכיוון שמדובר בילדים בני 4, שאותם אי אפשר לביים, המפגש הזה היה אותנטי, ואפשר היה להיווכח עד כמה הקשר שנוצר בין ילדי הגן לקשישים, תורם רבות למצב רוחם של דיירי הבית המוגן, ואפילו לבריאותם הפיזית.

הלקח של התוכנית הזאת הוא שזה לא נכון להשאיר את הזקנים רק במסגרת של בני גילם. כשזקן בן שמונים פוגש ילד בן ארבע, הניצוץ חוזר לעיניו, ושמחת החיים שבה אליו. שלום חנוך היטיב לתאר את התחושה הזו בשיר 'כאן על פני האדמה', כשכתב: "ילדים הם גשר אל עצמנו שנתן לנו הזמן".

ראש עיריית קרית שמונה, אביחי שטרן, הבטיח שהעירייה תעשה ככל יכולתה כדי לאפשר לדור הוותיקים של קרית שמונה להזדקן בכבוד, וגם את עניין חיזוק הקשר הבין דורי הוא רואה בחיוב.

כשהוא נשאל על כך הוא השיב: "אני מכיר את התוכנית '80 וארבע', ואהבתי את הרעיון. אנחנו בהחלט נבחן את הנושא לקראת שנת הלימודים הבאה".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: