יום רביעי, 15 ביולי 2020, כ"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

אלופי פינוי הגזם והגרוטאות

המועצה המקומית קצרין מפנה את הגזם והגרוטאות 5 פעמים בשבוע, לעומת פעם בשבוע במרבית הרשויות המקומיות.

פורסם בתאריך:


מאז שהחלה רפורמת מיחזור הפסולת ברשויות המקומיות, בהנחיית המשרד להגנת הסביבה, השתנו דפוסי פינוי הפסולת. במקום המכולות הגדולות "הצפרדעים", שבהם היו זורקים כמעט הכל, היום התושבים צריכים להפריד את הפסולת לסוגיה, ולהשליך כל סוג למיכל איסוף ייעודי.

אבל ישנה פסולת שאינה מתאימה למיכל הירוק של הפסולת האורגנית, וגם לא למיכל הכתום של פסולת האריזות. מדובר בעיקר בגרוטאות ובגזם. לכך בנו באותם ערים שבהם הונהגה רפורמת המיחזור פינות איסוף לגרוטאות וגזם.

מי שיש לו טלוויזיה ישנה, רהיטים שאבד עליהם הכלח, או שהחליט לגזום את העצים והשיחים בגינה, יכול להשליך את הפסולת הזאת לפינת הגזם והגרוטאות.

יש כיום בארץ הרבה ישובים שהסידור הזה קיים בהם, אבל ההבדל הוא בתדירות הפינוי של אותן פינות גזרם וגרוטאות. ברוב הישובים הפינוי נעשה רק פעם בשבוע. זה כולל גם ישובים מאוד מבוססים מבחינה כלכלית, כמו, נתניה, הרצליה, כפר סבא. או פרדס חנה כרכור.

לעומת זאת בקצרין הפינוי של פינוי הגזם והגרוטאות נעשה 5 פעמים בשבוע. למעשה הפינוי נעשה באותה תדירות כמו הפחים הירוקים של הפסולת האורגנית.

בקצרין יכול כל תושב, בכל זמן שעולה על דעתו, לגשת על פינת הגזם והגרוטאות, ולהשליך שם את הפסולת. אבל בישובים אחרים אסור לעשות זאת. מותר לעשות זאת רק פעם בשבוע, ומי שמפר את ההוראה הזו צפוי לקנס.

גובה הקנסות משתנה מעיר לעיר, הגדילה לעשות עיריית הרצליה, שבה מי שיתפס משליך גזם וגרוטאות שלא במועד המיועד לכך, ישלם קנס של 730 שקלים.

בדרך כלל העיר מחולקת לאזורים, ולכל אזור נקבע יום הפינוי שלו. יש ערים שבהם מותר לזרוק את הגזם והגרוטאות רק ערב לפני הפינוי. כלומר אין אפילו יום שלם שמותר.

בתל אביב הסיפור מסובך עוד יותר. אין ימים קבועים לפינוי גזם וגרוטאות. מי שיש לו פסולת כזאת, צריך להתקשר לתחנת הפינוי הקרובה למקום מגוריו, ולתאם איתם מועד פינוי. כדי לדעת באיזה תחנת פינוי מדובר, התושב צריך להיכנס לאתר העירייה, לדף בו מפורסם נושא פינוי הגזם והגרוטאות, להקיש את שם הרחוב בו הוא גר, ושם למצוא את מספר הטלפון.

זה לא יהיה הוגן לגמרי לעשות את ההשוואה בין קצרין לתל אביב. כשמדובר בעיר גדולה וצפופה, זו קצת בעיה למצוא מקום לפינות גזם וגרוטאות. אבל גם אם ניקח ישוב לא גדול, כמו שוהם למשל, שבו רוב התושבים גרים בבית פרטי עם חצר, גם שם הפינוי הוא פעם בשבוע.

ראש המועצה המקומית קצרין, יזם במהלך הקדנציה הקודמת שלו את רפורמת המיחזור, ובשנת 2016 עבר חוק עזר עירוני שכותרתו: "איכות הסביבה, מניעת מפגעים ושמירת הניקיון"

החוק הזה מאוד מפורט, והוא למעשה דורש מהתושבים לעמוד בסטנדרטים גבוהים של ניקיון ושל סילוק מפגעים. כך למשל, תושב שישאיר פסולת או מפגע כלשהו, המועצה תהיה רשאית לבצע את סילוק הפסולת או המפגע בעצמה, ותחייב את התושב בעלות הפינוי.

אבל המועצה המקומית קצרין לא רק מטילה חובות ואוכפת אותם, היא גם בנתה פינות גזם וגרוטאות כמעט בכל רחוב, כך שהפיתרון הוא נוח, נגיש, ובכל עת שהתושב יחפוץ. ראש המועצה, דימי אפרצב, שעוסק ברכיבה על אופניים כתחביב, יוצא מוקדם בבוקר לסיבוב בישוב, וכך הוא יכול לעמוד מקרוב על מצב הניקיון והסדר ברחובות ובחצרות.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: