יום רביעי, 15 ביולי 2020, כ"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

אם לא נפעל נכון נשלם ביוקר

אמיל כהן מאניעם, מומחה בינלאומי לאיכות הסביבה, מתריע כבר שנים על המחדלים בתחום הטיפול בפסולת מוצקה באזור הגליל העליון והגולן, וחושש שאלה שמופקדים כיום על הנושא עלולים לבזבז זמן ולעשות טעויות שיעלו לכולנו ביוקר

פורסם בתאריך:


לפני כ-20 שנים כיהן אמיל כהן בתפקיד מנהל הוועדה החקלאית של המועצה האזורית גולן. באותה תקופה היה צורך דחוף למצוא פיתרון לטיפול בזבל של הרפתות, על מנת שלא יזהם את מי התהום ואת הכינרת. על כהן הוטלה המשימה לגבש תוכנית.

יחד עם עוד כמה בעלי תפקידים הוא נסע לגרמניה כדי לראות כיצד מתמודדים עם הנושא בארץ שנחשבת למובילה בתחום המיחזור. כשחזר מהנסיעה הוא גיבש תוכנית להקמת מתקן מיחזור לפסולת אורגנית סמוך לרפת של קיבוץ מיצר בדרום הגולן.

את המתקן הקימה חברת אקו אנרגיה. כהן היה זה שדאג לבירוקרטיה ולכך שאותה חברה תקבל מענקים נדיבים ממשרד החקלאות והמשרד להגנת הסביבה. המתקן הוקם על פי אותו מודל שקיים בגרמניה.

מתקן המיחזור במיצר

הפסולת של הרפתות, בעיקר זבל פרות, מועברת אל המפעל, שם היא עוברת תהליך התססה במתקן סגור, והתוצר העיקרי של התהליך הוא ביוגז שמשמש להפקת אנרגיה. המתקן הזה פועל מאז בהצלחה רבה. הוא לא רק פתר את הבעיה של הרפתנים, הוא גם מייצר חשמל ירוק, ומסייע להפחתת פליטת גזי חממה.

כהן לא הסתפק בפתרון הבעיה של הרפתות בגולן. הוא כבר אז הבין שנושא הטיפול באשפה הביתית הוא פצצה מתקתקת. הוא צפה שאתר תאנים, ששימש כאתר הטמנה אזורי, יתמלא לגמרי, ואם עד אז לא יוקם מתקן מיחזור מודרני, הרשויות באזור ישלמו מחיר יקר, ויצטרכו להשקיע כסף רב בשינוע הפסולת לאתרי הטמנה מרוחקים.

הנבואה הזו של כהן אכן התממשה, אתר תאנים נסגר, ומאז הרשויות המקומיות באזור הגליל המזרחי והגולן נאלצות לשלם מחיר יקר יותר על שינוע הפסולת לאתר חגל ליד מנחמיה. גם אתר חגל יגיע למלוא הקיבולת ועתיד להיסגר תוך שנים ספורות. כבר עכשיו הרשויות מתקשות לעמוד בהוצאות על שינוע והטמנה. כשאתר חגל ייסגר, ההוצאה תהיה גבוהה בהרבה.

באותה תקופה שבה כהן קידם את הקמת המתקן במיצר, הוא כבר הכין את שלב ב' של התוכנית, שכלל הקמת מתקן מיחזור מתקדם לאשפה ביתית. מכיוון שהשטח המיועד במיצר כבר אושר בתוכנית המתאר הארצית כאתר מיחזור, אפשר היה להקים שם מתקן כזה בלי לעבור תהליכים סטוטוריים מייגעים וארוכים.

בשנת 2006 פרש כהן מתפקידו במועצה האזורית גולן, ושלב ב' של התוכנית, הקמת מתקן מיחזור לאשפה ביתית, נגנז ולא מומש עד היום.

כהן המשיך לעסוק בתחום איכות הסביבה, ויזם הקמה של חברת ייעוץ ותכנון של הקמת מתקני מיחזור. אחרי כמה שנים הוא קיבל הצעה לעבוד כיועץ מטעם האו"ם, ובמסגרת תפקיד זה הוא ליווה וייעץ בפרוייקטים להקמת מתקני מיחזור במדינות שונות ברחבי העולם.

אמיל כהן עם קבוצת כפריים בקונגו 

כהן גיבש תפיסה חדשנית בתחום המיחזור שנשענת על הניסיון שנצבר ברחבי העולם. אחד המרכיבים החשובים בתפיסה הזו הוא שאין כל צורך שהתושבים יפרידו את האשפה לכמה סוגים, לפח הירוק, ולפח הכתום, ולכלוב לבקבוקים, ולמיחזור הנייר.

"זה מיותר כי זה לא באמת מצליח", אומר כהן. "גם בגרמניה אחרי 65 שנים של ניסיון בתחום, הצליחו להגיע להפרדה של 70 אחוז. ולכן אין ברירה וצריך לבצע הפרדה נוספת במתקן מיחזור מתקדם.

"אין שום סיבה להוציא הון עתק על ארבעה סוגי פחים, שאת כל אחד צריך לפנות בנפרד. אפשר להסתפק במיכל אשפה אחד, ואת התכולה להעביר למתקן מיחזור מודרני, שמסוגל לבצע הפרדה מלאה בשיטות מתקדמות".

 

כהן גם הסתייג מהתוכנית להקמת מתקן המיחזור האזורי בסמוך למחצבת עמיעד משתי סיבות עיקריות. האחת קשורה לשיטת הטיפול בפסולת האורגנית. "המתקן בעמיעד היה אמור לייצר קומפוסט מהפסולת האורגנית כמוצר עיקרי, וזו טעות", מבהיר כהן. "המתקן שהקמנו במיצר מוכיח שאפשר לייצר ביוגז כתהליך עיקרי, וזה הרבה יותר משתלם מבחינה כלכלית".

הסיבה השנייה להסתייגות של כהן היתה קשורה להליכי אישור סטטוטורים. כהן העריך שיהיה קשה להשיג אישור לאתר במיקום הזה. המציאות הוכיחה שכהן צדק. הקמת המתקן במיקום הזה אכן נכשלה בגלל התנגדויות שונות, ולאחרונה הוטל על אשכול הרשויות גליל מזרחי גולן לנסות למצוא פיתרון. הבעיה היא שיהיה קשה מאוד לשכנע ראש רשות כלשהי שהמתקן יוקם בשטח השיפוט שלו.

המועצות האזוריות הגליל העליון ומבואות חרמון התנגדו להקמת המתקן ליד עמיעד, כל אחת מסיבותיה. ובאשכול הרשויות לא מוכנים לומר מה יקרה אם לא יימצא ראש רשות שיתנדב להקים את המתקן בשטח השיפוט שלו.

מתקן המיחזור בעמיעד, הדמיה

כהן חושש מאוד שהנהגת אשכול הרשויות תבזבז הרבה זמן ומשאבים בכיוונים לא נכונים, בגלל חוסר ניסיון וחוסר ידע בתחום. הוא סבור שהמועצה האזורית גולן יכולה לפעול בנפרד להקמת מתקן במיצר, אבל אם בכל זאת צריך לפעול במסגרת אשכול הרשויות, הרי שלדעת כהן המקום היחידי בו ניתן יהיה להקים את המתקן הוא באתר תאנים.

אמנם אתר תאנים נסגר כי הגיע למלוא הקיבולת, אבל כהן מציע פיתרון. "אתר תאנים הוא כיום מפגע סביבתי, גם אחרי שהפסיקו להשתמש בו. הפסולת האורגנית שנטמנה בו ממשיכה לתסוס, ומייצרת גז מתאן, שנפלט לאטמוספירה ויוצר אפקט חממה עוד יותר מ- 2CO. שריפות עלולות לפרוץ בו, ולהוות מטרד.

"מה שצריך לעשות הוא להכשיר במקום אתר הטמנה זמני לשנתיים, עד שיוקם אתר המיחזור. אתר ההטמנה הזה יהיה בתקן מתקדם שמאפשר טיפול בנוזלים, וגם בגז המתן שמצטבר. במקביל צריך גם לבנות מערכת שתאסוף את הגז מכלל האתר, כלומר הגז שכיום נפלט לאטמוספירה באופן חופשי".

מתקן מיחזור מודרני במלטה

"היתרון באתר תאנים הוא שמקימים את המתקן במקום שהוא כבר ממילא מזוהם, ומבחינת תוכנית המתאר הארצי הוא כבר מאושר כאתר טיפול באשפה. לא צריך לעבור תהליך סטטוטורי ארוך ומייגע שלך תדע מתי הוא יסתיים".

השאלה שעולה מההצעה של כהן היא כיצד ניתן יהיה להתגבר על ההתנגדות של המועצה המקומית חצור הגלילית, שבזמנו טענה שאתר תאנים הוא מטרד סביבתי, והוא עלול למנוע אפשרות של התרחבות הישוב לכיוון צפון.

"אם יפעלו בצורה נכונה, אז אין שום סיבה לתושבי חצור להיות מודאגים", מסביר כהן. "להיפך, השארת המצב הקיים יכולה להיות יותר בעייתית. כשהיינו בזמנו בסיור בגרמניה תכננו לבקר במתקן המיחזור של העיר פרנקפורט. סברנו לתומנו שהמתקן הזה נמצא במקום כלשהו מחוץ לעיר.

"להפתעתנו התברר שהמתקן הזה ממש בתוך העיר. המתקן הזה לא יוצר שום מטרדי ריח, כי הוא מתקן סגור עם מערכות מיוחדות שמנטרלות את כל הריחות. מי שנמצא מחוץ למתקן לא מריח כלום. לכן אין כל חשש ממתקן כזה".

תגובת אשכול הרשויות גליל מזרחי גולן

לאחרונה, התבקשנו על ידי יושב ראש האשכול, בני בן-מובחר וראשי הרשויות, לקדם פתרון קצה לפסולת (מעורבת וגושית) ואכן מתבצעת בדיקה לבחינת מספר אפשרויות בנושא זה. לאחר סיום הליך הבדיקה, יובאו ההמלצות בפני ראשי הרשויות.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: