יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

בגללכם לילה לא לילה

התופעה של פינוי אשפה בלילה והטרדת מנוחתם של התושבים, נמשכת. זאת, למרות התחייבויות מפורשות של העירייה להימנע מכך

פורסם בתאריך:


האם תושבי קרית שמונה זכאים לישון בשקט בלילה? השאלה הזו עולה כל פעם מחדש, כאשר קבלני פינוי האשפה מפנים אותה בשעות הלילה ומפריעים את מנוחתם של התושבים.

לעיריית קרית שמונה ממש לא איכפת, שהתושבים יתעוררו באמצע הלילה בגלל הרעש שמקימים עובדי התברואה, שמפנים את מכולות האשפה. היא לא קוראת את קבלן פינוי האשפה לסדר, ולא מפעילה נגדו שום סנקציות. לכן לקבלן האשפה לא איכפת, ומבחינתו עדיף לפנות בלילה, כשהרחובות ריקים לגמרי מתנועה.

דיירת ברחוב יוסף משש, העלתה פוסט קצר בפייסבוק, ובו כתבה: 4:11 בבוקר, זה שפוי?. התופעה הזו אינה חדשה. תושבים התריעו על כך שוב ושוב, והתחושה היא שמדברים אל הקיר.

  פינוי אשפה בלילה בקרית שמונה בשנת 2015

מעבר לכך, היתה התחייבות מפורשת של העירייה להימנע מפינוי האשפה בלילה. בשנת 2015 פנה מישל בן שימול ליועץ המשפטי של העירייה, אריאל בר יוסף והזכיר לו שמדובר בהפרת חוק.

בן שימול הסתמך על תקנות למניעת מפגעים משנת 1992 שבהן רשום: "לא יבצע אדם ולא ירשה לאחר, באזור מגורים, בין השעות 06:00-22:00 למחרת ובימי מנוחה לבצע פעולות פריקה וטעינה או טלטול מכלים לרבות מכלי אשפה, חביות, מכלי גז מיטלטלים, סחורות וכיוצא באלה, באופן הגורם או העלול לגרום לרעש".

היועץ המשפטי של העירייה השיב וכתב: "במענה למכתבך הרינו להודיעך כי איסוף האשפה במרכז העיר נעשה בשעה: 5:00. המשך איסוף אשפה ברחבי העיר יחל בשעה 6:00 בבוקר".

גם 6:00 בבוקר זה בעייתי, כי לא כל התושבים קמים כל כך מוקדם, אבל אם העירייה היתה עומדת ביעד הזה, אז ניחא, לפחות אפשר לישון עד שש בבוקר. אבל גם זה לא קורה. הברירה היחידה שעומדת בפני התושבים היא להגיש תביעה משפטית.

; פינוי אשפה בלילה ברח' אצ"ל, ספטמבר 2017

תביעה ייצוגית כבר הוגשה על ידי תושב העיר במהלך שנת 2015, ובה נטען כי "על העירייה לשלם פיצוי לכל משק בית בתחום שיפוטה בסך של   400  ₪ לאדם, ופיצוי כולל בסך 9.6 מיליון ₪ לכל משקי הבית המתגוררים בעיר קריית שמונה, אשר נחשפו לרעש כתוצאה מפינוי מכלי אשפה בשעות שבין 22:00 ל- 6:00 בבוקר, זאת בהתחשב בכך כי יש בעיר קריית שמונה 24 אלף איש"

אז מה קרה לתביעה הזו? עו"ד יורם ביטון אומר שככל הידוע לו, התושב משך את התביעה תמורת התחייבות מפורשת של העירייה לתקן את המצב. התלונות העכשוויות של התושבים, ממחישות שהעירייה ממשיכה להפר את התחייבותה.

תביעה ייצוגית היא הליך מורכב יחסית ויקר. לא כל תושב יכול לעמוד בו, אבל תושבים שמנוחתם מופרעת יכולים להגיש גם תביעה קטנה. כך עשה תושב פתח תקווה, והעירייה נאלצה לשלם לו 3,500 שקלים.

הגשת תביעה קטנה היא עניין פשוט יחסית. ממלאים טופס, מגישים לבית המשפט, ומגיעים לדיון אחד קצר, שבסופו מתקבלת החלטה. אם לצורך העניין 100 תושבים יגישו תביעה קטנה. הנזק הכספי לעירייה יגיע למאות אלפי שקלים.

מעבר לכך, זה יצריך את העירייה להעסיק עורכי דין לכל תביעה בנפרד, וזו עוד הוצאה כספית על שכר טרחה. כך אולי העירייה תשתכנע שהגיע הזמן לשים סוף לפרשה של פינוי האשפה בלילה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: