יום רביעי, 26 בפברואר 2020, א' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

במקום לשלם על פינוי והטמנה, מרסקים את הגזם ומפזרים אותו

בעיריית קרית שמונה החלו להשתמש במשאית ובה מתקן לריסוק גזם. הגזם המרוסק מפוזר כחיפוי כדי למנוע נביטה של עשביה. בכך תוכל העירייה לחסוך עד 70 אחוז מעלויות פינוי הגזם.

פורסם בתאריך:


לפני כ-8 חודשים נסגר אתר תאנים, שהיה אתר הטמנה מרכזי באזור הגליל המזרחי והגולן. סגירתו הביאה להתייקרות משמעותית של שינוע הפסולת והטמנתה. ברשויות המקומיות באזור החלו לחפש דרכים כיצד לצמצם את נפח הפסולת הנשלחת להטמנה.

בעיריית קרית שמונה החלו במהלך רחב היקף של הפרדת פסולת והעברתה למיחזור. המהלך הזה כולל גם מתן מענה בתחום פינוי הגזם. עד היום התושבים היו מפנים את הגזם לפינות לאיסוף גזם וגרוטאות. משם הפסולת הזו הועברה למתקן איסוף פסולת גושית בעין זיתים.

הפינוי לאתר הזה כרוך בעלויות, הן על השינוע והן על תשלום היטל עבור הכנסת הפסולת לאתר הזה. כדי לחסוך בעלויות הוחלט בעיריית קרית שמונה ללכת למהלך שיאפשר טיפול בגזם ומיחזורו.

לצורך כך הוכנסה לשימוש משאית ועליה מתקן מיוחד שמרסק את הגזם. הרסק של הגזם עובר תהליך תסיסה במשך שלושה ימים, ולאחר מכן מפוזר בשטחים פתוחים ומשמש כחיפוי המונע נביטה של עשבים.

"אנחנו מעריכים כי המהלך הזה יביא לחיסכון של בין 50 ל- 70 אחוז בהוצאות שהיו לנו עד כה בפינוי הגזם", אומר מנהל מחלקת איכות הסביבה בעירייה, שלומי שושן. "בזמן הקרוב יותקנו כלובים מיוחדים לאיסוף גזם, והציבור מתבקש לפנות את הגזם לכלובים האלה בנפרד מהגרוטאות. אנחנו מתכוונים גם להנחות את קבלני הגינון להעביר את הגזם למרכזי איסוף ייעודיים".

"באמצעות ריסוק הגזם ופיזורו כחיפוי אנחנו חוסכים גם עלויות של ריסוס למניעת נביטה וכיסוח של עשביה בשטחים הפתוחים ברחבי העיר. התסיסה שהגזם עובר לאחר ריסוקו משמידה זרעים של עשבים ומונעת נביטה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: