יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

דרוש בדחיפות פתרון קצה לשפכים

עיריית קרית שמונה עושה בימים אלה מאמץ לזרז את הקמתו של מכון חדש לטיהור שפכים. זאת, על מנת שלא יתעכב המשך איכלוסה של שכונת יובלים.

פורסם בתאריך:


תושבי קרית שמונה מכירים היטב את מטרדי הריח בדרום העיר. המוקד העיקרי ממנו נובעים הריחות הבאושים הוא מכון טיהור השפכים העירוני, שכבר מזמן לא עומד בעומס השפכים שמוזרמים אליו, וגם לא עומד בסטנדרטים המתחייבים על פי התקנות. התקנות קובעות כי כל בניה חדשה מחויבת בפיתרון קצה לשפכים, וקובעות גם את רמת הטיהור הנדרשת.

המצב עשוי להחמיר, אם וכאשר יתחיל איכלוסה של שכונת יובלים. לכן בעיריית קרית שמונה הציבו את בניית המט"ש (מכון טיהור השפכים) גבוה בסדר העדיפויות. ראש העיר, אביחי שטרן, נפגש לאחרונה עם ראש מטה הדיור במשרד האוצר, זאב ביילסקי, והעלה בפניו את הנושא הזה.

מדובר בפרויקט כבד מאוד מבחינה כספית. העלות המשוערת של הקמת המט"ש עומדת על כ-120 מיליון שקלים. מזה הממשלה מקציבה כ-80 אחוז, והשאר העירייה ותאגיד התנור צריכים להביא ממקורותיהם העצמיים.

איך בדיוק העירייה תממן את חלקה, זו כרגע אחת השאלות שעומדות על הפרק, שראש העיר טרוד מאוד בפתרונה. "כל עוד לא יוקם המט"ש האזורי, לא ניתן יהיה להמשיך באיכלוס שכונת יובלים", אומר שטרן.

למה מתכוון ראש העיר שהוא אומר: לא ניתן יהיה להמשיך באיכלוס שכונת יובלים? תשובה אפשרית לכך ניתן למצוא בתגובה שנמסרה ממטה הדיור במשרד האוצר: "כיום נמצאת בבנייה שכונת יובלים א, הכוללת 910 יחידות דיור. ליחידות הדיור האלה אין בעיות הקשורות במט"ש ובשפכים והקיבולת של המט"ש הקיים מספיקה".

קצת קשה להבין איך המט"ש הקיים יכול להספיק לתוספת של 910 יחידות דיור, כשכבר כיום הוא מתקשה לעמוד בעומס, והצחנה ממנו מתפשטת בכל דרום העיר. אבל זה מה שאומרים מי שמופקדים על הנושא, וככל הנראה בעיית השפכים לא תמנע את איכלוס השלב הראשון של שכונת יובלים. תושבי דרום העיר ימשיכו לסבול בינתיים, ואולי אף יותר, עד שיוקם מכון טיהור חדש. 

לגבי השלבים הבאים של שכונת יובלים, נאמר בתגובה: "השכונות העתידיות –  יובלים ב,ג,ד הכוללות יחד 4,000 יחידות דיור נמצאות בשלבי תכנון שונים וצפויות לצאת לשיווק אחרי 2020 (בהדרגה). להן המט"ש החדש רלוונטי והוא אכן נמצא בתכנון".

הגורם המקצועי שאמור לאשר הקמתו של מתקן טיהור שפכים הוא המשרד להגנת הסביבה, ושם אומרים: "תכנית מפורטת למט"ש החדש הוגשה על-ידי תאגיד המים למשרד להגנת הסביבה, ונמצאת בבדיקה.

"היתר בנייה למגורים ניתן על-ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה באישור משרד הבריאות. יש לפנות לגורמים אלה בנושא זה.

"ככלל, כל תכנית מאושרת רק בתנאי שמוצגת תכנית ביוב המאושרת בוועדת המשנה המחוזית לביוב ותשתיות, בה חבר המשרד ובראשותה עומד נציג רשות המים, וניתן לפנות לרשות המים לפרטים נוספים".

את תגובת רשות המים לא הצלחנו להשיג, ולכן ניתן רק להסתמך על תשובת מטה הדיור במשרד האוצר, בה נאמר שאיכלוס שלב א' בשכונת יובלים יוכל להתחיל בלי קשר לבניית המט"ש החדש.

כך או כך, לעיריית קרית שמונה יש אינטרס עליון לקדם את הנושא. זה אתגר גדול מאוד, בגלל העלויות הגבוהות שכרוכות בהקמת מט"ש חדש, ובגלל משך הבניה המשוער, שעומד על שלוש שנים. בעצם יש כאן מרוץ נגד הזמן, להספיק להקים את המט"ש בהקדם האפשרי, כדי לא לתקוע את איכלוסה של שכונת יובלים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: