יום רביעי, 26 בפברואר 2020, א' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

האור יכול לזהם

חבר מועצת העיר קרית שמונה, אלי זפרני, מתלונן על כך שהעירייה לא מפעילה את מערכת התאורה שהוקמה כדי להאיר את הרכס מעל העיר. מנכ"ל העירייה, יורם ביטון, פרסם בתגובה מכתב של אקולוג מרשות הטבע והגנים, על פיו התאורה יוצרת זיהום אור שפוגע בבעלי חיים

פורסם בתאריך:


חבר מועצת העיר אלי זפרני פרסם בשבוע שעבר פוסט בפייסבוק שבו הוא כתב: "עצוב שאביחי שטרן נתן הוראה לכבות את התאורה היפה שעשיתי בהרי נפתלי. כנראה קשה לאביחי שטרן שאומרים לו שהתאורה שזפרני עשה בהר מאוד יפה. הוא בטח יתן לכם את התירוץ שזה מפריע לחיות".

לא ברור מדוע היה צריך להקים את התאורה הזו מלכתחילה, וזפרני גם לא היה מוכן להתראיין בנושא. אבל מנכ"ל העירייה, יורם ביטון, פרסם מסמך שמסביר מדוע העירייה החליטה להפסיק את הזרם לאותה מערכת תאורה. מהמסמך מתברר כי ההפרעה לחיות הבר אינה תירוץ, כפי שטוען זפרני, אלא עובדה קיימת. 

המסמך שפרסם ביטון הוא התכתבות פנימית שהתנהלה ברשות הטבע והגנים לפני יותר מחצי שנה, ואשר  עסקה בנזק האקולוגי שעלול להיגרם ממערכת התאורה ההיקפית בקרית שמונה.

מדובר בתשובה ששלח מנהל אגף אקולוגיה בחטיבת המדע של רט"ג, ד"ר נועם לידר, לאקולוג של מחוז הצפון ברט"ג, יפתח סיני, בנוגע לתאורה ההיקפית בקרית שמונה.

התאורה הזו, כך מתברר מהמכתב, יוצרת מה שמכונה "זיהום אור", שהגדרתו היא: גרימת הרס אקולוגי של סביבות מחיה על ידי אור מלאכותי, ופגיעה בקבלת אור טבעי מהכוכבים.

במכתבו כותב ד"ר לידר: "לאחר בחינה של החומרים שהעברת לי , (מפות, תצפיות ע" בע"ח וצומח) ניתן לומר בוודאות גבוהה שתאורה מסוג זה, בעוצמתה ובפריסתה המרחבית מייצרת השפעה שלילית משמעותית על המערכת האקולוגית המתקיימת בשטחים הפתוחים המוארים שמחוץ לגבולות העיר".

התופעה הידועה ביותר בהקשר של זיהום האור נוגעת לצבי הים, אשר בוקעים מביציהם לאורך החוף, ואמורים לזחול עד לים בכוחות עצמם. הצבים הקטנים מזהים את הכיוון לפי קצף הגלים שזורח באור הירח והכוכבים, אולם כאשר ישנם אורות מלאכותיים בסביבה, הם מתבלבלים וזוחלים לכיוון ההפוך.

גם ציפורים נודדות עלולות לאבד כיוון כתוצאה מתאורה מלאכותית, ועל כך כותב ד"ר לידר: "עבור ציפורים הנודדות בלילה במספרים עצומים, ומשתמשות באור הכוכבים לצרכי ניווט בנתיב זה, תאורה מסוג זה עלולה להוביל לתמותה במספרים גדולים כתוצאה מסינוור, וסטייה מנתיבי הנדידה".

כיום, מרבית האוכלוסיה מתגוררת בסביבה עירונית, שבה יש תאורת רחוב. התאורה הזו חוסמת באופן ניכר את האפשרות לחזות באור הכוכבים. ד"ר לידר מתייחס לכך וכותב: "זיהום האור פוגע ביכולתו של הציבור ליהנות משמי הלילה וממראה הכוכבים".

את המציאות העירונית שבה אנחנו חיים עם תאורת רחוב, אי אפשר לשנות, אבל תאורת ההצפה שקיימת לאורך הכביש ההיקפי בקרית שמונה, אינה תאורת רחוב, היא חזקה מאוד, ומופנית כלפי חוץ, אל האזור הטבעי של רכס רמים.

גם בהיבט התיירותי יש בעיה עם התאורה הזו, וד"ר לידר מוסיף: "תצפית לילית על נוף עמק החולה ממרומי מצפה לירן, הנמצא בתחום יער קק"ל מעל העיר, היא למעשה בלתי אפשרית בגלל הסינוור העז לעיני הצופה מהאורות המופנים כלפי מעלה אל המדרון".

 

בסיום מכתבו כותב ד"ר לידר: "המלצתי היא לפעול ביחד עם גורמי המקצוע בקק"ל על מנת לבצע פניה משותפת לעיריית קרית שמונה, במטרה להפסיק מקור תאורה זה. בנוסף נשמח לספק ייעוץ מקצועי לעירייה בכל הקשור לתכנון תאורה מתאימה לטיילת העתידית, באופן אשר יבטיח את שימושה לקהלי היעד, וזאת מבלי להוות פגיעה סביבתית".

מעיריית קרית שמונה נמסר בתגובה: "אנחנו תומכים בעמדת רשות הטבע והגנים. המכתב מדבר בעד עצמו ואל לנו לעשות כל צעד שייפגע בבעלי החיים".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: