יום רביעי, 26 בפברואר 2020, א' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

הגולן לא לבד במאבק

במטה המאבק נגד הקמת טורבינות הרוח בגולן החליטו שאין טעם להיאבק לבד, וצריך להצטרף למאבק הכלל ארצי נגד התוכנית להקמת טורבינות במקומות שונים בארץ. כך מקווים שבכוחות משותפים ניתן יהיה לעצור את הפרויקט, אל לפחות להגבילו.

פורסם בתאריך:


זה התחיל מתושבים בצפון הגולן שיום אחד גילו שמתחת לאף שלהם נרקמה תוכנית להקמת טורבינות ענק, ממש קרוב לבתים שלהם בישובים כמו אלרום, במרום גולן, בעין זיוון, בקשת, וביונתן. כשהתושבים הבינו את המשמעות מרחיקת הלכת שיש לפרויקט הזה, מבחינה בריאותית, מבחינת איכות החיים, ומבחינת הפגיעה הנופית, הם החלו להתארגן.

כבר שנה הם במאבק הזה, ואחת התובנות שהם הגיעו אליה היא, שיהיה קשה מאוד להיאבק לבד. כדי להצליח במאבק צריך לגייס עורכי דין מהשורה הראשונה, לבצע פעילות בכנסת, ליצור נוכחות תקשורתית, וכל זה עולה לא מעט כסף.

לכן בגולן החליטו להצטרף למאבק הכלל ארצי שבו שותפים תושבים ממקומות שונים בארץ, שבהם הולכות לקום טורבינות רוח, כמו אזור עמק חרוד, אזור משגב ואזור יער יתיר בנגב הצפוני.

דיויד ספלמן מעין זיוון, אחד מראשי המאבק בגולן, אומר: "יש לנו בעיה הסברתית. אצל מרבית הציבור טורבינות רוח נתפסות כאנרגיה ירוקה וידידותית לסביבה. רק מי שמתעמק בנושא מבין שההשלכות הבריאותיות והסביבתיות הן כה קשות. צריך לעורר את הציבור בכל רחבי הארץ, ולבד אין לנו סיכוי לעשות את זה. לכן הצטרפנו למאבק הכלל ארצי".

מטה המאבק הארצי החל בקמפיין גיוס המונים כדי לממן את המאבק. בהודעה מטעמם נאמר: "שימו לב: זהו קמפיין בזק, שיימשך 3 שבועות בדיוק, אבל אנו זקוקים לכסף כמה שיותר מהר.

"ככל שנגיע ליעד מהר יותר, כך יהיה לנו יותר זמן לעבוד על ההתנגדויות. בתוך חמישה ימים גייסנו למעלה מ- 60% מהיעד, ואם נמשיך כך, נוכל לחתום על הסכמים כבר בתחילת השבוע הבא".

"כל שקל שיגויס בקמפיין יוקדש למימון התנגדות לתכניות בעמק חרוד ולקמפיין ציבורי לתכנון אחראי של אנרגיית רוח ועצירת הקידום האגרסיבי של עשרות תכניות הרסניות ברחבי הצפון. אנא שתפו. הפעם חשוב שהמסר יגיע לכל מי שחשוב לו לשמור על מעט הטבע שעוד נותר לנו כאן".

נעמה סולומון, מראשי המאבק גם ברמה הארצית, אומרת: "יש כמה חברי כנסת שכבר תומכים בנו, ואנחנו עובדים בכל המישורים. זה לא רק המאבק שלנו, זה מאבק לאומי שכל מי שאיכות החיים במדינת ישראל יקרה לו, צריך להצטרף אליו.

"מדינת ישראל היא אחת המדינות הצפופות בעולם. במדינה הצפופה הזו רוצים להקים 300 טורבינות ענק, שאי אפשר לגור לידן. יש סכנות בריאותיות מוכחות. יש פגיעה קשה באיכות החיים של התושבים, וכמובן גם פגיעה נופית חסרת תקדים.

"מי שירוויח מזה אלה כמה יזמים שיעשו הרבה כסף על חשבון הציבור. מדינת ישראל קבעה שהיזמים יקבלו 35.8 שקלים לכל קילוואט שהם ימכרו לחברת החשמל. זה סיבסוד חסר תקדים. לוקחים כסף מהציבור ומשלמים אותו לאנשי עסקים כדי שהם יפגעו בבריאות של האזרחים.  

"אנחנו נאבקים כדי לשנות את התקנים בהתאם למחקרים העדכניים שמראים שיש פגיעה בריאותית ממשית. הטורבינות האלה יוצרות ויברציות בתדרים שהאוזן לא מסוגלת לקלוט, אבל הגוף סופג אותם, וזה יוצר אפקט שדומה למחלת ים. איזה אדם בר דעת ירצה לגור בסמוך לטורבינות שמתנשאות לגובה של קרוב ל-200 מטרים, ולסבול מהם 24 שעות ביממה ללא הפסקה כל ימות השנה".

 

פודטק 3 סרטון

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: