יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

הדרוזים הולכים נגד הרוח

בכפרים הדרוזים בגולן מתקיימת היום שביתה כללית כנגד פרויקט טורבינות הרוח, שחלק ממנו אמור לקום בסמוך לכפרים הללו. גם בתי הספר שבתו, ובמשרד החינוך זועמים על ההשבתה.

פורסם בתאריך:


פרויקט הקמת טורבינות הרוח בגולן ממשיך לעורר מחאה, והפעם היא מתרחשת בכפרים הדרוזים בצפון הגולן. היום הוכרזה שביתה כללית בכפרים, והתקיימה הפגנה שבה השתתפה גם ההנהגה הדתית של העדה הדרוזית בגולן.

הפרויקט של הקמת טורבינות הרוח בגולן הוא חלק מהתחייבות שהמדינה נטלה על עצמה בהתאם לאמנת קיוטו המחייבת צמצום פליטת גזי חממה ומעבר לייצור אנרגיה ירוקה ומתחדשת.

הוועדה לתשתיות לאומיות )ות"ל) מקדמת את הנושא, ועל פי תוכנית המתאר הארצית אמורות לקום ברחבי הארץ מאות טורבינות רוח ענקיות שכל אחת מהם מתנשאת לגובה 150 מטרים.

הפקת חשמל מטורבינות רוח אמנם יכולה לצמצם את פליטת המזהמים לאטמוספירה, אך היא יוצרת בעיות סביבתיות קשות, שכוללות: פגיעה נופית, פגיעה בציפורים נודדות, והחמור מכל פגיעה בבריאותם ואיכות חייהם של התושבים הגרים בסמוך לטורבינות הרוח.

נביל חלבי, אחד מראשי המאבק, אומר: "הפרויקט הזה הוא קטסטרופה אמיתית, שעלול לגרום לנזקים בריאותיים ונזקים לחקלאות. מחקרים שהתפרסמו בנושא הצביעו על כך שטורבינות שקרובות לאוכלוסיה גורמות לנזק בריאותי".

חלבי היה בעבר בעד הפרויקט וגם שותף לו, אך כיום הוא מראשי המתנגדים, והוא מסביר מדוע. "בשנת 2010 פנו אלינו נציגים של חברת אנרג'יקס, כדי לקדם את הפרויקט. ראינו את זה באור חיובי, כאנרגיה ירוקה וטובה לכולם, שיכולה להביא פרנסה לתושבים פה בכפרים. עבדנו כחברה מקומית קהילתית של 45 איש, מכל המקצועות מכל המשפחות.

"אחרי 4 שנים נוכחנו לדעת שהתמונה שונה מזו שהוצגה לנו. גילינו שיש סיכונים בריאותיים, ושבאירופה מרחיקים את הטורבינות מישובים וממטעים חקלאיים, בגלל הסיכון הבריאותי והפגיעה באיכות החיים. החלטנו שזה לא יקום. גם שכנינו היהודיים חיים את אותו סיוט. איך רוצים ליישב את רמת הגולן, ובמקביל להקים ליד הישובים 150 שבשבות ענקיות, מפלצתיות".

בגולן מתוכננות לקום ארבע חוות של טורבינות רוח, כמה עשרות טורבינות בכל חווה כזו. בחווה אחת, זו שאמורה לקום בעמק הבכא, כבר החלו עבודות ההקמה, אך התושבים ממשיכים למחות כנגד הפרויקט. בשבת האחרונה התקיימה הפגנה של תושבים ליד מצפה קוניטרה, יום לפני שהתקיים טקס ההכרזה על הישוב החדש "גבעת טראמפ", כשהמסר לממשלה היה תדאגו קודם כל לתושבים שכבר גרים בגולן.

לגבי החווה שאמורה לקום ליד הכפרים הדרוזים, עדיין אפשר לעצור את התהליך, מכיוון שההליכים הסטטוריים עוד לא הושלמו. "אנחנו פועלים בכמה מישורים", אומר חלבי. "הגשנו התנגדות למוסדות התכנון, ואם נצטרך, נפעל גם בהליכים משפטיים. במקביל יזמנו את שביתת המחאה וההפגנה, וזוהי רק ההתחלה".

השביתה כללה גם את בתי הספר בכפרים הדרוזים, ובמשרד החינוך מאוד לא אהבו את זה. מנהלת מחוז הצפון במשרד החינוך, ד"ר אורנה שמחון, שלחה מכתב לראשי המועצות המקומיות של הכפרים, מג'דל שמס, בוקעתא, מסעדה, ועין קניה, ובו כתבה: "אבקש להודיעכם כי אני רואה בחומרה את הקלות הבלתי נסבלת החוזרת ונשנית של השבתת מערכת החינוך ברמת הגולן.

"השבתות אלה מיותרות וגורמות נזק בלתי הפיך למערכת החינוך ונזק כלכלי כבד למשרד החינוך. הנכם מתבקשים לכנס את מכובדי העדה ולהבהיר כי משרד החינוך מתכוון לקזז את נזקי השביתה מתקציבי הרשויות, בגין תשלום שכר לעובדי ההוראה לריק.

"אני מצפה מכם להיאבק בכל ניסיון להשבתת מערכת החינוך יחד עם משרד החינוך ולפעול באופן תקיף וחד משמעי כנגד כל ניסיון להשבתת מערכת החינוך ברמת הגולן".

נביל חלבי לא מתרגש מהמכתב הזה ואומר: "כל העדה שותפה למאבק הזה, וזה כולל גם את הילדים ובני הנוער. יש כאן גם מסר חינוכי, אנחנו נלחמים על הבית".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: