יום רביעי, 15 ביולי 2020, כ"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

ההתחממות הגלובלית ראש בראש, תל אביב מול ירושלים

בפאנל שיתקיים במכללת תל חי בנושא שינויי האקלים הגלובלים יתעמתו שני מומחים, האחד מאוניברסיטת תל אביב, והשני מהאוניברסיטה העברית בירושלים, על השאלה האם ההתחממות הגלובלית נגרמת מפעילות של בני אדם, או בגלל שינויים המתרחשים בשמש

פורסם בתאריך:


ביום ראשון, ה-22 במרץ 2020, בשעה 16:00 יערך באודיטוריום זרנגין, במכללה האקדמית תל-חי פאנל בנושא "שינויי אקלים גלובליים".

שני מומחים בעלי שם עולמי הוזמנו לכנס, פרופ' פנחס אלפרט מהחוג לגיאופיזיקה ולמדעים אטמוספיריים ופלנטריים, בפקולטה למדעים מדויקים, באוניברסיטת תל אביב, ופרופ' ניר שביב ממכון רקח לפיזיקה, הפקולטה למדעים, באוניברסיטה העברית בירושלים. הפאנל נערך ביוזמת המכללה האקדמית תל-חי ומכון המחקר מיגל – מכון  למחקר מדעי יישומי בגליל.

פרופ' אלפרט ופרופ' שביב הינם מומחים בעלי שם עולמי בתחום מדעי האקלים והאטמוספירה, ומחזיקים בדעות שונות בנוגע לגורמים האחראיים לשינוי אקלים גלובליים אותם אנו חווים ברחבי הגלובוס בעשורים האחרונים.

השינויים האלה העלולים להשפיע על כולנו, ומהווים מוקד לדיונים נרחבים בקהילייה המדעית והאזרחית. במהלך הדיון, יציג כל אחד מהמומחים  את תפיסת עולמו בנושא ההתחממות הגלובלית ולאחר מכן ייערך דיון פתוח עם שני המומחים בהשתתפות הקהל.

שני הפרופסורים מסכימים כי במאה העשרים חלה עלייה משמעותית בטמפרטורה הגלובלית, אך הם חלוקים בנוגע לסיבה שגורמת להתחממות. פרופ' אלפרט סבור כי הסיבה העיקרית לכך מיוחסת להשפעת גזי החממה, הנפלטים כתוצאה מפעילות בני האדם. ואילו פרופסור שביב סבור שהשינויים בקרינת השמש הם הגורם להתחממות הגלובלית.

פרופ' אלפרט גורס כי מזרח הים התיכון צפוי להיות מושפע מאד על-פי התחזיות האקלימיות מן ההתחממות הגלובאלית. לתפיסתו, ישנן מגמות של התפשטות תקופת הקיץ וצמצום עונת החורף והחרפת שכיחותם ועוצמתם של אירועי קיצון חמורים. צפויה הפחתה ניכרת בכמות הגשם, עלייה בהתאדות ובגלי חום ארוכים ועוצמתיים וכן באירועי גשם כבד ובשיטפונות.

לעומת זאת פרופ' שביב סבור כי השמש ממלאת תפקיד חשוב בשינויי האקלים, וששינויים בשטף הקרינה הקוסמית המגיעה לכדור הארץ, מסבירים כ66% משינויי הטמפרטורה על פני כדור הארץ. 

פרופ' אלפרט ופרופ' שביב מתעמתים אצל לונדון וקירשנבאום

ד"ר אסף חן מרצה בחוג למדעי הסביבה בתל-חי וחוקר במיגל, שיזם את הכנס, אומר: "איש מאתנו איננו רוצה לתת לעולם להיהרס. אך רק אם נבין טוב יותר מה קורה, נוכל לבחון באמת ובתמים את ההשלכות ולנסות לחשוב על פתרונות.

"מכאן שזאת הזדמנות מצוינת לסטודנטים, מרצים, ולקהל הרחב,  לשמוע פרספקטיבות שונות בנושא שינויי האקלים וההתחממות הגלובלית, ולנסות ולהבין טוב יותר את המורכבות של נושא זה. אנו מזמינים אתכם לקחת חלק בדיון החשוב".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: