יום ראשון, 07 ביוני 2020, ט"ו סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

כריתת עצי האקליפטוס בגבעת שחומית נעשתה באישור

עצי אקליפטוסים שנכרתו בגבעת שחומית גרמו לתושבת שכונת הוורדים לחשוב שמדובר בכריתה פיראטית, אך בקק"ל אומרים שזו כריתה מאושרת, שנעשתה כדי למנוע את צמיחת העצים לתוך קו מתח גבוה שנמצא מעליהם.

פורסם בתאריך:


גבעת שחומית היא אזור ירוק שנמצא בלב קרית שמונה. זוהי שלוחה ארוכה המתנשאת לגובה 90 מ' מעל סביבתה, וחוצצת בין האזור של רחוב הירדן ורחוב שפרינצק, שממערב לה, לבין שכונת הוורדים שנמצאת ממזרח לה. בפסגת הגבעה ישנו מצפור, ובו גם תחנת תצפית למניעת שריפות יער של קק"ל.

בגבעה הזו ניטעו לפני שנים עצי אקליפטוס, והם מכסים כמעט את כולה, והיא מהווה פנינת נוף ירוקה בלב השטח העירוני. אבל ישנם אנשים שחומדים את העצים הללו וכורתים אותם כדי להשתמש בגזעים ובענפים כעצי הסקה. התופעה הזו מתרחשת בדרך כלל בחודשי החורף, כאשר הדרישה לעצי הסקה גדולה.

כך למשל קרה בחודש ינואר בשנה שעברה, ומי שהתריעה על כך היתה תושבת שכונת הוורדים, אתי חזן-אלגלי. גם השבוע חזן-אלגלי, שוב בחודש ינואר, הבחינה חזן-אלגלי בעצים כרותים בגבעת שחומית, והחליטה להתריע על כך. בפוסט שהיא העלתה בפייסבוק היא כתבה: "שוב ושוב אותה עונה כריתת עצים לחימום ביתי בכניסה הדרומית לורדים".

כריתת עצים היא פעולה בלתי חוקית בעליל. מדינת ישראל וחוקקה את פקודת היערות. עד לשנת 2008 הגן חוק זה רק על עצים שנכללו תחת רשימת האילנות המוגנים, קרי, ניתן היה לכרות כל עץ שאינו מוגן, ללא צורך באישור מהמוסדות. אולם, משנת 2008 ועם תיקון נוסף בשנת 2012 נקבע כי החוק יגן על כל עץ בוגר בישראל ללא כל סיווג.

הגורם שמופקד על מתן אישורים לכריתת עצים הוא פקיד היערות השייך לקק"ל, אולם בשטח עירוני מי שמופקד על הנושא הוא העירייה. אבל גם העירייה לא יכולה לתת סתם אישור לכריתת עצים, והיא צריכה לקבל אישור לכך מפקיד היערות. המטרה של החוק היא שכל כריתת עץ תהיה מלווה בבדיקה של גורם מקצועי שיבחן את כל ההיבטים ואת הנחיצות של הכריתה. לעיתים באמת אין ברירה, כמו למשל במקרים שבהם עץ עלול להתמוטט, או שענפי עצים פוגעים בחוטי חשמל. הכריתה בגבעת שחומית,  

הבטחנו לבדוק האם הכריתה אכן מאושרת והסתבר שכן. בתשובה שהתקבלה מדוברות קק"ל, נאמר: "מדובר בכריתת חוטרים שצמחו מגדמים שנכרתו בעבר מתחת לקו החשמל. את הכריתה מבצעת חברת החשמל על סמך רישיון גנרי שיש לחברת החשמל לטיפול בעצים מתחת לקווי חשמל, בכל הארץ. חברת החשמל כרתה את עצי האקליפטוס בעבר כדי שלא יצמחו לתוך הקו. לאחר כריתת אקליפטוסים, יש התחדשות של חוטרים (ענפים בקטרים של 5-10 ס"מ) שבמידה ולא ייחתכו הם יצמחו להיות עצים ויגיעו מחדש לתוך קווי החשמל. צמיחת עצים לתוך קווי חשמל יכולה לגרום לקצרים ושריפות שיגרמו להפסקות חשמל ושריפת היער כולו".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: