יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

חוקרים תנשמות ב"עמק החולה"

תוכנית לימוד חדשה בבית הספר "עמק החולה" מאפשרת לתלמידות במגמה מדעית לעסוק בחקר תזונה של תנשמות', כחלק מפרויקט שמטרתו לעודד שימוש בהדברה ביולוגית

פורסם בתאריך:


בשבוע שעבר הגיע לבי"ס "עמק החולה" ד"ר מוטי צ'רטר, חוקר אמריקאי המשלב בנות נוער במחקר שלו על תזונת תנשמות, לטובת פרויקט מחקרי ייחודי בביולוגיה. תלמידות מצוינות מדעים כיתה ט' ובנות כיתה ט'3 הן שלקחו חלק בפרויקט, אשר שם לו מטרה לעודד נערות מצטיינות להיכנס לתחומי המחקר והמדע ע"י חווית מחקר חיובית.

התוכנית פועלת בשיתוף פעולה ובמימון השגרירות האמריקאית בישראל, שאף תומכת במחקר של ד"ר צ'רטר. במהלך הפעילות התלמידות התנסו בניתוח צניפות של תנשמות וזיהוי המינים מהם התנשמת ניזונה.

התנשמת היא עוף דורס לילי, והיא ניזונה בעיקר ממכרסמים קטנים. כבר שנים רבות, מאז 1981, משתמשים חקלאים ישראלים בתנשמות במקום חומרי הדברה רעילים במלחמתם נגד מכרסמים המזיקים לשדות. החקלאים קונים ומתקינים את תיבות קינון שהתנשמות שמחות לקנן בהן, ומכיוון שזוג תנשמות יכולים לאכול כ-6,000-2,000 מכרסמים בשנה, התנשמות הן "כלי הדברה" יעיל ביותר.

ד"ר מוטי צ'רטר עובד כיום במכון שמיר למחקר בקצרין, ועל הפרויקט החינוכי שלו הוא מספר: "אחד הדברים החשובים ביותר בהקשר של הדברה ביולוגית זה לוודא מה התנשמות אוכלות באזורים שונים, שכן אנו רוצים שהן יאכלו רק מכרסמים מזיקים לחקלאות ולא יונקים קטנים אחרים שאינם מזיקים.

"מחקר על תזונות תנשמות נעשה ע"י איסוף צניפות ובחינת תוכנם. צְנֵיפָה זהו כדור קטן של כל השאריות המזון הלא מעוכל, כמו פרווה, עצמות ונוצות שהתנשמות פולטות (כמו גם עופות רבים אחרים).

"מכיוון שתנשמות בולעות את הטרף שלם, אפשר למצוא שלד שלם של עכבר או כל טרף אחר שתנשמת אכלה, כך שבחינת הצניפות מאפשרת זיהוי טרפם של התנשמות.

"המידע הרב שהתקבל מבחינת צניפות אִיפש‎‎‎‎‎‎ר לנו לכתוב מספר רב של מאמרים מדעיים העוסקים בתזונת תנשמות, אשר התפרסמו בכתבי עת מדעיים בינ"ל. אולם בחינת תזונת התנשמות אורכת זמן רב וצורכת משאבים רבים.

"לכן חשבנו שעל ידי תכנון המחקר כפרויקט מדע אזרחי, בדגש על שילוב של בתי ספר, נוכל להיעזר בתלמידים. כך לדעתי, מפרויקט שכזה כולם יוצאים נשכרים, גם מהתהליך המחקרי וגם מהתהליך החינוכי".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: