יום רביעי, 26 בפברואר 2020, א' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

יש אלטרנטיבה לתוכנית הקמת טורבינות הרוח הענקיות בצפון הגולן

תושבי צפון הגולן החליטו לצאת למאבק כנגד הקמת טורבינות הרוח באזור שבין אלרום למרום גולן. הם חוששים מהרעש ומהמטרדים הבריאותיים הצפויים מהטורבינות. הם גם מסתייגים מהפגיעה הנופית שעלולה להיווצר מהצבת טורבינות כל כך גדולות.

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אבנר לוטן

עורך אתר ואפליקציית צפונט 058-4337220

lotan1@012.net.il

 

ועד הפעולה שהוקם החליט על אסטרטגיה שעל פיה אין התנגדות לעצם הקמת הטורבינות, אלא רק למיקומן סמוך לישובים. הדרישה היא להרחיק את הטורבינות מהישובים למרחק של כמה קילומטרים, ולא 800 מטר, שזה המרחק הקרוב ביותר על פי התוכנית.

ועד הפעולה היה בדילמה, האם לנקוט בעמדה של התנגדות כוללת לתוכנית, או רק לדרוש להרחיק את הטורבינות. בינתיים מכל מה שהתפרסם נראה כאילו אלו שתי האופציות היחידות, אך אלה שתי ברירות לא טובות. התנגדות כוללת עלולה להידחות על ידי הוועדה הלאומית לתכנון ובניה, משום שיש נחישות בתוך הוועדה לעמוד ביעד הממשלתי של הפחתת פליטת גזי חממה ב-20 אחוז עד שנת 2020.

האלטרנטיבה של הרחקת הטורבינות מהישובים, גם היא לא טובה, משום שהמטרדים אולי יפחתו, אך לא לגמרי, והפגיעה הנופית בכל מקרה תהיה קשה, ועלולה להשפיע על התיירות. בהתחלה זו אולי תהיה אטרקציה, אך בהמשך זה ישפיע לרעה.

אז מה בכל זאת ניתן לעשות? מסתבר שיש אלטרנטיבה. יש כיום בעולם חברות העוסקות בהפקת חשמל מהרוח באמצעות דור חדש של טורבינות שפותר את כל הבעיות של הטורבינות הקיימות, את הרעש, את הוויברציות, את הפגיעה בנוף, ואת הפגיעה בציפורים. בנוסף לכך הם גם יותר יעילות מבחינת יכולת הפקת החשמל.

יש כמה מודלים של טורבינות כאלה. לא אפרט את כולם ואסתפק בדוגמא אחת, שבעיני היא הטובה ביותר. מדובר בחברה הנקראת אינוולוקס,( INVELOX) שפיתחה סוג חדש של טורבינת רוח שמבוססת על מגדל שבראשו פתחים שדרכם הרוח נכנסת. הרוח מתנקזת דרך צינור שהולך וצר, ומגביר את מהירותה, ובתחתית הצינור ממוקמות טורבינות שמפיקות חשמל.

 והנה הנתונים: ניצולת האנרגיה גבוהה בין 60 ל-90 אחוז. הטורבינות יכולות לנצל רוחות חלשות החל מ- 3.2 קמ"ש, לעומת 12 ק"מ בשעה בטורבינות הגדולות הרגילות. הוצאות  התחזוקה של הטורבינות קטנות ב-50 אחוז משום שהטורבינות עצמן נמצאות בגובה הקרקע, והן קטנות יותר.

המתקנים של אינוולוקס אמנם קטנים מהטורבינות הרגילות, אך הם אינם אסתטיים, ונראים כמו נטע זר בנוף. אולם חברת אינוולוקס ערה להיבטים הנופיים, והיא פיתחה מתקנים שמוסתרים בתוך מבנה יפה

הסרטון הבא ממחיש את הדברים. 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: