יום רביעי, 26 בפברואר 2020, א' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

כך העירייה מפסידה תקציבים ומזניחה את איכות הסביבה

עיריית קרית שמונה לא דאגה למנות עובדים באגף איכות הסביבה, וכתוצאה מכך המשרד להגנת הסביבה מנע העברת כספים לצורך העסקתם

פורסם בתאריך:


תחום איכות הסביבה הוא אחד הנושאים החשובים בכל רשות מקומית שמכבדת את עצמה. לא כך הדבר כשמדובר בעיריית קרית שמונה. חבר מועצת העיר, אביחי שטרן, חשף בישיבת מועצת העיר תמונה עגומה על הנעשה באגף איכות הסביבה בעירייה.

מתברר שכבר תקופה ארוכה לא התכנסה הוועדה לאיכות הסביבה. העירייה לא מאיישת תקנים של עובדים באגף איכות הסביבה, וכתוצאה מכך המשרד להגנת הסביבה לא מעביר את המימון שמוקצה לצורך העסקתם. לפי הפרטים שמסר שטרן, העירייה לא ניצלה תקציבים בהיקף של חצי מיליון שקלים, והיא צפויה להפסיד עוד מעל מיליון שקלים נוספים, אם היא לא תפעל למינוי אותם אנשי מקצוע באגף.

בעקבות הדברים שחשף שטרן, הוא מצא את עצמו נתון תחת התקפה מילולית שלוחת רסן מצידו של המשנה לראש העיר, אלי זפרני. חלק מהדברים נגעו למי שכיום מנהל את אגף איכות הסביבה בעירייה, שלומי שושן

שושן נמצא כיום תחת צו הגנה של מבקר המדינה. הוא היה בעל תפקיד מרכזי באגף החינוך, אך מכיוון שהוא לא היה מוכן להשלים עם אי סדרים בהתנהלותו של ראש העיר, הוא שילם את המחיר. הוא הועבר להיות מנהל אגף איכות הסביבה.

שושן מונה לתפקיד למרות שלא היה לו שום רקע בתחום איכות הסביבה. בנוסף הוא נתקל במצב בלתי אפשרי שבו הוא לא זוכה לגיבוי ושיתוף פעולה מצד ראש העיר. הוא עובד יחיד באגף, והיכולת שלו לממש משהו מהמשימות הקשורות לתפקידו מוגבלת מאוד לאור היחס שהוא מקבל, ולאור העובדה שאין לו צוות עובדים, ולו הקטן ביותר.

באתר האינטרנט של העירייה נושא איכות הסביבה פשוט לא קיים. אין אגף, או מחלקה, או יחידה, או כל גוף אחר שנמצא תחת הכותרת איכות הסביבה. לעומת זאת במועצה האזורית הגליל העליון מופיע באופן מכובד ביותר, ומצוין שם כי האגף מונה, חמישה עובדים. יש מנהל, יש אחראית על חינוך סביבתי, יש רכז שומרי נחל, יש רכזת חינוך הסברה ומיחזור, ויש רכז תעשיה ורישוי עסקים.

מעבר לכך, עיריית קרית שמונה לא התחילה עדיין את רפורמת מיחזור האשפה הביתית, שרשויות אחרות באזור כבר יישמו. כתוצאה מכך העירייה מפסידה מענקים של המשרד להגנת הסביבה, שנועדו ליישום הרפורמה. כתוצאה מאי יישום הרפורמה, העירייה מפנה יותר אשפה לאתר תאנים, ועל כך היא משלמת היטל הטמנה.

היטל ההטמנה נועד לממן את המעבר למיחזור פסולת. כך יוצא שרשויות מקומיות שלא יישמו עדיין את הרפורמה של המיחזור, משלמות יותר, והכסף הזה מועבר לרשויות אחרות שכבר יישמו את הרפורמה. עיריית קרית שמונה לכן משלמת יותר מרשויות אחרות על האשפה שתושביה מייצרים, בגלל שהרפורמה עוד לא יושמה בעיר.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: