יום שבת, 04 ביולי 2020, י"ב תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

לזרוק לפח 250 מיליון שקלים

משרדי האנרגיה, הביטחון, האוצר ורשות החשמל הגיעו להסכמה על פיה הם יממנו במשותף פיתוח טכנולוגי בעלות של כ-250 מיליון ש"ח, שייתן מענה להפרעות שיוצרות טורבינות הרוח למתקני המכ"מ של צה"ל בגולן, זאת מבלי שנבחנו דגמים חדישים של טורבינות שאינם יוצרים הפרעות כאלה

פורסם בתאריך:


בשבוע שעבר פורסמה מטעם משרד הביטחון הודעה לעיתונות שבה נאמר: "משרדי האנרגיה, הביטחון, האוצר ורשות החשמל, חתמו על הסכם מסגרת שיאפשר הקמה של מאות טורבינות רוח בצפון הארץ".

הצורך בהסכם הזה נבע מהעובדה שטורבינות הרוח הענקיות שמתוכננות לקום בגולן יוצרות רעש ורצד באוויר בתדרים שמפריעים למתקני המכ"ם של צה"ל בחרמון, בהר אביטל ובתל חזקה. כדי שלא תיווצר הפרעה כזו צריך להשקיע 250 מיליון שקלים בפיתרון טכנולוגי.

עכשיו, בעקבות ההסכם שהושג, נסללה למעשה הדרך להקמת אותן חוות טורבינות. ולכאורה זו בשורה חיובית. אבל כשבוחנים לעומק את הסוגיה, נראה על פניו שמדובר בהוצאה כספית מיותרת, וכשמדובר בסכום עתק של 250 מיליון שקלים, יש מקום לבחינה מחדש של המהלך הזה.

במשרד האנרגיה, כך מתברר, בחנו רק סוג אחד של טורבינות רוח, הסוג המוכר של טורבינות עם שלוש כנפיים ענקיות שיוצרות את אותו רצד באוויר שמשפיע לרעה על מתקני המכ"מ של צה"ל, אבל לא רק. הרצד הזה משפיע לרעה גם על בני אדם, ויכול לגרום לתופעות של עייפות ועצבנות.

אם במשרד האנרגיה היו מכינים את שיעורי הבית יותר ביסודיות, הם היו מגלים שקיימים כיום דגמים חדישים של טורבינות שאינם יוצרים את הבעיות הללו.

הטורבינות החדישות קטנות יותר, זולות יותר, הן להקמה והן לתחזוקה, הן מנצלות טוב יותר את האנרגיה של הרוח, ואינן יוצרות את הרצד באוויר, שמפריע למתקני המכ"מ ולבני האדם.

הנה מספר דוגמאות של דגמים שכבר נמצאים בשימוש במקומות שונים ברחבי העולם.

טורבינה בעלת מסגרת טבעתית  Ducted turbine. הטבעת יוצרת הפרשי לחצים שמגבירים את מהירות הרוח העוברת בין להבי הטורבינה, וכך מאפשרת יעילות גבוהה יותר. היעילות הגבוה מאפשרת בניית טורבינות קטנות יותר, והן שקטות יותר עם מעט מאוד רצד ביחס לטורבינות הענק המקובלות. 

         

טורבינה ללא להבים Bladeless turbine -  עמוד גבוה ללא להבים שמייצר אנרגיה מהמערבולות שנוצרות כשהרוח עוברת אותו  יתרונותיה של הטורבינה הן שזול יותר לייצר אותה מאשר טורבינת להבים, והתחזוקה זולה יותר מאחר ואין חיכוך מהחלקים הנעים, מה שאף מפחית את הצורך בשימון והחלפת ברגים. היא שקטה לחלוטין וציפורים יכולות לעוף באיזור שלה בבטחה. 

 

טורבינה ורטיקלית – טורבינה בה הציר שמסתובב הוא אנכי. בדגם הזה ניתן לצופף כמה טורבינות ביחד, ונוצר אפקט המגדיל את היעילות בדיוק כפי שלהקת ציפורים עפה במבנה מדורג שמגביר את היעילות האירודינמית.

 

 טורבינת מלכודת רוח – טורבינה שבה הרוח נכנסת לתוך פתחים מכל הכיוונים, והרוטור מוסתר. הטורבינה הזו כל כך שקטה, שניתן להתקין אותה על גג של בניין 

 

טורבינת מנהרה – בטורבינה הזו הרוח נכנסת לפתחים בראש מגדל, משם היא זורמת כלפי מטה בצינור שהולך וצר, ויוצר את מה שמכונה אפקט ונטורי המגביר את מהירות הרוח. הטורבינה ממוקמת בגובה הקרקע, ולכן נוחה וזולה להחזקה. המגדל בנוי באופן שמשתלב עם הנוף הכפרי.   

 

במשרד האנרגיה אומרים:  "טכנולוגיית הטורבינות שאושרה הינה טכנולוגיה שהוצעה במוסדות התכנון ולגביה נעשה תסקיר השפעה על הסביבה, שממצאיו הוטמעו בתוכנית. מדובר בטכנולוגיה מקובלת בעולם, ובעתיד, ככל שיהיו טכנולוגיות אחרות, הן ייבחנו במוסדות המקובלים".

המשמעות של התשובה הזו היא, שמשרד האנרגיה לא סבור שזו חובתו לבחון חלופות. באו חברות שבונות טורבינות, הציעו את הדגם המוכר והבעייתי, ומשרד האנרגיה דאג רק שיוגש תסקיר השפעה על הסביבה. הם לא חשבו שכדאי לבחון חלופות, גם כאשר פירוש הדבר הוצאה מיותרת של 250 מיליון שקלים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: