יום שלישי, 07 ביולי 2020, ט"ו תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

מאיפה יביאו 250 מיליון שקלים?

פרויקט הקמת טורבינות הרוח בגולן אושר בוועדה המחוזית, והעבודות באתר הראשון כבר בעיצומן, אולם עדיין לא סוכם מי יממן את הפיתרון הטכנולוגי שימנע את שיבוש המכ"מ של צה"ל על ידי הטורבינות. מדובר בסכום של 250 מיליון שקלים

פורסם בתאריך:


השבוע ביצעה חברת אנלייט, שמקימה את הטורבינות בעמק הבכא בצפון רמת הגולן, מבצע לוגיסטי מורכב בו הועברו חלקי העמודים של הטורבינות לאתר ההקמה הנמצא מזרחית לקיבוץ אלרום. 

חוות הטורבינות הזו אמורה להתחיל לעבוד מיד שיסתיימו עבודות ההקמה, אולם עדיין לא ברור כיצד יינתן מענה לבעייה מאוד מטרידה, והיא הסכנה שהטורבינות ישבשו את פעולת מתקני המכ"מ שצה"ל מפעיל בגזרה.

בשנת 1984 הוקמה חוות טורבינות רוח בתל עסניה ברמת הגולן. היזמים שבנו את החווה הזו רצו להגדיל אותה, אבל נתקלו במכשול בלתי עביר. צה"ל התנגד להקמת טורבינות נוספות מחשש שהן ישבשו את מתקני המכ"מ שמוצבים בקו התילים הגעשיים, אל מול סוריה, כמו בהר אביטל למשל.

הר אביטל, צילום: אבישי טייכר

העיכוב הזה נמשך שנים רבות, אבל בשנים האחרונות חל מפנה. מדינת ישראל חתמה על פרוטוקול קיוטו, המחייב אותה להקטין פליטת גזי חממה, ולעבור בהדרגה לאנרגיות מתחדשות. במסגרת זו הוחלט על קידום הקמת חוות טורבינות בכמה מקומות בארץ.

בגולן מתוכננות לקום כמה חוות של טורבינות רוח. בינתיים אושרה הקמה של חווה אחת בעמק הבכא, הכוללת 31 טורבינות החווה בעמק הבכא. שאר הפרויקטים עדיין לא אושרו בוועדות התכנון. 

כדי לפתור את בעיית ההתנגדות של צה"ל ומשרד הביטחון להקמת הטורבינות, דובר על כך שמערכות המכ"מ בגולן ישודרגו על מנת שטורבינות הרוח שיוקמו לא יפריעו לפעולתם. עלותו של הפיתרון הטכנולוגי הזה היא 250 מיליון שקלים.

בדיון שהתקיים בוועדת המשנה לקידום טכנולוגיות לאנרגיה מתחדשת, שהתקיימה בינואר 2017 התייחס לנושא ראש תחום תכנון בטחוני במשרד הביטחון, יובל כנען, שאמר: "אישרנו בהתניה הקמה של מתחמים (בגליל ובגולן) שיספקו למעלה מ-800 מגה וואט. התנאי מאוד משמעותי - פיתוח ורכש לאמצעים טכנולוגים שיאפשרו להתמודד עם בעיה מאוד משמעותית שמפריעה לצה"ל עליה לא ניתן להרחיב ... מדובר על מאות מיליוני שקלים, שלא מתקציב הביטחון".  

בינתיים אושרה בוועדה המחוזית לבניה הקמתה של החווה הראשונה בעמק הבכא בצפון הגולן, והעבודות להקמתה כבר החלו, אבל שאלת מימון הפיתרון הטכנולוגי נשארה פתוחה. עדיין לא ברור מי יישא בעלות הזאת.

בתגובה לפניית "צפונט", אומרים במשרד האנרגיה: "בימים אלה מתקיים שיח בין משרדי האנרגיה, הביטחון, האוצר ורשות החשמל במטרה לפתור את האתגרים העולים בעת הקמת טורבינות רוח בצפון הארץ".

במילים אחרות, עוד לא ברור מי אמור לשלם את הסכום האסטרונומי הזה, ולפי הדברים שאמר יובל כנען, משרד הביטחון לא מתכוון לממן את הפיתרון.

כמו שזה נראה כרגע, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז הצפון רתמה את העגלה לפני הסוסים. הפרויקט אושר בוועדה, מבלי שנסגר סופית מי מממן את הפיתרון הטכנולוגי. 

לוח הזמנים דוחק מאוד. תוך מספר חודשים תסיים חברת אנלייט את העבודות. היא כמובן תרצה להפעיל את הטורבינות באופן מיידי. כל יום הפעלה שווה לה הרבה מאוד כסף. 

עבודות הקמת טורבינות הרוח בעמק הבכא, צילום: אריאל שמיר

אם בצה"ל יעמדו על הרגליים האחוריות ולא יאפשרו את הפעלת הטורבינות מחשש לשיבוש המכ"מ, זה יכול להוביל להגשת תביעה משפטית מצד אנלייט על הפרת החוזה שנחתם עימה על הקמת הטורבינות. 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: