יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

מטולה ויסוד המעלה אלופים במיחזור

המועצה המקומית מטולה דורגה במקום השני במיחזור פסולת מבין המועצות המקומיות בארץ ואחריה המועצה המקומית יסוד המעלה.

פורסם בתאריך:


תאגיד תמיר למיחזור פסולת מפרסם מדי שנה את מדד המיחזור של הרשויות המקומיות בארץ. במדד הזה הרשויות מדורגות על פי אחוז הפסולת שמופרדת במקור על ידי התושבים. ככל שיש יותר הפרדה במקור, כך קל יותר למחזר את הפסולת בהתאם לסוגיה השונים.

בתחום הזה ישנן שתי רשויות מקומיות בגליל העליון שרשמו הישגים מרשימים במיחזור. המועצה המקומית מטולה מדורגת במקום השני, ומיד אחריה המועצה המקומית יסוד המעלה. מקדימה אותן רק המועצה המקומית כפר ורדים.

מבין הערים בארץ במקום הראשון מדורגת גבעתיים. קרית שמונה לעומת זאת מדורגת הרחק מאחור, ורק בתקופה האחרונה החלה פעילות רצינית בתחום. לגבי מועצות אזוריות יש אמנם פעילות ענפה במועצה האזורית הגליל העליון, אך היא לא דורגה בין המובילות בתחום המיחזור.

כיצד אפוא דורגו מטולה ויסוד המעלה במקומות מובילים בתחום המיחזור. לכך ישנן כמה סיבות. ראשית, מדובר במועצות מקומיות קטנות, שיש בהן יותר תחושה של קהילתיות, שיכולה לגרום להעלאת המודעות.

הסיבה השניה היא בתי הספר. בית הספר נחשוני החולה ביסוד המעלה, ובית הספר הנדיב במטולה, הם בתי ספר ירוקים, שמחנכים למודעות סביבתית, ונושא מיחזור הפסולת הוא חלק בלתי נפרד מהאג'נדה החינוכית שהם.

תלמידים בבית ספר נחשוני החולה בפעילות בחממה לימודית

כך למשל באתר האינטרנט של בית הספר נחשוני החולה נכתב: בית ספרנו דואג לסביבה ירוקה, זהו אורח חיים ולא רק סיסמא. אומנות ממוחזרת, פעילויות ירוקות וניקיון חופים, יום המעשים הטובים למען הציפורים".

ראש המועצה המקומית, אילן אור, אומר:  "בית הספר היסודי "נחשוני החולה" ביסוד המעלה זוכה לשבחים רבים על פעילותו בתחום המחזור ומזה מספר שנים זוכה למקום השני הארצי בתחרות הארצית בין בתי הספר במחזור. נושא המחזור ואיכות הסביבה מובנה ומוטמע בתכנית הלימודים ובנוסף המועצה ביצעה מספר מהלכי פירסום להגברת המודעות ולהסברת החשיבות של המיחזור בקרב התושבים. ההשקעה בחינוך בהסברה ובפירסום מניבים תוצאות ואני מברך על כך".

גם בבית הספר הנדיב במטולה הנדיב במטולה מחנכים למודעות סביבתית. אחד המהלכים שמתכננת המועצה המקומית בתחום הזה הוא מעבר לשימוש בכלים רב פעמיים בבית הספר ובגנים, במקום החמגשיות.

אבל הסיבה העיקרית שאיפשרה למטולה להגיע למקום השני הוא זמינות מיכלי המיחזור. במטולה ליד כל מיכל ירוק יש גם מיכל כתום, מה שלא תמיד קורה ברשויות מקומיות אחרות. "התעקשנו עם תאגיד תמיר בנושא", אומר ראש המועצה, דוד אזולאי.

"הם מקציבים מיכלים כתומים לפי מספר התושבים, ואנחנו דרשנו יותר, משום שהמרחקים בין הבתים גדולים יותר מאשר בישוב עירוני. חלק מהמיכלים רכשנו באופן עצמאי, וכך הגענו למצב שבו יש מיכל כתום במרחק סביר מכל בית".

 

ההצטיינות של מטולה ויסוד המעלה בתחום המיחזור היא בעלת חשיבות גם מבחינה כלכלית. מאז שנסגר אתר תאנים, ששימש כאתר הטמנה של הגליל המזרחי והגולן, הרשויות נאלצות לשלם מחיר גבוה על ההובלה וההטמנה של פסולת מוצקה.

ככל שממחזרים יותר, כך פחות פסולת נשלחת להטמנה, והמועצה המקומית יכולה לחסוך כסף ולהפנות את המשאבים לתחומים מועילים יותר.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: