יום שישי, 25 בספטמבר 2020, ז' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

מי מהשלושה גורם לצחנה?

בקשה לתביעה ייצוגית בגין מטרדי ריח באזור התעשייה הדרומי של קרית שמונה נדחתה על ידי בית המשפט, מכיוון שהמבקשים לא הצליחו להוכיח מי גורם לריח, עוף הגליל, תנובה גליל, או בריכות החמצון של תאגיד התנור. המבקשים מתכוונים להגיש בקשה חדשה

פורסם בתאריך:


בדצמבר 2017 הוגשה לבית המשפט בקשה לתביעה ייצוגית בגין מטרדי ריח באזור הדרומי של קרית  שמונה. הבקשה הוגשה לבית משפט המחוזי בתל אביב על ידי אלברט וענונו, תושב המתגורר ברח' חנה סנש בדרום העיר, ועל ידי ק"ש קופי שופ בע"מ, המפעילה את "קפה קפה", בית קפה במתחם ביג. הנתבעים היו מפעל עוף הגליל, ותאגיד התנור שמפעיל את בריכות החימצון מדרום לקרית שמונה.

הפיצוי שאותו דרשו התובעים בשם תושבי קרית שמונה הוא 100ש"ח לחודש לכל תושב לתקופה של 7 שנים, ובסה"כ הסכום מגיע ל-194 מיליון שקלים. הסכום שדורשים התובעים בשם בעלי העסקים הסמוכים עומד על 420 מיליון שקלים לתקופה של 7 שנים.

אחרי דיונים שנמשכו כשנתיים החליט בית המשפט שלא לאשר את הבקשה, וגם קבע כי על המבקשים לשלם לנתבעים, עוף הגליל ותאגיד התנור הוצאות משפט בסך 25 אלף שקלים.

תושבי קרית שמונה מכירים היטב את מטרדי הריח בדרום העיר, אבל למרות זאת בית המשפט החליט למחוק את הבקשה. מעיון בפרוטוקול הדיון מתברר שהמבקשים לא הכינו היטב את שיעורי הבית, בטרם הגישו את התביעה.

הם לא ידעו שבתוך המתחם של עוף הגליל יש עוד מפעל בשם "תנובה גליל", שהוא מפעל נפרד בבעלות תנובה. כתוצאה מכך נוצר מצב שבו המבקשים לא יכלו להוכיח באופן ברור מי הוא הגורם לריח. האם זה מפעל עוף הגליל, תנובה גליל, או בכלל בריכות החימצון של תאגיד התנור.

בדיקות הריח שהיוו את הבסיס לתביעה היו היקפיות, הן לא בדקו בתוך חצר המפעלים, ולא בתוך מקורות הריח הספציפיים. הנתבעים ניצלו את חוסר הבהירות בנוגע למקור הריחות, והצליחו לגרום לכך שבית המשפט החליט למחוק את התביעה.

עו"ד קובי בר-לב שייצג את תאגיד התנור, אמר בעקבות הפסיקה: "בית המשפט מחק את התביעה לאחר שקבע שאין תשתית עובדתית לקיומו של מפגע ריח, מאיזה שהוא גורם. בית המשפט קבע גם שהתביעה הוגשה באופן לקוי וחסר, ולכן בצעד חריג החליט להטיל על התובעים הוצאות משפט".

מנגד, עו"ד אביגדור יואל, שייצג את התובעים, אומר: "הסיפור לא נגמר, אנחנו הולכים להגיש תביעה חדשה, ויש לנו היתר של בית המשפט שמאפשר למומחה להיכנס לתוך המפעלים ולמדוד את הריח, כך שאפשר יהיה לקבוע מהו החלק של כל אחת משלושת הנתבעות בגרימת מטרדי הריח".


 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
כל הכבוד לעו״ד ברלב
עזר | 22:54   12.03.20
1
משועממים
אר | 21:08   12.03.20