יום ראשון, 07 ביוני 2020, ט"ו סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

מפעל לייצור שמן דגים שעתיד לקום בקרית שמונה עלול להפיץ ריח רע

באזור התעשייה הצפוני של קרית שמונה אמור לקום מפעל לייצור שמן דגים. מפעל כזה הוא בעל פוטנציאל להפצת ריחות רעים לעבר שכונת הוורדים הסמוכה.

פורסם בתאריך:


כחלק מהתוכנית לפיתוח מפעלים בתחום הפודטק בקרית שמונה התקיים לפני כשבוע מפגש שבו השתתפו גם נציגים ממשרד הכלכלה. במפגש דובר על כך שאמור לקום בקרית שמונה מפעל לייצור שמן דגים מדגי טונה.

במפגש נכחה גם כימאית תושבת קרית שמונה. כשהיא שמעה על התוכנית הזו, נדלקו אצלה כמה אורות אדומים. "מפעל כזה הוא בעל פוטנציאל להפצת ריחות רעים", היא אומרת. "יש לנו בקרית שמונה את מפעל עוף הגליל, שיוצר מטרדי ריח בחלקה הדרומי של העיר. עכשיו עומד לקום מפעל שיכול לגרום למטרדים כאלה גם בחלקה הצפוני.

"לפני שמונה שנים היתה כוונה להקים מפעל כזה, ואנשים התנגדו, ובסוף הוא לא קם. עכשיו מתרקמת לה תוכנית חדשה להקים את המפעל, ובינתיים זה נעשה בשקט, בלי שהציבור נחשף למידע הזה.

"בכל הפרסומים על התוכנית של הפודטק, דיברו על מפעלים עתירי ידע, על פיתוחים חדשים. במקרה הזה מדובר במפעל שלא קשור להייטק בכלל, והוא עלול ליצור בעייה סביבתית קשה".

לדברי הכימאית גורמים בעירייה אישרו לה שאכן יש כוונה להקים את המפעל, אך לא ידעו לומר לה מה בדיוק יהיה שם, והאם מישהו נתן דעתו לבעיות הסביבתיות שעלולות להיווצר ממפעל כזה.

"אני עובדת באינקפסולציה של שמן דגים לתעשיית המזון, ונמצאת בקשר עם מפעלים כאלה באזור התעשיה של צמח וגם בהודו", מסבירה הכימאית. "לשמן הזה יש שימושים בריאותיים בתוספי תזונה, והוא מכיל אומגה 3. בתהליך ייצורו ממצים את השמן מתוך הדגים ומחממים אותו לטמפ' מאוד גבוהות, ככה מפרידים את כל הגזים שגורמים לריח הרע מתוך השמן שנוצר, אבל הגאזים האלה נפלטים לסביבה וגורמים למטרדי ריח קשים".

 

כאשר מקימים מפעל שיש לו השלכות על איכות הסביבה, חייבים להגיש לגורמים המוסמכים תסקיר השפעה על הסביבה. בנוסף לכך צריך לפרסם את התוכנית בכלי התקשורת על מנת שתהיה לתושבים אפשרות להגיש התנגדויות.

במקרה של המפעל הזה עדיין לא ברור האם היה תסקיר, והאם יידעו את הציבור, או שיש כוונה כזו. להקמת מפעל כזה יכולה להיות השלכה לא רק על איכות החיים של התושבים, אלא גם על ערך הדירות שבבעלותם.

"אני מתכוונת לברר את הדברים האלה", אומרת הכימאית. "אסור להשלים עם מצב שבו איכות החיים של התושבים תיפגע. חשוב שתהיה שקיפות מלאה בתהליכים כאלה. בינתיים הכל נעשה בהסתר, מבלי שהציבור בכלל מודע לסיפור הזה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: