יום רביעי, 15 ביולי 2020, כ"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

נזק של 2 מיליון שקלים בשנה

עיריית קרית שמונה תצטרך לשלם תוספת של 2 מיליון שקלים בשנה כדי לשנע את האשפה העירונית לאתרי הטמנה מרוחקים. זאת משום שאתר תאנים ייסגר בעוד חודש, ובניית האתר המיחזור ליד מחצבת עמיעד, תקועה בגלל התנגדויות

פורסם בתאריך:


בחודש יולי 2018 התפרסמה כתבה ב"צפונט" שהכותרת שלה היתה "המחדל הזה יעלה לכולנו ביוקר". הכתבה עסקה בנושא פינוי האשפה לאתר ההטמנה תאנים שעתיד להיסגר, ושהקמת האתר החליפי למיחזור האשפה תקועה.

בכתבה צוין שהרשויות המקומיות באזור יצטרכו לשלם מחיר יקר עבור פינוי האשפה לאתרים מרוחקים, ולאחרונה התברר גם מהו המחיר. בישיבת מועצת העיר קרית שמונה שהתקיימה בשבוע שעבר ועסקה בתקציב לשנת 2019, התברר שהעירייה תצטרך לשלם תוספת של 2 מיליון שקלים בשנה על פינוי הפסולת לאתרים מרוחקים, מאחר ובמהלך חודש מרץ ייסגר אתר תאנים.

הסגירה הצפויה של אתר תאנים היתה ידועה לראשי הרשויות באזור כבר זמן רב. היה מספיק זמן להתכונן ולקדם פיתרון חליפי, אך חילוקי דעות בנוגע למיקום האתר החדש תקעו את העסק, וכעת הרשויות באזור יצטרכו לשלם את המחיר, כל אחת בהתאם לכמות האשפה שהיא מייצרת.

הרשויות המקומיות באזור שותפות ב"איגוד ערים לפסולת מוצקה גליל מזרחי גולן". באיגוד הזה ניסו בשנים האחרונות לקדם פיתרון חלופי לאתר תאנים. המקום שנבחר להקמת האתר החדש היה מחצבת עמיעד.

המחצבה הזו ממוקמת  4 ק"מ מערבית לצומת עמיעד מצפון לכביש 85. הראיון היה להקים את האתר בתוך השקע הגדול שנוצר בעקבות החציבה, כך שהוא יהיה מוסתר מן העין למי שנוסע על כביש 85.

מבחינה סביבתית זה היה המקום האידיאלי, אולם חברת "מחצבות כפר גלעדי" שמפעילה את המחצבה התנגדה למהלך הזה, וגם רשות מקרקעי ישראל הצטרפה להתנגדות הזאת. האופציה הזו הגיעה למבוי סתום.

לכן הוצעה אופציה נוספת והיא להקים את אתר מיחזור האשפה בסמוך למחצבה אך לא בתוכה. בעקבות ההצעה הזו צצה התנגדות מצד תושבים במושב כחל. להתנגדות הצטרפו המועצה האזורית מבואות חרמון והמועצה האזורית הגליל העליון.

 

בעקבות ההתנגדות הזו אמרו באיגוד הערים: "במסגרת בדיקת חלופות קרקע בחן האיגוד במשך למעלה מעשר חלופות של אתרים בגליל המזרחי. ממצאי הבדיקה הוצגו בפני הוועדה המחוזית לתכנון ובניה, המשרד להגנת הסביבה ומנהל מקרקעי ישראל, אשר הורו לבדוק שטח המצוי בסמוך למחצבת עמיעד.

"בתום עשור של בדיקת חלופות שונות הוגש תסקיר השפעה מפורט לתכנון המתקן בשטח הסמוך למחצבת עמיעד, לאחר שנמצא על ידי כל הגורמים כשטח המתאים ביותר והזמין ביותר להקמת המתקן.

"באשר לטענות על סכנה של בעיית ריחות הרי שאין בטענות אלו דבר, שכן מדובר במתקן בנוי ומקורה מהמתקדמים והבטוחים בעולם. תושבי הגליל המזרחי והגולן צריכים להתגאות בפרויקט שיש בו כדי להביא בשורה סביבתית מבטיחה".

עד כה הרשויות המקומיות באזור טמנו את ראשן בחול, ולא הבינו את הדחיפות של מציאת פיתרון לפסולת המוצקה. עכשיו המצב השתנה. הרשויות יצטרכו לשלם מתקציבן סכומי כסף ניכרים כדי להסיע את האשפה לאתרים מרוחקים.

ההתנגדות להקמת האתר מגיעה מהמועצות האזוריות הגליל העליון ומבואות החרמון. אף רשות לא רוצה שהמתקן הזה יוקם בשטחה. שתי הרשויות האלה, שהן מועצות אזוריות, מחזיקות בעתודות קרקע גדולות בהרבה מרשויות עירוניות, ולכן אין מנוס מכך שהמתקן יוקם בשטחן.

במשרד להגנת הסביבה, שאחראי על הנושא מטעמה של המדינה, אומרים בתגובה: "אתר מיחזור הפסולת תאנים עתיד למצות את נפח ההטמנה שלו בתקופה הקרובה ולהיסגר.

"לאחרונה הוגשה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תכנית להקמת אתר חלופי ליד מחצבת עמיעד, כדי לתת פתרון למיון וטיפול בפסולת באזור. התכנית נמצאת בשלבי תכנון בוועדה מחוזית לתכנון ובנייה והמשרד להגנת הסביבה, החבר בוועדה, ילווה את שלבי התכנון מבחינת ההיבטים הסביבתיים.

"נציגי המשרד להגנת הסביבה ובראשם מנכ"ל המשרד, ייפגשו בהמשך השבוע עם הרשויות המקומיות באזור, על-מנת לבחון פתרונות ואפשרויות סיוע לפינוי האשפה במהלך תקופת הביניים עד להקמת האתר החלופי".

מהמועצה האזורית הגליל העליון נמסר כי הנושא נמצא בטיפול באשכול הגליל המזרחי. בכל מקרה, צפויה תקופת מעבר של כשנתיים-שלוש עד שיוקם מתקן או מתקנים לטיפול באשפה, והמועצה פועלת מול המדינה לפצות על הדלתא בעלויות ההובלה עד הקמת המתקן

תגובת אשכול הרשויות גליל מזרחי גולן:  "אשכול גליל מזרחי מנהל כיום את פינוי הפסולת ל15 רשויות מהגליל והגולן. יעד הפינוי המוגדר על ידי הרשויות הוא אתר תאנים הסמוך לחצור הגלילית, הצפוי להיסגר בקרוב. על מנת להיערך לסגירת האתר, האשכול דאג לפתרונות חלופיים באזור הגליל. לצערנו, הפתרונות אכן יקרים יותר מהעלות הקיימת היום. בעניין הקמת מתקן קצה חלופי, האשכול לא נדרש לכך באופן רשמי, היות ואיגוד ערים לפסולת מוצקה אמון על הנושא".
 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: