יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

נלחמים בשריפות הגזם

צוות חקירה מיוחד הוקם כדי לאכוף את החוק בעקבות מקרים חוזרים ונשנים של שריפת גזם באזור אצבע הגליל, שנעשו ללא היתר ובניגוד לחוק

פורסם בתאריך:


בשבועות האחרונים התרחשו מספר אירועים של שריפות פסולת חקלאית – גזם, צמיגים, אריזות של חומרי הדברה ודשן, צינורות השקיה, פלסטיק ומשטחי עץ – על ידי חקלאים מהאזור. יש לציין, כי שריפות אלה בוצעו ללא רישיון שריפה ממשרד החקלאות, כמתחייב על פי חוק, וללא תיאום עם רשות כבאות והצלה, וזאת למרות ובניגוד לצו שהוציא נציב כבאות והצלה, עקב מזג האוויר היבש והרוחות העזות שפקדו אותנו.

ביחידות הסביבתיות הוחלט לטפל בחומרה רבה בתופעת שריפות הפסולת החקלאית. לדברי משה שליט, מנהל היחידה האזורית לאיכות הסביבה: "לאור ריבוי השריפות, התקבלו ביחידה הסביבתית אצבע הגליל וביחידה הסביבתית קריית שמונה פניות רבות מתושבים על פגיעות בדרכי הנשימה, צריבות בעיניים הרגשת חנק וכד', כאשר הדגש הוא על ילדים, קשישים וחולים במחלות כרוניות".

לאור ריבוי ההצתות בחודש האחרון, אשר גרמו לזיהום אויר חריג, זיהום מקורות מים ופגיעה בבריאות הציבור, הוחלט להקים צח"מ (צוות חקירה מיוחד), המורכב ממפקחים סביבתיים, מפקחים של יחידת הפיצו"ח (הפיקוח על הצומח והחי) של משרד החקלאות, מפקחים של המשטרה הירוקה ופקחי רשות הטבע והגנים.

שריפת גזם מותרת רק על פי היתר מיוחד ממשרד החקלאות, והוא ניתן רק במקרים מיוחדים. הדרך הנכונה לטיפול בגזם היא על ידי ריסוקו במכונה מיוחדת. את הגזם המרוסק ניתן לפזר במטע בין העצים כחיפוי קרקעי שמקטין את הסחף, את ההתאיידות של המים מהקרקע, ואת צמיחת העשביה.

למרות היתרונות הללו יש עדיין חקלאים שבוחרים בדרך הקלה, ושורפים את הגזם. לכן היה צורך בהגברת צעדי האכיפה. עד כה נחקרו תשעה חקלאים החשודים במעורבות בשריפת פסולת חקלאית באזור, כאשר הכוונה היא להגיש כתבי אישום בהליך פלילי כנגד החשודים, אשר עלולים להיקנס בסכומים שבין  50,000 עד 300,000 ₪.

בנוסף, הוחלט לפקח באופן הדוק על מערומי הפסולת החקלאית ע"י תיעוד המפגעים, החתמת החקלאים על התחייבות להפרדת פסולת חקלאית מזהמת שתפונה לאתר מוסדר, וכן התחייבות לריסוק הגזם בתוך שבעה ימים. מעבר לכך, הוחלט להטיל קנסות מנהליים, כאשר גובה הקנסות נע בין 3,000₪  ל- 8,000₪ לכל ערימה של גזם ו/או פסולת חקלאית שלא מטופלת.

לדברי דרור יעקובוביץ', מפקח ביחידה הסביבתית אצבע הגליל: "במקביל לשריפות הגזם, פועלות היחידות הסביבתיות להוצאת צווי ניקוי לאתרי פסולת לא חוקיים, וכן להטלת קנסות כספיים על עבריינים הפוגעים באיכות הסביבה, כמו קבלני עבודות עפר, קבלני שיפוצים ובנייה. אנו פונים לתושבים ומבקשים את עזרתם בדיווח למוקדים העירוניים על מפגעים של השלכות פסולת. בואו נשמור על סביבתנו נקייה למען עתיד ילדינו".

               

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
שרפת גזם
אבי לב ארי | 12:38   12.12.19