יום רביעי, 26 בפברואר 2020, א' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

עד כה ירדו 61 מילימטר בעמק החולה

עוד מעט חודש ינואר וכמות הגשמים שירדה בעמק החולה מזערית. פחות מחצי ממה שהיה אמור לרדת עד כה

פורסם בתאריך:


ביממה האחרונה ירדו סוף סוף גשמים, אולם לא מדובר בסופת גשם גדולה שיכולה לשנות במשהו את התמונה העגומה המצטיירת עד כה. באזור עמק החולה היבול של הגשם היה רק 12 מילימטר. זה כמעט כלום. סך כל הגשם שירד מאז תחילת עונת הגשמים באזור עמק החולה מסתכם ב-61 מילימטר, שהם 37 אחוז מהכמות הממוצעת לשלב הזה של העונה, ו-12 אחוז בלבד מהכמות השנתית הממוצעת.

היתרון של עמק החולה בכל מה שקשור למקורות מים הוא, שמדובר במקום נמוך שאליו זורמים נחלים מהגולן ומהגליל העליון. במרום גולן אמנם ירדו ביממה האחרונה 50 מ"מ, אך הם ירדו אחרי תקופת יובש ארוכה, לכן עוד אין כמעט זרימה שיטפונית בנחלים, ורוב הגשם נספג באדמה. הפעם האחרונה שבה ירדו גשמים חזקים שהביאו איתם זרימות ממשיות היתה בשנת 2013, אז הוצפו חלק משטחי המטעים בעמק החולה, והזרימה בנחל דישון היתה כה חזקה, עד שהיתה סכנה שחלק מבית הקברות של חולתה ייסחף בזרם. רשות ניקוז כינרת פעלה אז כדי למנוע את הסחף, וגם פתחה כמה סוללות כדי לאפשר למים שהציפו את המטעים להתנקז לאפיק הירדן.

עכשיו זו כבר שנה רביעית ברציפות של מיעוט בגשמים. כדי שמאזן המים ישתנה באמת צריכות להתרחש עוד לפחות שלוש סופות גדולות באמת, שכמות המשקעים בכל אחת מהן תהיה מעל 100. אז נוכל לראות זרימה של ממש בנחלים. עד אז לא נותר אלא להתפלל.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: