יום ראשון, 07 ביוני 2020, ט"ו סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

פיתרון מוקפד לפסולת בתי הבד

בתאגיד פלג הגליל שוקדים בימים אלה, של עונת מסיק הזיתים, על ניהול ופיקוח של הטיפול בפסולת של בתי הבד בגליל, זאת כדי למנוע שפיכה של הפסולת למערכת הביוב, דבר שיכול לשבש את פעולתם של מכוני טיהור השפכים ולגרום לנזק סביבתי חמור

פורסם בתאריך:


עונת מסיק הזייתים הגיעה, והפרי שנקטף מועבר אל בתי הבד לצורך הפקת שמן זית. בבתי בד רבים בגליל ובגולן מתבצע תהליך הפקת השמן, כשתוצר הלוואי שלו הוא ה"עקר". זוהי פסולת נוזלית שמנונית, שחשוב מאוד שלא תוזרם למערכת הביוב.

הפסולת הזאת יכולה לשתק את פעולתם של מכוני טיהור השפכים. העקר הוא נוזל שמנוני שיכול למנוע החדרה של חמצן לשפכים, ובכך לשבש את פעולתם של הבקטריות שמפרקות את החומר האורגני הקיים בשפכים.

סילוק פסולת העקר באופן לא מבוקר, ושפיכת כמויות גדולות של השפכים על פני שטחים מצומצמים, גורמים סכנה ממשית לאיכות מי התהום. השפכים עלולים לחלחל למקורות מים ולפגוע באיכותם.

מכיוון שמדובר בסכנה ממשית למכוני הטיהור ולאיכות הסביבה בכלל, פעל המשרד להגנת הסביבה להסדרת הנושא, וקבע תקנות לטיפול בעקר. הפיתרון הוא פיזור של העקר בשטחים חקלאיים באופן נרחב. כך נמנעת זרימתו של העקר למערכת הביוב ולמכוני טיהור השפכים.

במקביל החקלאים גם מרוויחים מכך, משום שהעקר משמש כדשן לגידולים החקלאיים. עיקר הפיזור של העקר מתבצע במטעי זיתים, כך שיש כאן סוג של סגירת מעגל, בו הפסולת שנוצרה מתנובת עצי הזית, חוזרת אליהם כדשן.

כדי שהמשימה הזו אכן תתבצע כמו שצריך, נדרש שיתוף פעולה בין גורמים שונים, ובהם המשרד להגנת הסביבה, המשטרה הירוקה, רשות הטבע והגנים, וכמובן תאגיד המים פלג הגליל, שמתאם את כל הפעילות הזאת. לקראת עונת המסיק התקיימו פגישות של גורמי האכיפה  עם בעלי בתי הבד, בהן הוסבר להם מה נדרש מהם, ומדוע הנושא כל כך חשוב. כל בית בד נדרש להעביר לגורמי האכיפה את התוכניות שלו לעונת המסיק.

במהלך עונת המסיק וייצור השמן מתבצעת אכיפה על ידי שלושה צוותי פיקוח, שמבצעים ביקורות בבתי הבד. בנוסף לכך בכל מיכלית שאוספת את העקר מבתי הבד לצורך פיזורם בשטחים החקלאיים, מותקן ג'י פי אס, שמאפשר לדעת היכן היא נמצאת בכל רגע. בתי הבד רשאים לעבוד רק עם אותם קבלני פיזור שאושרו על ידי המשרד להגנת הסביבה.

מנהל מדור איכות שפכים בתאגיד פלג הגליל, פרג' סלאלחה, מסביר: "במתקני טיהור השפכים של תאגיד פלג הגליל ישנם חיישנים שדוגמים את השפכים הנכנסים לתוך המתקן, והם מסוגלים להתריע מיידית על שפיכת עקר לתוך מערכת הביוב. כך מתאפשר טיפול מיידי למניעת נזק למתקן, ומיד נפתחת חקירה לגילוי מקור שפכי העקר שהוזרמו למערכת.

"לא כל בעלי בתי הבד מצייתים לחוק, וגם לא כל קבלני פינוי העקר. לאחרונה היה מקרה של שפיכת עקר למערכת הביוב של כרמיאל, ונגרם נזק משמעותי. לכן אנו עושים מאמצים גדולים לפקח ולמנוע מעשים כאלה.

"אנחנו פועלים במקביל בשני מישורים, האחד, פיקוח ואכיפה הדוקים ככל האפשר, והשני, מהלך הסברתי נרחב, כדי שכל מי שמעורב בנושא יבין שמדובר בפגיעה קשה מאוד באיכות הסביבה. לכן קיימנו לפני החגים מפגש עם בעלי בתי הבד, ובו הסברנו להם את חשיבות הנושא, ואת ההשלכות הקשות שיכולות להיות לאי הקפדה על הכללים".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: