יום רביעי, 15 ביולי 2020, כ"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

שולפים שפנים מן הסלע

מערומי סלעים בשולי שכונות הם בית גידול אידיאלי לשפני הסלע, המפיצים את מחלת הלישמניה (שושנת יריחו). חברת "גופר הנדסה" מתמחה בהרחקת שפני סלע מאזורי מגורים, וכבר ביצעה כמה פרויקטים באזור הגליל והגולן. גם בקרית שמונה יש לא מעט שפנים בשולי העיר, אך מקרים של הדבקה במחלה עדיין לא נתגלו.

פורסם בתאריך:


לפני כמה שנים היתה התפרצות של מחלת הלישמניה ביישובים מצפון לכינרת, כמו כורזים, אמנון וכרכום. הפיתרון היה הרחקה או אטימה של כל מערומי הסלעים שהקיפו את היישובים הללו. את העבודה הזו ביצעה חברת גופר הנדסה, שמתמחה בתחום זה.

אלי גופר, תושב איילת השחר, הוא מייסד ובעלים של החברה, וכבר הספיק לצבור ניסיון בפרויקטים להרחקת שפני הסלע. "עם השנים שפני הסלע התרבו והתפשטו למקומות רבים ברחבי הארץ", הוא אומר.

"אנחנו, כחברה שהתמחתה בתחום, למדנו את הנושא, ואנו יודעים כיום לצפות את תנועת השפנים, ואת התנהגותם, ובכך להוביל אותם בעת הפינוי החוצה, אל האזורים הטבעיים.

"אחר כך אנחנו משתמשים בשיטות שונות למניעת האפשרות שהשפנים יחזרו אל המסלעות. אפשר לסלק את הסלעים, או לאטום אותם בבטון וברשתות".

להפצת מחלת הלישמניה יש שלושה שותפים. שפן הסלע, זבוב החול, וחיידק הלישמניה. זבוב החול נמצא כטפיל על השפנים, הזבוב מכיל בתוכו את החיידק, וכאשר הוא עוקץ את האדם, הוא מחדיר לגופו של האדם את החיידק.

לאחר כמה חודשי דגירה מתפתח פצע על גבי העור, או פצעים, כאשר יש כמה עקיצות. הפצע מחלים רק לאחר מספר חודשים, ובמקרים רבים משאיר צלקת, שלעיתים מצריכה גם ניתוח פלסטי כדי להסירה.

לפני שנכנסים לפעולה בישוב כזה או אחר צריך לבצע סקר, וגם את זה יודעים לעשות בחברת גופר הנדסה. "בדרך כלל זה מתחיל מזה שמתגלים כמה מקרים של הדבקה בישוב מסוים", מסביר גופר. "אז אנחנו מבצעים מיפוי של כל המקומות בהם השפנים נמצאים, ומכינים ממש חוברת שיש בה את כל הנתונים, ואם ההמלצות שלנו לטיפול.

"המדינה נושאת בעיקר העלות של הטיפול, והרשות המקומית צריכה להשתתף באחוז קטן מזה. עכשיו למשל אנו מבצעים סקר במועצה האזורית גולן, הן באזור המבנה של המועצה בקצרין, והן ביישובים".

 תושבים מקרית שמונה, שמתגוררים בחלק העליון של העיר, בשורת הבתים האחרונה מול רכס נפתלי, נתקלו כבר בשפני סלע והביעו דאגה שריבוי השפנים עלול להביא להתפרצות של מחלת הלישמניה. בינתיים, כך מדווחים בעירייה, לא ידוע על מקרים של תושבים שנדבקו במחלה.

מדוע עד כה לא היו הדבקות בקרית שמונה, קשה לדעת. צריך לקחת בחשבון שזה יקרה בעתיד. אזורי הסיכון הם רח' אצ"ל, שם יש כמה מערומי סלעים, כך גם בשכונת בימת תל חי. במהלך הבניה של שכונת יובלים פונו הרבה סלעים ובולדרים, כך שגם שם יתכן ותהיה התרבות של שפני סלע.

עיריית קרית שמונה לא תוכל "להקדים תרופה למכה". זאת משום שעל פי תנאי ה"קול קורא" שפרסם המשרד להגנת הסביבה, השתתפות המדינה במימון פרויקט הרחקת שפנים ביישוב מסוים, מותנית שהתגלו מקרי הדבקה בלישמניה. בעיר בסדר גודל של קרית שמונה, צריכים להיות לפחות 10 מקרים מדווחים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: