יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

שלום לצפרדעים

עיריית קרית שמונה מתכננת להחליף בקרוב את מכולות האשפה הישנות (הצפרדעים) במיכלי אשפה חדשים. העירייה פנתה לציבור להשתתף בבחירת דגם המיכל המועדף.

פורסם בתאריך:


ענייני איכות הסביבה לא זכו לתשומת לב מספקת בקרית שמונה במשך שנים רבות, אבל כעת נראה שיש תזוזה בכיוון הנכון. עיריית קרית שמונה מיישרת קו עם רשויות רבות בארץ בנושא פינוי הפסולת הביתית.

אחרי שהוכנסו לשימוש המיכלים הכתומים, המיועדים לאריזות פלסטיק, הגיע הזמן להציב גם מיכלים לפסולת האורגנית. מיכלים חדשים יחליפו את מכולות האשפה המיושנות, שזכו לכינוי "צפרדעים", בשל צורתן וצבען הירוק.

בהתאם למדיניות של שיתוף הציבור בהחלטות, שהעירייה מובילה, פורסמה הודעה לציבור הקוראת לתושבים לבחור איזה מיכלי אשפה יוצבו בעיר, והוצגו שתי אופציות. דגם אחד נקרא OMB שמיובא על ידי חברת ש.ו.ש פכטר. הדגם השני הוא נקרא "אלונה" והוא משווק על ידי "קבוצת אלון – פתרונות לאיכות הסביבה".

בעירייה מעוניינים לדעת מה התושבים מעדיפים, אך זה כמובן אינו השיקול היחיד. קיימים גם שיקולים מקצועיים, שנלקחים בחשבון, כמו מחיר, עמידות, נוחות השימוש לתושבים, נוחות פינוי האשפה למשאית האיסוף, וכוח האדם הדרוש לשם כך.

במשאל שפורסם בפייסבוק, מרבית התושבים העדיפו את דגם אלונה, אולי משום שהוא נראה יותר צבעוני ומודרני. אבל גם דגם ה-OMB הוא דגם מוצלח, וכמוהו מופעל בהצלחה בישובים כמו קצרין וחצור הגלילית.

בעקבות ההודעה של העירייה, תושבים הגיבו על המהלך, ושאלו מדוע לא בחרו באופציה של מיכלי אשפה מוטמנים בקרקע. על כך השיב סגן ראש העיר, אופיר יחזקאלי: "לגבי פחי אשפה מוטמנים, הנושא דורש תכנון עמוק יותר בדגש על השכונות הוותיקות (איפה חופרים את הבור? מה המשמעות של החפירה לכביש/מדרכה, תיאום תשתיות ועוד). 

"בשלב הראשון יהיו פחי אשפה מוטמנים בשכונת יובלים ובשכונת בימת תל חי ובמקומות מרכזיים בעיר. השאיפה היא לתכנן ובעתיד לאט לאט להפוך את כל העיר למוטמנת אבל זה ייקח זמן ואמיתית הגיע הזמן להפרד מהצפרדעים הקיימים".

תגובה אחרת התייחסה לנושא חתולי הרחוב, שמצאו את מזונם במכולות האשפה הישנות. "כולכם מדברים על היופי אין לכם טיפת חמלה על חתולי הרחוב", כתבה תושבת העיר. "זה אומר הרבה על חוסר התיחסות לבעלי החיים".

הכנסת מיכלי האשפה החדשים לשימוש אכן תשנה את התמונה בכל מה שקשור לחתולי הרחוב. למיכלים החדשים יש מנגנון סגירה אוטומטי, ולכן לאחר השלכת האשפה המכסה נסגר מעצמו, והמיכל נשאר אטום, כך שחתולי הרחוב לא יכולים להיכנס אליו.

בכל מקומות הישוב בהם הוכנסו המיכלים החדשים לשימוש, היה שלב לא נעים שבו הרבה חתולי רחוב מתו ברעב, ואוכלוסיית החתולים קטנה באופן משמעותי. אוכלוסיית החתולים התייצבה בסופו של דבר בהתאם לכמות וזמינות המזון, ועקרונית זה לא שונה ממה שקורה בטבע.

  

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: