יום ראשון, 07 ביוני 2020, ט"ו סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

איכות הסביבה בצפונט

איכות הסביבה

תביעה בגין מטרדי ריח

בקשה לתביעה ייצוגית בהיקף של מאות מיליוני שקלים הוגשה לבית המשפט כנגד מפעל עוף הגליל וכנגד תאגיד התנור, התביעה הוגשה על ידי תושב העיר ובית קפה במתחם ביג, העילה, מטרדי ריח קשים.

פורסם בתאריך:


כל מי שמגיע למרכז המסחרי ביג בקצה הדרומי של קרית שמונה, ודאי חש בריח לא נעים המציף את האזור. הריח הזה מגיע משני מקורות, האחד, מפעל עוף הגליל, והשני, מתקן טיהור השפכים העירוני. עוצמת הריח משתנה מעת לעת, ויש ימים שהריח פשוט בלתי נסבל.

השבוע הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית כנגד תאגיד התנור, האחראי על המט"ש (מתקן טיהור שפכים) של קרית שמונה, וכנגד מפעל עוף הגליל. הבקשה הוגשה לבית משפט המחוזי בתל אביב על ידי אלברט וענונו, תושב המתגורר ברח' חנה סנש בדרום העיר, ועל ידי ק"ש קופי שופ בע"מ, המפעילה את "קפה קפה", בית קפה במתחם ביג.

בבקשה נטען שמפעל עוף הגליל מפר את תנאי רישיון העסק שלו, אשר בו נכתב: "בעל העסק יבטיח כי העסק לא יגרום בפעילותו לריח חזק או בלתי ספיר לפי חוק למניעת מפגעים התשכ"א – 1961".

לגבי תאגיד התנור, נטען כי הוא פועל ללא רישיון עסק ובניגוד לחוק רישוי עסקים, ונכתב: "כפי שיובהר להלן הוראות החוק הופרו על ידי המשיבה 2 באורך קיצוני למדי, תהליכי הייצור, העיבוד בתאגיד מפיקים זולת מים ריחות בלתי נסבלים המורגשים באורח קיצוני בעיר קרית שמונה וסביבתה.

רגישות לריח היא עניין סובייקטיבי, אבל הסמכות לקבוע האם ישנם מטרדי ריח או לא נמצאת בידי המשרד להגנת הסביבה. ב-25.1.2017 הגיע צוות מריחים של המשרד הזה לקרית שמונה והוא קבע כי במקומות שונים במתחם ביג ובסמוך עליו מתפשטים ריחות של שפכים ובשר עופות בעוצמות בינוניות עד חזקות. מקור ריח בשר העופות הוא במפעל עוף הגליל, ומקור ריח השפכים הוא במט"ש האזורי הסמוכים למתחם.

כאמור מדובר בבקשה לתביעה ייצוגית, והיא הוגשה הן בשם כלל תושבי העיר קרית שמונה, ובשם בעלי העסקים במתחם ביג, הנמצא בשטח השיפוט של המועצה האזורית הגליל העליון. הפיצוי שאותו דורשים התובעים בשם תושבי קרית שמונה הוא 100ש"ח לחודש לכל תושב לתקופה של 7 שנים, ובסה"כ הסכום מגיע ל-194 מיליון שקלים. הסכום שדורשים התובעים בשם בעלי העסקים הסמוכים עומד על 420 מיליון שקלים לתקופה של 7 שנים.

מתאגיד התנור נמסר כי התביעה טרם התקבלה במשרדיהם.

מעוף הגליל נמסר: על הגשת הבקשה לאישור תובענה ייצוגית אשר הוגשה כנגד מי התנור בע"מ, וכנגד חברתנו, למדנו מפרסומים במדיה, ועד למועד זה טרם הומצאה הבקשה עצמה למשרדי החברה כנדרש על פי הדין. לאחר המצאת הבקשה כאמור, תוגש תגובתה המלאה של החברה בפני בית המשפט המוסמך, בהתאם להוראות הדין.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: