יום שלישי, 15 באוקטובר 2019, ט"ז תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

אבן פינה הונחה לשכונה החדשה במשגב עם

שכונה חדשה תוקם בקיבוץ משגב עם ותכלול 37 יחידות דיור. הקמתה מהווה אתגר מאוד לא פשוט, משום שבניגוד לקיבוצי העמק, הביקוש למגורים באזור ההר, מטר מהגבול, אינו גדול במיוחד.

פורסם בתאריך:


משפחות רבות מצאו בשנים האחרונות בקיבוצי מועצה אזורית הגליל העליון את ביתם החדש, והצמיחה הדמוגרפית באזור לא פוסקת לרגע. יוצאי הדופן בהם הם "קיבוצי ההר", אשר עדיין מתקשים בהבאת מספר רב של משפחות צעירות ומתוך כך, מתקשים לבנות גם לבני המשק ולצעירים וצעירות שלא גדלו בקיבוץ, אך רואים את עתידם באצבע הגליל.

בקיבוץ משגב-עם נבנתה "הרחבה" אי שם בשנת 2005 והבתים אוכלסו בשנת 2007 מעט אחרי מלחמת לבנון השנייה. לפני כשנתיים ביקשו בקיבוץ לבנות שכונה נוספת, בעידוד החברה הכלכלית של המועצה, אך נתקלו במחסום בעייתי של מינימום בתים לבנייה להתחלה של עבודות פיתוח. בעיה נוספת שנתקלו בה בקיבוץ הצפוני באותו ההקשר, היא הצורך לפרק את הלול הרווחי שעליו עתידה הייתה לקום השכונה, מבלי לדעת אם המהלך שיכול להביא להפסדים כלכליים, יניב רווחים אנושיים.

הנהלת הקיבוץ הביאה את הבעיה לפתחה של מטה התנועה הקיבוצית בסיור שנערך בקיבוץ, ושם כלל לא היססו. מזכ"ל התנועה, ניר מאיר, התחייב מיד כי התנועה, באמצעות קרן קמ"ע, מתחייבת "לגשר" על כל המגרשים שלא נקנו, כלומר להתחייב לקנות אותם עד שיבואו קונים, על מנת שיהיה אפשר להתחיל בתכניות הפיתוח. השבוע (ב'), לאחר הכנות רבות וציפייה דרוכה, הונחה אבן הפינה לשכונה החדשה בטקס מרגש. על פי התכנון תכלול השכונה 37 יחידות דיור.

ראש מועצה אזורית הגליל העליון, גיורא זלץ, הסביר את הקושי להביא לצמיחה דמוגרפית בישוב הררי כמו משגב עם בדרך יצירתית, כשציטט את שירו של שלמה יידוב למילותיו של יונתן גפן: "'מבדידות האנשים הופכים קשים, מעטים יוצאים ממנה נשכרים'. אז במשגב-עם, המקום הכי צפוני, הכי מרוחק והכי קסום, אותם מעטים יוצאים נשכרים, ועכשיו בונים שכונה חדשה והופכים לרבים".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, התייחס לקושי הכלכלי של בניה במקום כמו משגב עם, ואמר: "הציונות איננה ולא הייתה מעולם פרויקט כלכלי. לפיכך, כשכללי הכלכלה קובעים את גורלו של קיבוץ בפריפריה הקשה, הוא נדון לקושי מאתגר במיוחד.

"עלות התשתיות בהר תהיה תמיד גבוהה מעלות מקבילה, בעמק. כאשר בהר גם קר יותר ומסוכן יותר, והבחירה היא כלכלית, הביקוש קטן באופן משמעותי. אלה בדיוק המקומות בהם אנחנו, כתנועה, בוחרים להתערב. זה אינו כספי הפרטי. זהו כסף ציבורי, תנועתי, והוא מבטא את העיקרון הקיבוצי העליון: סיוע הדדי. אני משוכנע שכל המגרשים יבנו וכל הבתים יאוכלסו. ויהיה זה שכרנו".

יו"ר הוועד המקומי וחבר משגב-עם, עופר (פושקו) מוסקוביץ, התייחס לאתגר הלא פשוט של קליטת תושבים חדשים לקיבוץ שנמצא מטרים ספורים מגבול לבנון, ואמר: "בסיפוק רב אנו יכולים לציין את כברת הדרך שעברנו מהימים הראשונים של החשיבה על רעיון להקמת שכונה חדשה לבנים ולחברים חדשים.

"נשאנו את העול הכבד הרובץ על שכמנו, של אחזקת ופיתוח הקיבוץ לקראת הבנים והחברים החדשים, אשר האמנו כי בוא יבואו. אנו משוכנעים כי תקום כאן עכשיו שכונה חדשה, יפה ואיתנה אשר תגדיל את משגב עם, וביחד כולנו נהפוך להיות יישוב קיבוצי גדול, בו נגשים את החלום שהביא אותנו לכאן".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: