יום שישי, 03 ביולי 2020, י"א תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

אומדן נזקים

מנכ"ל הקרן לנזקי טבע הגיע לביקור בעמק החולה כדי לבחון מקרוב את הנזקים שנגרמו על ידי ההצפות בחורף האחרון.

פורסם בתאריך:


כחלק מהתמודדות עם פגעי מזג האוויר ותוצאותיו, במהלך החורף האחרון בעמק החולה, התקיים השבוע סיור משותף של הקרן לנזקי טבע, בראשות מנכ"ל הקרן, שמוליק תורגמן ומנכ"ל ארגון עובדי הפלחה, דיוויד לוי.

אנשי המשלחת התרשמו מנזקי ההצפות שאפיינו את החורף האחרון. עפר ברנע, מנכ"ל החברה לחקלאות, ואורי דורמן, יו"ר החברה לפיתוח הגליל, בשיתוף חקלאים, הציגו בפני המבקרים את האתגרים העומדים בפני חקלאי גידולי השדה בעמק החולה.

ההצפות שהתרחשו החורף הרסו שטחים נרחבים של גידול חיטה שהיתה בשלבי הנביטה הראשוניים. בנוסף לכך ההצפות מנעו אפשרות לזרוע גידולי חורף כמו תפוחי אדמה, אפונה, גזר ועוד.

 

עיקר הנזקים התרחשו באזור שממזרח לתעלה המזרחית של הירדן, ממש מתחת למורדות של רמת הגולן. שם היו שטחים שנשארו מוצפים כמעט שבועיים.

עמק החולה הוא אזור בעייתי במיוחד בכל מה שקשור לניקוז ולסכנת הצפות. זהו עמק קטן יחסית, שטוח, ומכל עבריו הוא מוקף באזורים גבוהים יותר.

לאחר הצפות גדולות שהתרחשו בשנת 2013 נעשה מאמץ לשפר את הניקוז בחלקו הדרומי של עמק החולה, התעלות של הירדן הורחבו והועמקו, ונוספו שסתומים שמאפשרים חזרה מהירה יותר של המים מהשטחים המוצפים לתעלות של הירדן.

למרות כל זאת יש גבול לכמות שיכולה להתנקז, וכאשר יש אירועי גשם חריגים, השדות מוצפים. כבר בשנת 2011 הוכנה תוכנית שנקראת "פרויקט החולה חלק ב'", שאחת ממטרותיה היתה להציע פתרון לבעיית ההצפות.

על פי התוכנית הזו אמורים היו להיות מוקצים שטחים מיוחדים שמכונים "פשט הצפה". השטחים האלה אמורים לקלוט עודפי מים באירועים שיטפוניים. כך למשל אחד השטחים המוצעים היה במשולש שנוצר מצפון למפגש התעלות של הירדן.

תוכנית פשט הצפה, השטחים המיועדים מסומנים באדום

הקצאת שטח כזה כפשט הצפה משמעותה שלא ניתן יהיה לגדל בו גידולים חקלאיים, וזה מציב בעיה עבור החקלאים המעבדים את שדות עמק החולה. בינתיים החקלאים לא ויתרו על השטחים האלה, ולכן אחת לכמה שנים השטחים החקלאיים בעמק החולה סובלים מהצפות.

"לאור הנזקים החריגים ביקשנו פיצוי מוגדל מהקרן לנזקי טבע", אומר יו"ר החברה לפיתוח הגליל, אורי דורמן. "נציגי הקרן ביקשו שנערוך בקרת נזקים ונציג בפניהם אומדן מפורט. אנחנו מקווים שבקרן יבינו את הנסיבות המיוחדות ויאשרו את בקשתנו".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: