יום שבת, 30 במאי 2020, ז' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

בוריס ורייצ'ל בכפר הנשיא

בעקבות מינויו של בוריס ג'ונסון לתפקיד ראש ממשלת בריטניה, התפרסמו בתקשורת כתבות על התקופה שבה הוא התנדב כבחור צעיר בקיבוץ כפר הנשיא. פחות דובר על אחותו, רייצ'ל, ששמרה על קשר עם הקיבוץ לאורך כל השנים, התעניינה בנעשה בו, וכעיתונאית היא פרסמה כתבה על כפר הנשיא ועל תהליך ההפרטה שהתרחש בו.

פורסם בתאריך:


לפני 35 שנים הגיעו שני צעירים מאנגליה, אח ואחות, לקיבוץ כפר הנשיא. כמו לא מעט צעירים אירופאים, הם באו להתנדב לחוות את החוויה המיוחדת של החיים השיתופיים בקיבוץ. שני הצעירים זהובי השיער היו בוריס ג'ונסון, שלאחרונה התמנה להיות ראש ממשלת בריטניה, ורייצ'ל אחותו, שעשתה קריירה מרשימה כעיתונאית, סופרת ופוליטיקאית.

בוריס היה אז בן 20, ורייצל בת 19. לכפר הנשיא הם הגיעו בהמלצה של משפחת זיו, הבעלים של רשת מרקס אנד ספנסר. למשפחת ספנסר היה קשר עם אלק קולינס, תושב כפר הנשיא, והם המליצו לבוריס ורייצ'ל, להגיע לקיבוץ הזה. קולינס התנדב גם להיות ההורה המאמץ של שני הצעירים.

בוריס כבר אז התגלה כצעיר חסר מנוחה וסקרן מאוד. זו ככל הנראה הסיבה שהוא נשאר בקיבוץ רק 10 ימים. "הוא אמר לי שהוא רוצה מעדיף לטייל ולראות את הארץ, במקום להמשיך לעבוד כמתנדב בקיבוץ", מספר קולינס.

כבר  אז אפשר היה לראות שג'ונסון הצעיר מכוון גבוה, וקולינס מוסיף: "היתה לו סקרנות בלתי רגילה. הוא לא הסתפק בתשובה סתמית, הוא רצה תמיד לדעת את כל הפרטים.

"אני זוכר שהיינו בלול של הקיבוץ, והוא לא הפסיק לשאול ולחקור כיצד העסק מתנהל. באחד הימים שאלתי אותו מה הוא מתכנן ורוצה להיות בעתיד, והוא אמר: 'אני רוצה להיות מנהיג'. התרשמתי כבר אז שהוא לא טיפוס שגרתי, אבל לא דמיינתי שהוא יעשה את כל הדרך עד ראשות הממשלה".

ג'ונסון נשאר רק עשרה ימים בכפר הנשיא, אך אחותו רייצ'ל נשארה שלושה חודשים. הקשר בינה לבין קולינס, נשמר לאורך כל השנים, והיא הגיעה לביקורים בארץ. הביקור האחרון שלה היה במרץ 2019.

רייצ'ל ג'ונסון היא עיתונאית וסופרת מצליחה. במקביל היא הצטרפה למערכת הפוליטית. את דרכה הפוליטית היא החלה במפלגה השמרנית, אותה מנהיג כיום אחיה בוריס.  מאוחר יותר היא עזבה את המפלגה עקב התנגדותה לברקזיט (עזיבת בריטניה את האיחוד האירופאי). למעשה היא ובוריס, שהוא אחד התומכים הגדולים בברקזיט, נמצאים כיום משני עברי המתרס של המהלך שמפלג את האומה הבריטית.

רייצ'ל ג'ונסון לא הפסיקה להתעניין בנעשה בישראל, ובעיקר במה שקורה בקיבוצים. שלושת החודשים שבהם שהתה בכפר הנשיא, היו עבורה חוויה מעצבת. בשנת 2013 היא כתבה מאמר בעיתון The Spectator תחת הכותרת The kibbutz goes capitalist, שבו תיארה את תהליכי ההפרטה שעברו על הקיבוצים בישראל.

במאמר היא הזכירה את קיבוץ כפר הנשיא בתקופה שבה היא שהתה בו, וכתבה: "אף אחד לא היה בעלים של בית, כולם אכלו יחד בחדר האוכל, וקיבלו את אותו שכר". אבל כבר אז, כמתנדבת, היא שמה לב שהשוויון בקיבוץ אינו מלא. "כשאני ובוריס אחי הגענו לקיבוץ", היא כתבה", נשלחנו לעשות את העבודות הכי קשות ובזויות, כמתנדבים היינו בתחתית שרשרת המזון, אפילו נמוך מהעובדים שהגיעו מדרום לבנון. בוריס נשלח לשטוף כלים, ואני לנקות חדרי שירותים".

בהמשך הכתבה רייצ'ל ג'ונסון מספרת על ביקור חוזר שהיא עשתה בכפר הנשיא לאחר שנים רבות, ובביקור זה ראתה את השינויים שעברו על הקיבוץ.  היא מספרת על כך שהקיבוץ הזדקן, הפסיק להיות חברה מגובשת כמו בעבר, ובלית ברירה החל לעבוד תהליכי הפרטה. היא מסבירה גם שמה שקרה בכפר הנשיא, הוא חלק מתהליך שעבר על כלל החברה הישראלית, שעברה מסוציאליזם לקפיטליזם.

בסיום היא כותבת: "החבר הישראלי שהיה לי באותם ימים עזב את הקיבוץ. מה שנשאר זה היוגורט והחומוס, החדר במגורי המתנדבים, שבו שהיתי באותם ימים, וריח פריחת עצי הלימון באביב".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: