יום ראשון, 07 ביוני 2020, ט"ו סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

הילדה מגדות בת 70

בקיבוץ גדות חגגו בסוף השבוע שעבר 70 שנים לעליה על הקרקע. הקיבוץ הזה הפך לסמל לעמידה האיתנה מול האוייב הסורי בתקופה שקדמה למלחמת ששת הימים, בעיקר בזכות השיר "בתי את בוכה או צוחקת", שמתאר את הילדה מגדות שיוצאת מהמקלט לאחר המלחמה

פורסם בתאריך:


קיבוץ גדות חוגג 70 שנה להיווסדו, וזו סיבה מספיק טובה להיזכר במה שעבר על הקיבוץ הזה בשנים הקשות של לפני מלחמת ששת הימים.

עד לשנת 1967 הגבול בין ישראל לסוריה היה ממש סמוך לנהר הירדן. הסורים שלטו ברמת הגולן, ומשם ירו והפגיזו את ישובי העמק. אחד הישובים שסבל יותר מכל היה קיבוץ גדות.

לאחר שנכבש הגולן במלחמת ששת הימים, עלו חברי המשק אל הגולן, וצפו בפעם הראשונה אל הקיבוץ שלהם ממוצב "(אל) מורתפע" (בעברית: "הנישא"), שכיום שוכן בו "מצפה גדות".

השיר "בתי את בוכה או צוחקת", שכתבו יובב כץ ודוד קריבושי, היטיב לתאר את תחושת ההקלה הגדולה שחוו חברי הקיבוץ לאחר שהגולן שוחרר והאיום הסורי הוסר. בזכות שיר זה קיבוץ גדות הפך לסמל, לעמידה הנחושה מול האויב הסורי.

בסוף השבוע חגגו בגדות 70 שנה לעלייה על הקרקע. וחברי הקיבוץ חוגגים את יובל ה-70 בסדרה של אירועים לאורך השנה. רעיונות רבים הועלו ע"י התושבים וגויס צוות חשיבה שהגדיר את הערכים שהובילו את העבודה על החג.

בין הפרויקטים שאכן נבחרו לביצוע: טורניר כדורסל של קיבוץ גדות לדורותיו, טיולי משק, מפגש גרעינים וכנס מחזורים. אך היהלום שבכתר היה ללא ספק המופע המרכזי של החג, כולו פרי כישרונות מקומיים, שכאמור הועלה בערב שבועות.

"מה שאני אוהבת בחגיגות שנת ה-70 זה שהן כור היתוך של המקום הזה", אומרת שני סט, שמנצחת על העשייה, "היה לי ברור שאם נשכור במאי חיצוני זה לא יהיה מספיק טוב. לא העלנו את 'עלובי החיים', המדד הוא הנאה, וכדי שאנשים ירגישו שותפים הם צריכים לקחת חלק. זה הדרייב וזה מה שמייצר תחושת שייכות. אנחנו קהילה קטנה אבל מאד מגויסת".

כיום, מה שעומד בעיקר על סדר יומו של גדות הוא נושא הצמיחה הקהילתית והחברתית. ב-2009 הפך הקיבוץ, שכולל כ-200 חברים, לקיבוץ מתחדש שקולט משפחות צעירות לחברות לאחר תקופת ניסיון בת שנת מגורים ביישוב. טרוס אקרמן, שמרכזת את ועדת הקבלה: "לפני כחודש התקבלו לחברות מלאה עשר משפחות, ואנחנו כבר בסבב נוסף של עוד כעשר משפחות שכבר מתחילות בתהליכי קליטה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: