יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

ידידותיים לעסקים הקטנים

מועצה אזורית גליל עליון היא הרשות הידידותית ביותר לעסקים קטנים ובינוניים לרשויות של עד 50 אלף תושבים, כך קבעה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה

פורסם בתאריך:


הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה פרסמה השבוע את מדד doing business במסגרתו דורגו 60 רשויות מקומיות בישראל. הסוכנות עורכת את מדד הרשויות המקומיות זו השנה הרביעית.

המדד אמור לשמש כלי עבודה עבור הרשות המקומית, שכן הוא מאפשר לכל רשות להשוות את ביצועיה לרשויות אחרות במגוון פרמטרים אחידים הנמדדים באופן אובייקטיבי, וכן לנתח את ביצועיה ביחס לעצמה ואת הביצועים של המחלקות והאגפים השונים תחת סמכותה. הרשות (עד 50 אלף תושבים) שדורגה במקום הראשון כידידותית ביותר לעסקים קטנים ובינוניים, היא מועצה אזורית הגליל העליון.

עידוד עסקים קטנים ובינוניים הוא עניין קריטי בעיקר כשמדובר בפריפריה הרחוקה, ובמועצה אזורית שמורכבת מיישובים כפריים בפיזור גיאוגרפי נרחב.

קשיי הנגישות של התושבים באזור מקשים על מציאת עבודה כשכירים, ולעיתים מחוסר ברירה, מחליטים תושבים בגליל העליון להקים עסק עצמאי. לכן זה כל כך חשוב שהרשות המקומית תשקיע ותעודד יזמות של עסקים קטנים ובינוניים.

"אנחנו שמחים, אך איננו מופתעים מהמקום הראשון של המועצה כידידותית ותומכת לעסקים קטנים", אמר ראש מועצה אזורית הגליל העליון, גיורא זלץ.

"המועצה האזורית הגליל העליון קולטת בכל שנה  כ-250 משפחות, כאלו המגיעות מכל רחבי הארץ, כמו גם בנים ובנות שלנו, אשר בוחרים לחיות כאן את חייהם.

"מהר מאד הבנו שלא נכון לעשות 'העתק-הדבק' ממחוזות אחרים, אלא לחפש יתרון יחסי, וכך הגענו לפיתוח ויישום מודלים של יזמויות ועסקים קטנים כמנוע צמיחה".

על חשיבותו של מדד דירוג הרשויות, אומר שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "מדד הרשויות המקומיות של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה נועד לעודד רשויות מקומיות להקל על עסקים קטנים ובינוניים במועד פתיחת העסק וכנ"ל בהתנהלות השוטפת מול הרשויות.

"העסקים הקטנים והבינוניים מהווים מנוע צמיחה משמעותי למשק הישראלי. הם אחראים לכ-50% מהתוצר העסקי ולכ-60% מהמועסקים במשק".

מדד דירוג הרשויות המקומיות כולל ארבעה פרמטרים

נגישות המידע- דירוג של איכות, היקף המידע לעסקים וקלות השימוש באתר האינטרנט של הרשות.

ארנונה - המדד נבנה באמצעות השוואה של ממוצע הארנונה העסקית ביחס ל-60 הרשויות המשתתפות במדד.

שביעות רצון של העסקים - שביעות הרצון מהרשות נבדקה באמצעות סקר בקרב עסקים מקומיים שבחן היבטים שונים של התנהלות הרשות המקומית.

נגישות למכרזים - המדד נבדק באמצעות סקירת מכרזים שפרסמה הרשות ובחן את ההיבטים הבאים: עצם פרסום מסמכי המכרז ותנאי המכרז, דמי השתתפות, המחזור הכספי הנדרש וגובה הערבויות המבוקשות, כאחוז מהיקף ההתקשרות במכרז.

כל אחד מהפרמטרים שהוצגו לעיל דורגו בנפרד, כך שלכל רשות יש ארבעה דירוגים נפרדים עבור שביעות הרצון, נגישות המידע, נגישות למכרזים וסבסוד הארנונה.

על סמך ארבעת הדירוגים נבנה דירוג סופי אשר בו כל אחד מארבעת הדירוגים קיבל משקל לפי חשיבותו ואיכות הנתונים שנאספו בגינו, באופן הבא: דירוג סקר שביעות רצון- 55%, דירוג מדד הארנונה- 15%, דירוג תוצאות בדיקת נגישות המידע של אתרי האינטרנט 10%, ודירוג מכרזים 20%.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: