יום ראשון, 26 בינואר 2020, כ"ט טבת ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

מ.א. הגליל העליון בצפונט

הגליל

מערבות אתיופיה לישראל – מזון העל מגיע לגליל העליון

קציר ניסיוני של הטף (Teff), מזון העל האתיופי, התבצע השבוע בחוות הניסיונות בעמק החולה. הטף הוא צמח ממשפחת הדגנים, והוא בעל ערכים תזונתיים גבוהים במיוחד.

פורסם בתאריך:


בימים האחרונים ביצעו אנשי החברה לחקלאות של המועצה קציר ניסיון של טף, הדגן הקטן בעולם, אשר מזוהה עם עולי אתיופיה וידוע בעולם כמזון-על מיוחד במינו. ניסיון גידול הטף מבוצע בחוות ניסיונות מוקד מחקרים באגמון החולה על אדמות הכבול. הניסיון נעשה לטובת הרחבת סל הגידולים בחקלאות, אשר יכולים להתמודד עם עליית מחיר המים. הטף מתאים מאד למאכל אדם כסופר פוד ושחת מזין לפרות עם רמת חלבון גבוהה מאוד.

"הטף הוא דגן המגודל לשימוש דו-תכליתי, גרגרים ומספוא, רב-קצירי", אומר אודי שגיא, סמנכ"ל החברה לחקלאות, ומוסיף כי "בחלקה המדוברת התבצע ניסוי השקיה של מנות מים שונות וניסוי עומדי זריעה. לראשונה אף בוצעה השקיית טף באמצעות קוונוע. להערכתנו ניתן להגיע ל- 1-1.5 טון/ד' שחת בכל קציר ולבצע כשלושה קצירים בעונה, כאשר לאספקת הצריכה בארץ נדרשים כ- 20 אלף דונם. בכל הקשור להתאמת זנים לטעם הצרכן, נראה שמתוך הקווים הנבחנים יש גם כאלה שיכולים להתאים לטעם עולי אתיופיה, אך יידרש מחקר נוסף בנושא".

כאמור, טף הוא הדגן הקטן בעולם ומקורו באפריקה. שמו העברי הוא "בן חילף" ושמו המדעי Eragrostis Tef  או לעתים Teff . הטף הגיע לארץ עם עולי אתיופיה וכיום הוא צומח כאן כצמח בר. מקמח טף מכינים דייסה, מחמצת ואת הלחם האתיופי – אינג'רה.

אזור גידולו העיקרי של הטף הוא באתיופיה, אך בגלל הביקוש הרב בעולם, אוסרת הממשלה האתיופית מאז שנת 2006 יצוא של טף כדי לא לפגוע בתזונת התושבים. בעקבות זאת, מתנהל סחר בלתי חוקי בטף ומחירו בהתאם. לפני שנים אחדות נסעה שרת החקלאות הישראלית, אורית נוקד, לאתיופיה וביקשה אישור לייבוא 300 טון של טף עבור בני העדה האתיופית בישראל, שהטף מהווה עבורם רכיב מזון בסיסי.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: